Jump to content

Roata de rezerva R19


aden
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

De curand am achizitionat un Passat B8 cu jante Verona pe R19 si am vazut ca nu are roata de rezerva. Ma gandeam sa iau niste run flat-uri dar surpriza: pe dimensiunea asta nu gasesc nici de vara si nici de iarna.

Asa ca intrebarea mea este: in locul destinat rotii de rezerva intra o anvelopa normala? sau una de dimensiune slim? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici zice ca merge roata normala. Pe olx gasesti atat varianta normala, cat si slim. Din cate inteleg, conteaza si ce configuratie ai in portbagaj, "podeaua" e diferita la cele cu full size fata de cele cu slim size, dar poate pot confirma posesorii de B8

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa merg acum sa pun gumele de iarna si o sa vad daca intra o janta de dimensiuni mari, daca nu, ma reorintez catre una slim. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai dynaudio ca sistem de sunet, ai parca subwoofer in portbagaj si nu incape rezerva. Doar kit de pana.

Pe Passat B8 nu cred ca exista anvelope runflat, doar cele selfseal cred ca merg ( din fabrica veneau cu Continetal Premium Contract 5 Self Seal ). Poti cauta astfel de variante de anvelope. Parca si Bridgestone mai faceau similare.

Poti sa te uiti in portbagaj, daca e gol, e ok, incape o roata de aliaj 215/55/17 ( asa am pus si eu ) dar eu asa am si restul jantelor+anvelope.
Se poate calcula daca 215/55/17 are aceleasi dimensiuni in inaltime ca si 235/40/19 parca cat ai tu la Verona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am Dynaudio.

Da, pe dimensiunea astea se gasesc sealed dar doar de vara. Si acum pe masina am Pirelli sealed dar de vara.

Multumesc pentru pont, nu m-am gandit niciodata la varianta asta cu o janta de alta dimensiune dar care sa corespunda la inaltime :)

Cand o sa schimb gumele de iarna, o sa bag o roata acolo sa vedem ce si cum.

Am vazut pe Olx ca se gasesc si rezerve slim de R19.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am băgat eu în portbagaj o roată întreagă pe 17, și am Dynaudio deci sigur încape :D

Cred că incompatibilitatea e între podeaua portbagajului cu înălțime variabilă și roată full-size

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma mi-am dat seama, scria chiar pe placuta unde scrie presiunea 🤦‍♂️

Roata de rezerva trebuie sa aiba dimensiunea: T125 / 70 R18.

20221030_162000.jpg.2ec6e93428db1cbc27b1571dcfbe7cca.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am văzut la o vulcanizare asta primăvară la cineva cu B8 dar care avea in spațiul rotii de rezerva o chestie rotunda neagra (subwoofer cred) cum a scos o Verona si a băgat una mai mica normala .

Așa ca părerea mea daca a intrat Verona intra si celelalte dimensiuni .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/14/2022 at 3:27 PM, SHARANMAN2018 said:

Eu am văzut la o vulcanizare asta primăvară la cineva cu B8 dar care avea in spațiul rotii de rezerva o chestie rotunda neagra (subwoofer cred) cum a scos o Verona si a băgat una mai mica normala .

Așa ca părerea mea daca a intrat Verona intra si celelalte dimensiuni .

pai nu stiu daca intra Verona, pana la urma am cumparat una de T125 / 70 / R18 cum scrie pe usa, a intrat dar a mai ramas un pic de loc, semn ca intra si una de 19 insa la inaltime, o Verona nu cred ca intra acolo. O sa testez cand schimb anvelopele de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 15 ore, aden a scris:

 

Acum probabil ca depinde si de cum ai tu spațiul de la rezerva .

Ala avea o chestie neagra de jur împrejurul rotii de rezerva (probabil așa vin cele cu boxa aia in portbagaj / sau ce o fi) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La mine in caroserie tip break intra si 240x40x19 - am pus ca rezerva un 245x45x18 cu o anvelopa all-season. 

 

Mai sus zicea cineva de self-seal, la mine au venit cu Cinturato P7 self-seal cele de vara pe 19. O sa ma uit sa vad ca am si la setul de roti de iarna de 18 asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!