Jump to content

Jante si anvelope Cupra Formentor


Rih85
 Share

Postare recomandată

Salut. Azi am "aruncat" o intrebare catre cei de la reprezentanta cu privire la pretul pentru un set de jante + anvelope pentru iarna. Se pare ca acesta este singurul model, nu au jante de tabla. Cum vi se pare? Eu unul as fi vrut ceva pe 17 macar

image.thumb.png.1b56296e65a02da9c2251ee6f6d5c9cc.png

 

Poate stiti alte optiuni in alta parte? Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur poti pune 17, poate chiar si 16, nu cred ca discurile de frana pe fata sunt mai mari deca la Ateca.

In cartea de identitate a masinii ce dimensiuni ai trecute ca optionale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt dimensiunile optionale din carte

 

 

20220805_110755.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

58 minute în urmă, Rih85 a scris:

Salut. Azi am "aruncat" o intrebare catre cei de la reprezentanta cu privire la pretul pentru un set de jante + anvelope pentru iarna. Se pare ca acesta este singurul model, nu au jante de tabla. Cum vi se pare? Eu unul as fi vrut ceva pe 17 macar

image.thumb.png.1b56296e65a02da9c2251ee6f6d5c9cc.png

 

Poate stiti alte optiuni in alta parte? Mersi anticipat

Mi se pare un pret decent pt set complet. Doar anvelopele sunt de la 4000ron luate la liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e ok, trebuie gasit si motivul pentru care e "doar" atat, vorbim de reprezentata, totusi.😀

 

De obicei, anvelopele vandute la pachet cu jantele de catre reprezentate au DOT de 2-3 ani vechime.  Eu  nu cumpar decat anvelope de iarna "proaspete".

La cele de vara mai faci un compromis de vechime DOT, daca pretul e bun, oricum le uzezi mai repede.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca anvelopele sunt depasite de 2 generatii deja ( TS850P, au fost si 860 si momentan sunt pe piata 870 modelul actual ) de acolo si "pretul" senzatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot 850P am luat si eu la Ateca la setul de roti de iarna, pe 17. Dar asta era in 2018. Nu erau pe stoc la dealer, asa ca am asteptat cateva zile, dar au venit cu DOT recent.

 

Alternativa e un set de jante bune/noi pe 17" de pe olx (OE, gasesti cam orice pana in 3000ron - Formentor cica ar avea 7.5Jx17 ET40 ptr R17, evident 5x112) si un set de cauciucuri adaptate folosirii masinii.  Iesi undeva pe la 5500-6500 ron, dar ai optiuni mult mai variate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ceva timp liber si am cautat un set de jante de 17 cu 7,5 J ET 40  si bineinteles 5X112. M-am oprit la acest Dezent TR Black. Nu am cunostinte in acest domeniu dar am mai auzit de aceasta firma. Sunt de calitate aceste produse de la ei?

 

In acelasi timp m-am uitat si la anvelope de iarna pentru acest set de jante. Colegu de mai sus a avut dreptate cu privire la vechimea anvelopelor oferite de catre reprezentata. Dupa cum se vede in pozele de mai jos in momentul acesta se vand modelele 870 facute de Continental. In acelasi timp se observa ca anvelopele de 225 sunt mai ieftine decat cele de 215 deci o sa le aleg de cele mai mari. Cat priveste proprietatile lor, as tinde spre cele Bridgestone care au coeficientul A la aderenta pe suprafata umeda chiar daca consumul este mai mare. Voi ce preferati?

 

 

Screenshot_3.thumb.png.55dc06b71cfebcb4631ad4c8ed463b5b.pngScreenshot_2.thumb.png.6807ddbdacee187fac885f0da0a989d5.pngScreenshot_1.thumb.png.648a0484e76eded23b7425ad9bf4cd9e.pngScreenshot_4.thumb.png.604a5d4203d9df321abda4dc3aa55700.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu Dezent la fosta masina. Nu am avut probleme cu ele, in ideea de a se indori, ciobi, stramba... ok, nici n-am fost animal. Dar in schimb s-au cam decolorat din cauza solutiilor pentru deszapezire ( au fost folosite pe anvelopele de iarna ). Dupa 3-4 ani se pot revopsi daca e cazul, in rest n-am avut ce sa le reprosez. Pret foarte decent, si calitatea a fost foarte ok raportata la pret ( luate prin 2016 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat anul trecut set intreg de iarna si am mers pe Anzio Split Black 7.5Jx17 ET35

Par ok, overall. Bine, nici nu au vazut zapada adevarata inca..

 

Aveam si dezent TR-urile in vizor dar am mers cu ce am gasit in stoc si s-a potrivit. Intre timp pare ca s-au mai scumpit toate modelele.. 😕

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LM005 sunt model mai vechi, dar cu multe recomandari. Eu le am pe cealalta masina (215 55 R17), dar la ce ierni au fost in ultimii 2 ani prin Dobrogea, nu le'am testat in conditii grele de iarna si le am in vedere si ptr Ateca, in toamna in locul Conti 850 (din 2017, deja cer inlocuire de vechime)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de la dealer ar trebui sa fie de iarna.

 

Dezent TR de pe jante.ro or fi de iarna?

Modificat de cosmin2002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu astept un formentor si ma uit dupa un set de jante si cauciucuri de iarna.

am gasit asta

 

image.thumb.png.592e46bd0344fdc1777339cc4bf7bea8.png

 

ce parere aveti? jante de iarna, tratate pentru cresterea rezistentei la sare.

9 minutes ago, halamadrid said:

Nu exista jante de vara/iarna.

si eu stiam la fel, dar uite ca exista. sunt tratate impotriva solutiei sarate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e dupa cum cred eu, ci dupa o referinta data de dealer. nu conteaza.

 

vreau sa va intreb pe voi, care sper ca stiti mai multe decat mine, ce marime de jante recomandati la un formentor pentru anvelopele de iarna? pe 17 sau pe 18? puteti sa-mi spuneti si de ce?

pana acum am avut aceeasi marime de jante si anvelope, dar pe O3.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista jante de iarna, inclusiv in ETKA cele de aluminiu originale care sunt construite pentru conditii grele de iarna sunt marcate in sensul asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, cosmin2002 said:

... ce marime de jante recomandati la un formentor pentru anvelopele de iarna? pe 17 sau pe 18? puteti sa-mi spuneti si de ce?

pana acum am avut aceeasi marime de jante si anvelope, dar pe O3.

 

Multumesc!

 

Eu am ales pe 17" pentru dimensiunile anvelopei, adica:

- acel 55 pe intaltime (versus 45 la 18") rezultand un plus de confort si o protectie mai buna la eventualele denivelari, sleauri, zapada

- latimea mai mica a anvelopei, care teoretic e mai indicata iarna, pentru rezistenta scazuta la inaintare prin zapada, apa, etc.

 

Dimensiunile jantelor date ca exemplu de tine mai sus sunt fix la fel ca pe cele alese de mine. Am inteles ca un ET40 nu ar fi mers si acel ET mai mic determina ca jantele, cel putin pe modelul ales de mine, sa fie putin mai convexe decat mi-as fi dorit, dar nu este neaparat deranjant.

 

Eu sunt multumit de alegere. Tot pe 17" as merge si a doua oara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii.

Intre timp am gasit oferta de mai jos, doar sa-i scot capacelele cu Seat si caut cu Cupra, cu nimic sau las asa.Screenshot_20220811-184805_Chrome.thumb.jpg.c8ba988aa11108b386f7d85d2ec3badf.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt bune jantele, trebuie urmatoarele specificatii, 7,5Jx17 ET40, iar anvelopele trebuie sa fie 225/55R17 97V.

 

Screenshot_20220811-215359_Chrome.thumb.jpg.1ff669f9fb433c947527a485d19f65da.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, cosmin2002 said:

image.thumb.png.592e46bd0344fdc1777339cc4bf7bea8.png

3 hours ago, cosmin2002 said:

Screenshot_20220811-184805_Chrome.thumb.jpg.c8ba988aa11108b386f7d85d2ec3badf.jpg

Inteleg ca niciuna din jantele de mai sus nu este buna si este janta de care spui. Care este argumentul pentru care te-as crede pe tine in detrimentul celorlalte doua? Cum ma convingi?

 

15 minutes ago, Cristian said:

Nu sunt bune jantele, trebuie urmatoarele specificatii, 7,5Jx17 ET40, iar anvelopele trebuie sa fie 225/55R17 97V.

 

Screenshot_20220811-215359_Chrome.thumb.jpg.1ff669f9fb433c947527a485d19f65da.jpg

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele nu sunt ok, sunt cu ET35 in loc de 40, iar anvelopele sunt cu indice de viteza mai mare si ranforsate suplimentar, vor fi mai dure. 

Incearca sa gasesti un set de jante OEM sau de la un producator bun, eu nu am auzit de brandul asta. Dezent sunt ok, e producator de jante OEM pentru grupul Vag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/12/2022 at 9:14 AM, Cristian said:

Jantele nu sunt ok, sunt cu ET35 in loc de 40, iar anvelopele sunt cu indice de viteza mai mare si ranforsate suplimentar, vor fi mai dure. 

Incearca sa gasesti un set de jante OEM sau de la un producator bun, eu nu am auzit de brandul asta. Dezent sunt ok, e producator de jante OEM pentru grupul Vag.

 

Multumesc pentru sfaturi!

 

Uite ce am gasit. Daca nu gasesc altceva mai avantajos la dealer cand vine masina, setul asta va ramane, pret cu transport si echilibrat, plus 52 lei cu montaj in service. Anvelopele au certificat european cu fabricare incepand din saptamana 47/2021.

 

Screenshot 2022-08-17 at 09-11-26 Magazin online de jante anvelope si roti complete - Janta.ro.png

Modificat de cosmin2002
L.E. jantele sunt tratate impotriva substantelor corozive care se dau iarna pe drumuri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gumele alea au deja 10 luni de cand sunt fabricate. Ai timp pana se lasa rece, la final de octombrie, sa prinzi niste oferte la cauciucuri cu DOT de 2022.

 

Daca stii ca le termini in 3 sezoane de iarna, nu conteaza aspectul, dar multi arunca gumele de iarna pe motive de imbatranire a cauciucului si  implicit de scadere a aderentei, nu din cauza uzurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, halamadrid said:

Gumele alea au deja 10 luni de cand sunt fabricate. Ai timp pana se lasa rece, la final de octombrie, sa prinzi niste oferte la cauciucuri cu DOT de 2022.

 

Daca stii ca le termini in 3 sezoane de iarna, nu conteaza aspectul, dar multi arunca gumele de iarna pe motive de imbatranire a cauciucului si  implicit de scadere a aderentei, nu din cauza uzurii.

 

🙂 Mersi pentru sfat!

Anvelopele vor fi fabricate in 2022, dar cate anvelope, mai ales de iarna, nu se vand fabricate de cel putin 1 an in urma? Eu am primit raspuns de la cativa dealeri ca anvelopele fabricate in ultimile 36 luni sunt considerate noi si livrarea va fi cu anvelope fabricate in aceasta perioada.

 

Anvelopele le tin, de regula, cat tine perioada lor de uzura morala, adica vreo 5-6 ani si apoi le schimb, dar am avut doar anvelope fabricate in anul curent de inceput a iernii. Cam asa am facut pana acum, la un rulaj mediu anual de cca 15.000 km, din care cca 5.000 km pe timp de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!