Jump to content

Montare BC la Sharan


Dany_aleksandar
 Share

Postare recomandată

Dany_aleksandar

Buna seara !

Deoarece nu am gasit topic vis-a-vis de montare BC la sharan, am deschis eu unul.

Daca tot am apelat la electrician pentru montare tempomat, m-am gandit sa ii pun si BC.

In cluster am acele 2 afisaje, cel mic de deasupra care indica bec ars, nivel scazut de motorina etc. si cel mare care arata temperatura exterioara, portiera/porbagaj deschis (am atasat poza, singura diferenta fiind ca la mine e scalat kilometrajul doar pana la 220),as dorii sa am pe afisaj si consumul de carburant, km ramasi etc.

Intrebarile mele sunt:

1. De ce piese as avea nevoie si care este procedura pentru montare BC

2. Mi-am cumparat acea maneta cu tempomat ce are 2 butoane de set si res in capat, sa fie oare nevoie de maneta cu un singur buton daca imi montez BC ?

Masina in cauza: Vw Sharan 1.9 TDI cod motor AUY.

Multumesc anticipat !

10-13-scaled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de maneta de stergatoare cu butoane de BC, deci ...cealalta maneta. Pinii de tras din maneta stergatoare pana la ceasuri, in mufa verde +codare ceasuri pt BC. Daca masina este fara climatronic,  cu AC, trebuie si senzor temperatura exterioara+cablat pana in ceasuri. Daca are climatronic,  nu mai trebuie acest senzor.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany_aleksandar

@F l o r i n Mulţumesc pentru răspuns!  Mașina este dotată cu climatronic, ce mă intrigă pe mine este faptul că citind aici pe forum un topic de montaj BC pentru golf 4,  menționa că cele cu 920 sunt cu BC, iar cele cu 919 fără BC. 

Eu în 17. Instruments am codul: 7M3 920 840 C. Să înțeleg că are BC activat, eu trebuind să leg doar firele, să montez maneta și să activez codul în vcds? 

Multă stimă! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

920 - masina cu comunicatie can-bus 

919 - masina cu comunicatie k-line

Nu are nici o treaba bc-ul cu modul de comunicatie intre module. Exista atat ceasuri cu si fara bc pentru ambele tipuri de comunicatie.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Dany_aleksandar said:

în 17. Instruments am codul: 7M3 920 840 C

Ceasurile suporta asa ceva, necesita activare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany_aleksandar

Poate posta cineva diagrama firelor între maneta pentru ștergătoare și Cluster ? Și aș mai avea nevoie de acel cod de activare BC .

@F l o r i n Dacă am climatronic, mai e nevoie să trag fir de la senzorul de temperatură exterioară la Cluster ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista cod de activare....cu vcds ul, modificat la coding, o sa vezi ce trebuie, cand iti apare balonul de help.

 

De la maneta pin 1 la ceasuri mufa verde pin 24, 2 maneta 23 ceasuri, 3 maneta la masa, 4 maneta la 25 ceasuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Dany_aleksandar

Am reușit într-un final să am și eu montat tempomatul și afișajul BC.

Din ce am reușit să butonez din manetă, îmi arată totul mai puțin funcția range (km rămași de parcurs cu combustibilul din rezervor).

Se poate activa din vcds și această funcție?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din eeprom. Citit eeprom si modificat adresa dedicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!