Jump to content

TEMPOMAT Skoda Octavia3 1.5TSI


Astrodata
 Share

Postare recomandată

    Stimati posesori  si iubitori ai autoturismelor Skoda Octavia!

  Am fost inselat sa cumpar in iulie 2019 masina mea echipata la nivel de baza (caci alta nu aveau la vinzare) si modelul asta nu se mai fabrica in 2020 desi aveam suficienti lei s-o cumpar full (ce comandata asa venea peste 6 luni!😡), fiind asigurat de vendorul roman ca oricand, dupa cumparare(maxim 10 ani cit prevede LEGEA!), contra cost desigur, firma imi va monta si pune in functiune ulterior orice imbunatatire doresc sa platesc !

   Am solicitat deci cu citeva luni in urma (doi ani de pandemie nu am parasit locuinta avand o virsta inaintata!) sa-mi faca masina, (cumparata de la ei) mai buna cu un tempomat 8T2 (vezi ultimul rind din imaginea atasata!)pe care tot ei, inainte de data cumpararii, mi l-au ofertat scris in 12 iunie 2019 (vezi imaginea atasata!) ca accesoriu original al masinii ...

   si acum in bataie de joc gasindu-l pentru modelul masinii mele pe programul lor comercial de piese de schimb, din dotare, ne up-gradat cine stie de cind, !) ma anunta cu cinism ca produsul nu se (mai) fabrica  si nu are inlocuitor !

    Asa sa fie sau ma aburesc sa scape de mine?

 Fata de acest fapt fara precedent,

VA ROG sa ma ajutati cu date tehnice, componenta si coduri de identificare, cu imagini , scheme ,schite , ce aveti , eventual si cum se monteaza si se valideaza(probabil cu cel de la VW prin OBDII) Tempomatul 8T2 pentru Skoda mea Octavia 3 Combi 1.5 TSI 110KW/150CP nr. identificare TMBJR7NE1K0244248; benzina!

 Va multumesc din suflet ! 

 Cu deosebita consideratie !

offer.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • voinea changed the title to TEMPOMAT Skoda Octavia3 1.5TSI

Dincolo de know how , poze, detalii, coduri , etc. as fi maxim interesat ca printre cei ce ma vad acum, prietenii si /sau cunostiintele lor sa gasiti pe cineva care sa si-mi vinda piesa (tempomatul complet) , sa-l monteze pe masina( vin la locul de montare fara probleme) si sa si-l puna in functiune normala! Avem colegi pasionati , isteti foc, talentati ce stiu si pot, de-i aflu si contactez (in privat!), care,la rugamintea mea,  achitand costul produsului si munca lui de succes total sa-mi indeplineasca(rezolvandu-mi) dorinta aici exprimata! Gasim pe cineva sa-mi efectueze  cap-coada lucrarea?   Multam fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face. Iti trebuie grup manete cu tempomat, can gateway sa suporte sau inlocuire cu unul compatibil si cod de activare, svm, swap, etc. Codurile de activare,  etc...nu sunt ieftine. Pune o scanare a masinii, te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Astrodata said:

ca produsul nu se (mai) fabrica  si nu are inlocuitor !

Asa este ,odata cu criza conductorilor unele piese nu mai sunt disponibile .

Acelasi raspuns am primit si eu cand am comandat o spira de volan pt Q3 si un cablaj pt un Superb.

 

Retrofiturile se pot face si cu piese sh .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, doar ca la acest retrofit nu numai piesele sunt scumpe ci si codurile de activare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult stimatilor pentru ajutorul acordat! Am contactat deja telefonic si pe WhatsApp pe dl. Florin si astept cu speranta sa-mi rezolve problema! Privind atent pe acest forum minunat am capatat  tragere de inima sa-mi imbunatatesc cit mai mult masina! RESPECT !😘

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

masina ta este 2019, deci coloana 5Q1 si motor 1.5 TSi...slab dotata - DECI NEAPARAT sa se verifice daca seria VIN nu este blocata pt activare (gen cum sunt VIN-uruile de rusia). In orice caz se poate face insa cu cod OEM = mai ieftin, cu cod generat = mai scump. Am patit si de asta atrag atentia.

 

Ca fapt divers daca masina ta are FRONT ASSIST recomand direct ACC!

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau dle. dar, desi are conditiile , ECU  3Q0907530AA si Hardware Part Number: 3Q0907530C  pentru pus Retrofit-ul ACC ( costa peste 1000 Euro!)recomandat,  MASINA MEA NU ARE "FRONT ASSIST" ! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 01.11.2022 at 18:25, F l o r i n a scris:

Se poate face. Iti trebuie grup manete cu tempomat, can gateway sa suporte sau inlocuire cu unul compatibil si cod de activare, svm, swap, etc. Codurile de activare,  etc...nu sunt ieftine. Pune o scanare a masinii, te rog

 Acesta e Swap-ul? 604 Koroane adica aproape 25 Euro ?

Swap pentru retehnologizarea cruise control .jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!