Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

salut,am un bora din 2000 cu motor 1.9tdi cu 115cai. pot sa mondez tempomat pe el? si daca se poate cineva poate sa ma ajute cu un desen?

 

uite aici schema, sa te ajute

post-30007-0-81862200-1421826824_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare .am si eu o problema cu butonul reset de pe maneta de stergator.nu pot verifica consumul si sa resetez consumul.de unde ar fi problema.masina are CB cu afisaj.cine ma poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam nevoie la un pic de ajutor:
1- albastru
2- rosu/galben
3- negru/galben
4-rosu/ negru(bagat)
5-alb/galben(bagat)
9-alb

asa ii ok?

ca am unpic diferenta la culori

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te ghida dupa culori.Difera de la un cablaj la altul.Verifica schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara .si eu am pe maneta de semnalizare pilot auto dar cand apas set nu apare ca fiind setat desi el isi face treaba.doar martorul nu apare.ce trebuie a fac in cazul asta ?sepoate modifica ceva cu vag com si ce ar trebui modificat sa arate martorul.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU prea ai ce face, sau daca se poate face, e destul de costisitor, modificat soft, etc...


aveam nevoie la un pic de ajutor:
1- albastru
2- rosu/galben
3- negru/galben
4-rosu/ negru(bagat)
5-alb/galben(bagat)
9-alb

asa ii ok?

ca am unpic diferenta la culori

 

NU e corect. Corect e asa:

2-albastru se duce la pin 1 din mufa intermediara

3- rosu/galben la pin 2

4 si 7 legate impreuna galben/negru la pin 3

5 alb la pin 9

6 negru/albastru la sig sc 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAre t10? E sau s? ca ambele sunt T10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e OK>

totul ii ok, in afara de martor.nu se aprinde deloc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este din cauza anului de fabricatie al masinii - ECU nu stie sa-l aprinda - sa trimita informatia catre ceasuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, stiti cumva daca la un Passat din '99, 1.9 tdi, 85 kw se poate monta doar tempomat sau trebuie si clapeta de acceleratie+pompa ? fiindca cei de unde comand tempomat au spus ca nu stiu si sa ma interesez la reprezentanta. serie sasiu : WVWZZZ3BZYE265571.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maneta e aceeasi, din 1997 pana in 2004 - indiferent de sistem.

 

numai la benzinare apar probleme - la cele pana in 1998 - care au clapeta pe cablu

 

din 1999, merge la toate - necesita doar cablarea - in mufa alba T15 din cutia ECU, si activarea pe Engine - cu 11463.

 

toate informatiile sunt postate deja, trebuie doar sa le cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua .e cineva care a mai intampinat problem la maneta stergator cu buton reset sa nu mearga sa resetezi consumul si nici sagetile.am incercat sa vad la mufa am miscato dar nimic apoi am incercat sa ajung in spatele ceasurilor dar nu am nici o sansa.de la ce poate fi.so fi defectat maneta sau sunt alte cause.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAneta se poate masura, cu un aparat de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua .e cineva care a mai intampinat problem la maneta stergator cu buton reset sa nu mearga sa resetezi consumul si nici sagetile.am incercat sa vad la mufa am miscato dar nimic apoi am incercat sa ajung in spatele ceasurilor dar nu am nici o sansa.de la ce poate fi.so fi defectat maneta sau sunt alte cause.

 

mai rar asa ceva, nu prea am gasit maneta defecta pe partea de BC - problema la ceasuri, am mai gasit.

 

ca sa o verifici, ori o dai jos de pe masina, ori scoti ceasurile si verifici direct in mufa verde a lor - asta ca sa nu intepi cablajul dintre maneta si ceas.

 

in mufa verde, cand apesi SUS, JOS sau Reset - trebuie sa iti trimita o masa, pe pinii 23, 24 sau 25 - in functie de butonul apasat.

 

daca o face, e ok, daca nu... verifica daca ai masa in cablajul care intra in maneta - pin-ul 3 de la maneta - daca da, atunci problema nu e in cablaj sau maneta, ci in ceas.

 

daca nu iti trimite masa pe pinii care ti-am zis, atunci problema poate sa fie in maneta - o dai jos si o verifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa dea comenzi pe direct si sa verifice cu VCDS-ul pe 17 pe blocurile de masura, dar deja suntem off-topic aici.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!