Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

clar ca atunci s-a activat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ! la un golf 4 2.0 cod motor AQY an 2000 se poate pune tempomat ? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge cu schimbarea clapetei de acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! 

 

Am sanse sa gasesc la cineva instructiunile de montaj din cutia de vanzare a tempomatului? Ma intereseaza sa stiu la ce pin / mufe trebuie sa duc pinii cablului tempomat. Este vorba despre bora 1.6 16v bcb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr in paginile din urma nu le-ai gasit ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, andrei_mircea said:

Salutare! 

 

Am sanse sa gasesc la cineva instructiunile de montaj din cutia de vanzare a tempomatului? Ma intereseaza sa stiu la ce pin / mufe trebuie sa duc pinii cablului tempomat. Este vorba despre bora 1.6 16v bcb

trebuie sa ajungi in mufa ECU - acolo ai deja pinii, bagi doar firele

Ti-am scos conexiunile dintre pinii manetei si ECU

maneta ----------- ECU

2---------------------75

3---------------------57

4+7------------------38

5---------------------76

6-----alimentare 12v - siguranta 5

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

detin o bora ajm an 2000  si am achizitionat o maneta tempomat din dezmembrari cu mufa respectiva pana sub bord.

mai trebuie duse fire spre ecu? sau sunt trase din fabrica la diesel?

activarea cu codul 11463?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit macar cateva din paginile topicului?

Daca citeai....aflai cu siguranta ca la diesel cablurile sunt trase din ecu pina in caseta de legatura,codul e 11463,etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat maneta ... in mufa t10 exista deja 2 cabluri ...alb pin 5 ...  si rosu care l-am legat direct cu cel de pe maneta.

din maneta mi-a ramas un cablu albastru cu negru .. care am inteles ca vine pe firul de la siguranta 5 de 7.5, reprezentand un +? 

sau montat toate pe masina si sa activat cu vagcom ... engine ... login ... codul 11463 ... do it ... si totusi nu imi functioneaza , nici in bord nu imi apare martorul ptr pilot.

din intamplare am vazut ca la pedala ambreiaj nu exista switch .... dar nici vreo mufa libera pe acolo. 

ce sfaturi iki pute-ti da.

multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca ai asa:

Pin 4 si 7 maneta in pin 3 T10

Pin 5 maneta in pin 9 T10

Pin 2 maneta in pin 1 T10

Pin 6 maneta alimentare + din sig 5

Pin 3 maneta in pin 2 T10

Daca sunt montate asa trebuie sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc o sa desfac iar sa vad ... 

in legatura cu switch-ul de la ambreiaj.. ar trebui sa mearga si fara el??? din ce am vazut nu este montat pe masina. daca l-as monta unde trebuie trase firele din el?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merge fara switch de ambreiaj si e ciudat ca nu exista pe masina si nici firele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/23/2016 at 1:13 AM, gabysds1984 said:

am montat maneta ... in mufa t10 exista deja 2 cabluri ...alb pin 5 ...  si rosu care l-am legat direct cu cel de pe maneta.

din maneta mi-a ramas un cablu albastru cu negru .. care am inteles ca vine pe firul de la siguranta 5 de 7.5, reprezentand un +? 

sau montat toate pe masina si sa activat cu vagcom ... engine ... login ... codul 11463 ... do it ... si totusi nu imi functioneaza , nici in bord nu imi apare martorul ptr pilot.

din intamplare am vazut ca la pedala ambreiaj nu exista switch .... dar nici vreo mufa libera pe acolo. 

ce sfaturi iki pute-ti da.

multumesc 

cel mai probabil, masina a fost automata si transformata in manuala - altfel nu se explica lipsa cablajul de la switch-ul pedalei de ambreiaj.

Conexiunile switchului pedalei de ambreiaj

- pin 1 albastru galben +12v (sig 243) - la pedala de frana, gasesti alimentare

- pin 2 - alb/rosu - prin mufa intermediara T10 (tu poti sarii peste ea, daca nu ai cablul aferent acolo) pana la ECU T121 pin 66

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. E cineva din Timisoara care ma poate ajuta si pe mine la in golf 4 1.6 16 v an 2000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce manetele OEM de China au codul 18G 953 513 A, si nu 1JO... ? E vreo diferenta majora intre cele OEM Germania si cele OEM China?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca sunt fabricate pentru alte masina - de pe piata chineza...si nu se vand ca piesa de schimb pentru cele de Europa sau alte piete.

Sunt ok, stai linistit - diferente majore nu, poate doar finisajul.... dar diferenta majora si de pret - cat costa una noua la reprezentanta si cat este una de China.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27.12.2016 at 9:40, F l o r i n a scris:

cel mai probabil, masina a fost automata si transformata in manuala - altfel nu se explica lipsa cablajul de la switch-ul pedalei de ambreiaj.

Conexiunile switchului pedalei de ambreiaj

- pin 1 albastru galben +12v (sig 243) - la pedala de frana, gasesti alimentare

- pin 2 - alb/rosu - prin mufa intermediara T10 (tu poti sarii peste ea, daca nu ai cablul aferent acolo) pana la ECU T121 pin 66

am desfacut de pe masina de pe care am luat instalatia.... switch pedala ambreiaj ... mufa ... alb rosu am desfacut din t10 mufa verde pin 4 ... si celalalt fir de la switch pedala frana . revin cu detalii dupa ce voi desface si la mine sa vad exact .

multumesc ptr sprijin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine, trebuie sa duci pin 2 din mufa switchului - alb/rosu pana la ECU T121 pin 66

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27.12.2016 at 16:48, PopiAdrian a scris:

Salut. E cineva din Timisoara care ma poate ajuta si pe mine la in golf 4 1.6 16 v an 2000?

Citeste sau expune problema ta si probabil vei fi ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil vreau si el tempomat ? ,,, oricum, cauta in aria Anunturi -  prestari servicii - oferte extinse - si vezi cine este pe langa tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da vroiam sa zic ca doresc sa imi montez tempomat si ca as avea nevoie de ajutor de la cineva din Timisoara sau din apropiere . o sa caut in aria anunturi ms mult de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 27.12.2016 at 9:40, F l o r i n a scris:
On 27.12.2016 at 9:40, F l o r i n a scris:

cel mai probabil, masina a fost automata si transformata in manuala - altfel nu se explica lipsa cablajul de la switch-ul pedalei de ambreiaj.

Conexiunile switchului pedalei de ambreiaj

- pin 1 albastru galben +12v (sig 243) - la pedala de frana, gasesti alimentare

- pin 2 - alb/rosu - prin mufa intermediara T10 (tu poti sarii peste ea, daca nu ai cablul aferent acolo) pana la ECU T121 pin 66

am verificat switchul ambreiaj ... era montat .... sa verificat cu vagcom maneta + switcurile pedale .. da impulsurile  .. si totusi nu imi functioneaza ? .  ce ar mai putea fi ?  il tot activez.. engine ... login ... codul 11463 ... do it ... si degeaba , nici nu se aprinde martorul in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca ai alimentare in pin-ul 6 de la mufa maneta. Verifica maneta sa nu fie defecta

cum era switch-ul montat.... dar nu era cablajul ? - ai zis mai sus ca acesta lipseste .....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!