Jump to content

Insonorizare habitaclu Octavia 3


Alexcl
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

am o Octavia 3 combi, 2.0 tdi 4x4 si a inceput sa ma deranjeze tot mai tare zgomotul din habitaclu, in special pe autostrada. Cel mai tare mi se pare ca se aude huruitul motorului.

 

M-am interesat la mai multe firme specializate si o insonorizare ajunge la 9000 ron.

 

A facut cineva o operatiune de genul asta? Ati simtit o imbunatatire semnificativa?

 

Am facut o insonorizare in 3 straturi STP la capota, dar efectul e 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee changed the title to Insonorizare habitaclu Octavia 3

Salut,

Am facut o insonorizare completa la o Mazda MX5. Eu am facut-o pentru ca am schimbat si tot sistemul de sonorizare si am zis sa fac si asta.. Se simte diferenta dar nu cat sa justifice sa desfaci toata masina si sa dai 9000 Lei..
Cand schimbi anvelopele cauta gen profil silentios. Cea mai mare galagie o ai de la anvelope. Apoi la viteze de autostrada, nu prea ai de ales, doar daca mergi o clasa mai sus.

Insonorizare 1 (1).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

la un fluence i-am facut insonorizare DYI cu burete /staniol portbagaj , pasaj roti spate, deasupra rezervor, zicea un coleg ca fac cusca faraday....ulterior  pe portiere partea metalica , mai ales pe ranforsare,se simtea comparativ cu alte masini , si nu am rupt bugetul...am mai pus si cordon de la ixal , ceva de pe la dacia , un mastic. Orice material fono-izolant sau absorbant se simte...merge f bine si pisla pe sub mocheta, STP-ul e destul de scump . ar merge si o vopsea cauciucata  stil teroson in pasajele rotilor pe tabla... depinde de timp si buget, si mai presus de toate , de chef. iar ca sume , de vreo 3-400 lei. tu alegi .

Modificat de castelan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!