Jump to content

Anvelope de iarnă 2022/2023


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Am cumpărat anvelope de iarnă pentru T-Cross: Continental WinterContact TS 870P 93V XL

 

Dimensiunea: 215/45 R18      DOT 2622     garanție 36 de luni.

 

Interesant este răspunsul vânzătorului la întrebarea despre anul fabricației:

„Producatorii recomanda montarea anvelopelor in maxim 5 ani de la data fabricatiei si utilizarea acestora in 5 ani de la data montajului.
 Astfel durata de utilizare a unei anvelope este de 5 ani iar durata totala de la fata facbricatiei poate fi de maxim 10 ani.
 In urma testelor efectuate s-a constatat faptul ca anvelopa imbatraneste de pana la 17 ori mai lent in depozit decat pe masina, deoarece in perioada de depozitare anvelopele nu sunt supuse conditiilor meteo nefavorabile sau greutatii masinii.”

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cateva luni din iarna 2021/2022 in care am folosit Michelin Alpin 6 (215/55/17) si care m au surprins foarte placut, si prin faptul ca voi trece la jante de la 17 la 18, am ales tot Michelin, dar Pilot Alpin 5 (235/45/18). E o anvelopa destul de veche totusi, dar inca in teste sta foarte bine. N am gasit informatii deapre Pilot Alpin 6, ca inlocuitor in viitorul apropiat, dar oricum iarna bate la usa si nu mai puteam astepta. Deci probabil urmatoarele 3 ierni le vom petrece "ămpreună" 🤣

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am utilizat de-a lungul anilor mai toate marcile si pot sa va spun asa:

 

15" - cea mai buna anvelopa (intre Alpin A3, Conti TS850  si Goodyear UG9) a fost  Goodyear ultragrip 9  -> exceptionala

16" - cea mai buna anvelopa (intre Conti TS860, Vredestein Snowtrac 3,  Nokian WR D4) a fost  Continental TS860

pe 17" inca nu am experimentat decat Nokian WR D4 care este o prostie de anvelopa (pe ud sau slush- dar pe zapada afanata e OK), dar astept 1 noiembrie sa incerc Conti TS870

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut recent la al 3-lea set de Bridgestone Blizzak LM005 pentru ca s-au comportat extrem de bine in toate situatiile de trafic si clima. Am folosit 2 seturi de 16" si acum 18" pe 3 masini diferite. Sunt inclusiv mai silentioase decat Primacy 4 de vara.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

E cineva care are Michelin CrossClimate 2 de ceva timp si ne poate zice cum se comporta cauciucurile vara la temp mari + a doua si a 3-a iarna?  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut. Pentru iarna 2023/2024 ce anvelope alegeti? Eu reununt la nokian wrd4 care au imbatranit excesiv in 4 ani de folosire. Dimensiunea de 225/50/17. 

Modificat de miliktsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@miliktsi nu stiu cum ai rezistat 4 ani cu WRD4. 

Am trecut la Crossclimate 2. 225 40 ZR18 92Y. 2.0TSI@260CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ele si acum au santuri foarte bune, nu as renunta la ele, dar sunt foarte coapte/crapate. In rest, au fost impecabile in zapezi si gheata. Poate a ajutat si 4x4 putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia Michelin/Continental/Bridgestone, daca vrei ceva de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți lua liniștit și Goodyear Vector 4seasons Gen-3, am făcut două ierni și două veri cu ele, silențioase, confort, niciun stres. Singurul minus sesizabil (față de o gumă de vară premium) e distanța de frânare pe uscat.

M-aș uita și la Conti AllSeasonContact 2 care au apărut în primăvara asta, nu știu dacă au încă toate dimensiunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In continuare vreau sa pastrez iarna/vara. Vara merg destul de tare pe calduri mari si am nevoie clara de anvelope dedicate. Iarna mai urc dealuri cu zapada in limita posibilitatii masinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@miliktsi vara asta am condus  un flat 4, mid engine, cu sarakiile asta. 

Plus un I6. 

 

Nu conduci suficient de tare. 

 

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!