Jump to content

Jante si anvelope Cupra Formentor


Rih85
 Share

Postare recomandată

15 minutes ago, cosmin2002 said:

 

Dupa cum se vede, in Carte scrie clar: 8.00x18". Daca asta este cartea masinii, inseamna ca nu poti pune jante de 17".

 

De fapt poti pune, tehnic functioneaza, dar risti amenzi, pierderea garanției, la itp nu treci, iar in caz de accident nu se deconteaza reparația. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 minutes ago, cosmin2002 said:

 

Dupa cum se vede, in Carte scrie clar: 8.00x18". Daca asta este cartea masinii, inseamna ca nu poti pune jante de 17".

Cum sa nu pot pune cand la mentiuni sunt trecute anvelope de 17? Sau vrei sa pun anvelope de 17 pe jante de 18?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minutes ago, Rih85 said:

Cum sa nu pot pune cand la mentiuni sunt trecute anvelope de 17? Sau vrei sa pun anvelope de 17 pe jante de 18?

 

Ti-ai dat singur raspunsul. Daca nu ai in Carte marimea de jante sau anvelope, nu le poti pune. E simplu.

Eu nu as risca. Am pus jante de 17, dar le am trecute in Carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin2002 in cartea colegului, pe verso, la mentiuni, are trecute mai multe marimi, printre care si 17”. Nu stiu ce nu e clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Bebeee said:

@cosmin2002 in cartea colegului, pe verso, la mentiuni, are trecute mai multe marimi, printre care si 17”. Nu stiu ce nu e clar.

Cred ca e de la caldura 🤣

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa eliminam orice discutie, jantele si anvelopele pe 17 au urmatoarele caracteristici: 

17x7.5 ET40 5x112 225/55/R17 97V.

In poza atasata aveti toate dimensiunile rotilor care se pot monta pe Formentor 1.5 TSI.Screenshot_20230624_225620_Chrome.thumb.jpg.398d46ba436d91faac9d5ec98361c9e0.jpg

 

Pentru alte motorizari gasiti in linkul urmator:

https://tirewheelguide.com/sizes/cupra/formentor/2022/#cupra-formentor-1.5-tsi-2-Cupra-Formentor-2020-2023

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina va veni probabil de Craciun, eu cred ca vine cu anvelope de vara, a trebuit sa aleg jante de 18" pentru ca cele "faine" de 19" nu intra la rabla, masina consuma mai mult si trece cu cateva grame limita de CO2.
Copilul ma bate la cap ca vrea jante dedicate de iarna si vrea de 19" desi mie mi se par grele, scumpe si simti socurile mai usor, masina va avea suspensie adaptativa, nu stiu nimic de ea cu ce fel de jante sa o imperechez.
La Kadjar am avut jante separate ca sa nu se strice la schimbat plus ca le schimbam eu la soacra ca are casa

Quote

 

Modificat de Remicade
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Remicade said:

Masina va veni probabil de Craciun, eu cred ca vine cu anvelope de vara, a trebuit sa aleg jante de 18" pentru ca cele "faine" de 19" nu intra la rabla, masina consuma mai mult si trece cu cateva grame limita de CO2.
Copilul ma bate la cap ca vrea jante dedicate de iarna si vrea de 19" desi mie mi se par grele, scumpe si simti socurile mai usor, masina va avea suspensie adaptativa, nu stiu nimic de ea cu ce fel de jante sa o imperechez.
La Kadjar am avut jante separate ca sa nu se strice la schimbat plus ca le schimbam eu la soacra ca are casa

Eu unul sunt pentru doua seturi de jante (vara iarna) dar nu vad sensul setului de iarna pe 19". Jantele vor fi scumpe, anvelope scumpe (ambele vor fi greu de manevrat atunci cand se vor pune la pastrat) iar o latime a anvelopei de cel putin 245 nu cred ca ajuta in zapada. Atentie atunci cand schimbati seturile de jante. Prezoanele pot fi stranse temporar cu pistolul cu aer, dar strangerea finala trebuie facuta tot timpul cu cheia dinamometrica pentru un control corect asupra strangerii. Am vazut personal flanse, butuc deformat din cauza strangerii prezoanelor doar cu pistolul ceea ce duce la o uzura neuniforma a discului/placutelor de frana. Fiind masina noua, e pacat sa nu aveti grija de ea. 

Sa o stapaniti sanatos si fara evenimente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Remicade said:

Masina va veni probabil de Craciun, eu cred ca vine cu anvelope de vara, a trebuit sa aleg jante de 18" pentru ca cele "faine" de 19" nu intra la rabla, masina consuma mai mult si trece cu cateva grame limita de CO2.
Copilul ma bate la cap ca vrea jante dedicate de iarna si vrea de 19" desi mie mi se par grele, scumpe si simti socurile mai usor, masina va avea suspensie adaptativa, nu stiu nimic de ea cu ce fel de jante sa o imperechez.
La Kadjar am avut jante separate ca sa nu se strice la schimbat plus ca le schimbam eu la soacra ca are casa

 

Eu am pus set separat jante+anvelope pentru iarna, pe 17" si am fost foarte multumit.

Din punctul meu de vedere, daca ti le permiti in set separat, merita, plus ca reduci uzura janta si cauciuc cu montare/demontare anvelopa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumva o poza roțile de 17 pe Formentor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/21/2022 at 12:45 PM, cosmin2002 said:

cat ai dat pe jante/anvelope?

eu am gasit niste jante de la AEZ, tot de 17" si anvelope Hankook fabricate 2022, cca 5700 fara montaj.

 

image.thumb.png.16c31ee751d25510b255dd82c1e228e0.pngimage.thumb.png.16c31ee751d25510b255dd82c1e228e0.png

 

Poza reala nu am facut

Modificat de cosmin2002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi la poze reale ma refeream. In acel configurator pozele sunt cu roți de 19. In realitate sigur arată diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, tzuicomicina said:

Păi la poze reale ma refeream. In acel configurator pozele sunt cu roți de 19. In realitate sigur arată diferit.

 

Oricum, aici poti sa vezi cum arata in functie de dimensiunile jantelor. diferenta fata de realitate nu e mare

AEZ 3D Wheel Configurator (aez-wheels.com)

Altfel, cauta sa-ti placa si sa fie cat mai usoare. Cele pe care le-am luat eu au 11 kg.

Daca gasesc poza reala, iti trimit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La varianta de 2.0 190 se pot monta jante de 17'? In configuratorul acela apar ca fiind posibile, insa in civ sau certificatul de conformitate nu apar, dar sunt/erau situatii in care nu sunt trecute toate variantele omologate in aceste documente. Stiti cum pot afla sigur aceasta informatie? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, JustMe_A said:

La varianta de 2.0 190 se pot monta jante de 17'? In configuratorul acela apar ca fiind posibile, insa in civ sau certificatul de conformitate nu apar, dar sunt/erau situatii in care nu sunt trecute toate variantele omologate in aceste documente. Stiti cum pot afla sigur aceasta informatie? Multumesc.

 

Daca NU le ai in CIV sau Talon, NU le poti pune. Daca vrei neaparat, sa faci omologare la RAR, dar nu cred ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat. Asa cum spuneam, la vechea masina (achzitionata de noua), jantele si anvelopele cu care a venit din fabrica nu erau trecute in civ/talon, desi erau omologate de producator. La cativa ani dupa achizitie am ajuns la rar din alte considerente, unde le-am mentionat sa treaca si acele dimensiuni in civ. 

Modificat de JustMe_A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, JustMe_A said:

Nu neaparat. Asa cum spuneam, la vechea masina (achzitionata de noua), jantele si anvelopele cu care a venit din fabrica nu erau trecute in civ/talon, desi erau omologate de producator. La cativa ani dupa achizitie am ajuns la rar din alte considerente, unde le-am mentionat sa treaca si acele dimensiuni in civ. 

 

da, asa ti-a dat-o dealerul care avea trecute in documente acele dimensiuni, cel mai probabil ca le avea in omologare, altfel nu le trecea RAR-ul asa simplu.

daca masina nu vine de la dealer cu jante de 17", trebuie sa faci omologare individuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Depinde si de ET. Bagi aici toate detaliile rotilor OEM si rotilor pe care vrei sa le montezi si afli compatibilitatea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa ce-am ridicat noul atelaj in ultima parte a lunii Septembrie, am circulat primii 500 km aproape exclusiv electric si doar prin Bucuresti si vecinatatea lui. Mare lucru n-am avut de reprosat anvelopelor cu care s-a livrat masina - Continental Eco Contact.
In schimb weekend-ul trecut si apoi luni (cand a plouat) s-a cam schimbat perceptia.

- mai intai, peste weekend in Bucuresti tocmai trecuse o cisterna de stropit carosabilul, iar in urma ei m-am trezit ca la o frana deloc puternica sau brusca, a intrat ABS-ul - semn ca pneurile pierdusera aderenta. La plecarea de pe loc (in EV/Confort) la fel: un pic de patinare a rotilor, fara sa incerc sa fac liniute cu BMW-uri sau Audi-uri... o simpla plecare normala de pe loc.

- luni pe ploaie stiam deja sa n-am asteptari prea mari... Comportament similar: daca nu esti foarte "tandru" cu acceleratia sau frana imeidat se pierde aderenta... 
Acum nu va imaginati ca ma asteptam ca Eco-Contact sa fi vreo capodopera (este departe de Premium-Contact sau Sport-Contact de la Conti); stiu ca e un pneu "Low Rolling Resistance", dar mi se pare un esec total pe aceasta masina...
Ceea ce imi creaza mari dificultati in a lua decizia pentru sezonul rece. Eram aproape decis sa iau set de iarna dedicat, cu jante/anvelope R17, insa dupa experienta din ultimele zile cu anvelopele de vara sunt convins ca un all-seasom premium bate Eco-Contact la toate capitolele (pe timp de vara). Iar pentru sezonul de iarna ce sa spun... la cata zapada am vazut in ultimii ani, parca nu mi-as face griji prea mari cu un all-season bun. Financiar n-are rost sa mai discutam...

As fi curios daca a mai avut cineva surprize cu aderenta setului de pneuri de fabrica. Stiam de la masina de drive-test (PHEV 245cp) ca rupe aderenta foarte usor - de aceea m-am si multumit cu 204cp, iar pe forumul Cupra de UK am tot citit situatii in care utilizatorii sa se planga de aderenta scazuta, nu doar la e-Hybrid. Insa ma surprinde ca asta se intampla si la un condus normal spre sprinten sa zicem, insa departe de a fi sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minutes ago, SkOmk4 said:

Dupa ce-am ridicat noul atelaj in ultima parte a lunii Septembrie, am circulat primii 500 km aproape exclusiv electric si doar prin Bucuresti si vecinatatea lui. Mare lucru n-am avut de reprosat anvelopelor cu care s-a livrat masina - Continental Eco Contact.
In schimb weekend-ul trecut si apoi luni (cand a plouat) s-a cam schimbat perceptia.

- mai intai, peste weekend in Bucuresti tocmai trecuse o cisterna de stropit carosabilul, iar in urma ei m-am trezit ca la o frana deloc puternica sau brusca, a intrat ABS-ul - semn ca pneurile pierdusera aderenta. La plecarea de pe loc (in EV/Confort) la fel: un pic de patinare a rotilor, fara sa incerc sa fac liniute cu BMW-uri sau Audi-uri... o simpla plecare normala de pe loc.

- luni pe ploaie stiam deja sa n-am asteptari prea mari... Comportament similar: daca nu esti foarte "tandru" cu acceleratia sau frana imeidat se pierde aderenta... 
Acum nu va imaginati ca ma asteptam ca Eco-Contact sa fi vreo capodopera (este departe de Premium-Contact sau Sport-Contact de la Conti); stiu ca e un pneu "Low Rolling Resistance", dar mi se pare un esec total pe aceasta masina...
Ceea ce imi creaza mari dificultati in a lua decizia pentru sezonul rece. Eram aproape decis sa iau set de iarna dedicat, cu jante/anvelope R17, insa dupa experienta din ultimele zile cu anvelopele de vara sunt convins ca un all-seasom premium bate Eco-Contact la toate capitolele (pe timp de vara). Iar pentru sezonul de iarna ce sa spun... la cata zapada am vazut in ultimii ani, parca nu mi-as face griji prea mari cu un all-season bun. Financiar n-are rost sa mai discutam...

As fi curios daca a mai avut cineva surprize cu aderenta setului de pneuri de fabrica. Stiam de la masina de drive-test (PHEV 245cp) ca rupe aderenta foarte usor - de aceea m-am si multumit cu 204cp, iar pe forumul Cupra de UK am tot citit situatii in care utilizatorii sa se planga de aderenta scazuta, nu doar la e-Hybrid. Insa ma surprinde ca asta se intampla si la un condus normal spre sprinten sa zicem, insa departe de a fi sportiv.

 

 

Salut!

Aceleasi anvelope de vara le am si eu su nu-mi sau multa incredere.

Pentru iarna am luat Hanhook RS3 462 pe 17", omologate in Europa la sfarsitul lui 2021 si le simt f bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa problema oarecum deranjanta a aderentei scazute cu setul furnizat de fabrica, mai am un stres: lipsa rotii de rezerva.
Si-a cumparat cineva cu PHEV roata de rezerva de dimensiuni reduse? Si daca da, unde sta roata?
Eu incerc sa gasesc un kit complet (roata de dimensiuni reduse T125 + spuma/polistirenul din centru cu cric si cheie pentru roti) cu ceva husa de protectie. Nu vad unde ar putea fi depozitata, decat culcata in portbagaj sau vertical la picioarele unuia dintre locurile spate.
Oricum cablurile de incarcare le tin in spatele scaunului soferului, pentru ca nu vreau sa abuzez hayonul electric (incarc aproape zilnic); plus ca mi se pare mult mai la indemana. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! Cautam si eu un set de jante+ anvelope de iarna pentru un VZ5 (motorizare 2.5).

A venit cu cauciucuri de vara:

255/35 ZR20 97Y
20x8.5 ET40 5x112

 

Pune cineva mai sus un link (tirewheelguide.com) unde am gasit doua variante pentru VZ5, cea cu care a venit si urmatoarea:

245/40 R19 98V
19x8 ET40 5x112

 

Inca nu am trecut pe la RAR.. ma gandesc doar .. sa fie singura optiune de iarna.. cu jante de 19 ?

 

Multumesc!

 

Eddie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil din cauza dimensiunii discurilor de frana nu poti cobori sub 19.

 

Ca sa fii sigur, asteapta sa primesti cartea de identitate, vei vedea acolo ce alte dimensiuni poti monta pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!