Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

o nedumerire...pe mufa neagra de la mine de la stergatoare nu corespund culorile firelor cu cele date de colegi, adica:

 2------------------------------ 1 ---------------- albastru

3------------------------------ 2 ---------------- rosu/galben

4+7 -------------------------- 3----------------- negru/galben

5------------------------------ 9 ---------------- alb

6 ----------- alimentare 12v ---- siguranta 5

 

conteaza neaparat culoarea...difera de la masina la masina? eu am 1.9 ajm

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce daca. totul e sa duca de la pinul x la pinul Y.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, am facut cablul, am montat, merge totul ok, numai ca nu se aprinde martorul din bord! din cate am inteles de pe aici decat la modelele de la 2001 in sus se aprinde si martorul...! a mea este din 2000, se poate activa totusi martorul? din cate stiu are ledul montat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa aprind si martorul, defapt am facut ceva modificari pe placa ceasurilor si cu ajutorul plusului de pe maneta se aprinde martorul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e o solutie.... dar daca asta a fost dorinta ta, bravo.

 

altfel, problema este din soft-ul ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n - neaprinderea martorului tempomatului in bord e o problema tot de soft ecu pt polo 2002, 1.4 16v bby ?

 

Solutia ar fi update de soft, ecu mai nou sau un ecu de pe o masina care a avut tempomat din fabrica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelul tau, te-ai uitat daca ai martorul/led-ul pe placa - la Golf 4 este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat... nu am demontat ceasurile, banuiesc ca trebuie sa demontez acele  sa ajung la placa electronica sa vad daca are led ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info, cred ca o sa vad daca are led numai daca o sa fie nevoie sa le demontez. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Florin nu este o solutie neaparat, dar decat deloc este bine si asa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am achizitionat si eu o maneta cu tempomat (de la dezmembrari) dar defecta (banda rupta, lipsa mufa, pret pe masura) si i-am lipit eu firele cam cum crezut eu ca sunt butoanele.,  dar nu functioneaza, cand dau maneta pe on nu face nimic dar daca tin apasat pe set led-ul se aprinde in bord si se stinge cand eliberez dar  nu "se activeaza" am inversat firele (cel de la on cu cel de set) si acum se aprinde led-ul cand dau on  dar tot nu "se activeaza". )  mentionez ca am activat cu vcds.

 

Imi poate spune si mie cineva rolul exact ai pinilor din ECU ? (gen, 75 = set, 38 = on, etc)

 Sa stiu exact daca i-am conectat bine si/sau cum sa ii conectez.

 

Vw bora 2001 1.6 16V AZD

 

75==== ?

76==== ?

57==== ?

38==== ?

 

Postez si ce am inteles eu din schemele dupa net. poate intelege careva ce am "mazgalit" pe aici..si ce am gresit de nu merge.. 

Sunt de moda veche prefer sa "desenez" cu pixul...

 

CULORILE NU AU NICI O RELEVANTA, sunt alese de mine caci asa am avut un singur cablul cu  4 fire

 

IMG_20141025_133317.jpg  IMG_20141026_090238.jpg

Modificat de Lucione_cip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

38 ecu-------4 si 7 maneta-enable

57 ecu-------3 maneta-set

75 ecu ------2 maneta-resume

76 ecu------ 5 maneta-on

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa facusem si eu, dar defapt la ecu ma conectasem gresit (mirror), dar acum am remediat problema, si este totul ok, functioneaza.

va multumesc mult..

Modificat de Lucione_cip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Lucione_cip: schema pe care ai desenat-o ai obtinut-o analizand doar schemele electrice sau ai si masurat iesirile de la maneta actionand diferite comenzi de pe ea? (Multumesc anticipat!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA legaturile asa cum este in schema si o sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram interesat in special de funtionarea interna a matetei (conectarea ei este destul de clar explicata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Lucione_cip: schema pe care ai desenat-o ai obtinut-o analizand doar schemele electrice sau ai si masurat iesirile de la maneta actionand diferite comenzi de pe ea? (Multumesc anticipat!)

 

Schema este desenata analazand contactele interne ale butoanelor manetei. 

in foto dreapta sus  (poza pag. anterioara) am scris exact ce tensiuni "vin" in functie de pozitia butoanelor (tensiunea "introdusa" pe pinul 6, descoperind-ul intai) 

Posibil sa fi inversat in desen ON cu Enabled (credeam ca fac acelasi lucru ) dar am observat caci functia "cancel" este obtinuta prin "intreruperea" tensiuni pe pin-ul de on (76 -  ECU)

 

Eu nu am avut nici un fel de mufa, doar o banda de 6 fire iesind din maneta si a trebuit sa identific fiecare fir masurand fiecare contact in parte, astfel identificand firele de la stanga la dreapta cu butonul in sus fiind 5-4-3-2-7-6 (foto jos stanga)

 

 

 Re Edit

 

Am desenat exact cum vine maneta in intetior

Linile cu negru sunt cele 6 circuite de cupru, peste ele este aplicat o "folie" (crem) cu decupaturi dupa cum se vede in desen, iar butonul "plimba" doua contacte mobile (linile rosi) si cand ajung in dreptul decupaturilor unesc circuitele respective.

 Sper ca acum a inteles toata lumea, mi-am cam batut si eu capul cateva ore bune masurand si testand pana am aflat totul..

post-98779-0-76125500-1414761056_thumb.j

Modificat de Lucione_cip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Lucione_cip pt raspuns si lamuriri. Ma pusesera putin pe ganduri conexiunile cu On si Enabled si e plauzibila precizarea cu care ai venit. Ai adus in discutie functia de Cancel si poate poti sa ma ajuti sa inteleg cum se actioneaza Cancel din maneta pentru ca din manualul de utilizare pare sa se inteleaga ca se poate actiona doar cu butonul de pe volan (daca acesta exista).

 

Edit:

Cred ca am clarificat si nelamurirea mea legata de functia Cancel: din imaginea pe care ai atasat-o pare ca ai analizat o maneta cu design diferit de cel prezentat in manualul masinii mele care este mai simplist. Partea cea mai buna e ca informatiile pe care le-ai putut obtine din acea maneta sunt mai complete decat ce s-ar fi putut deduce din modelul simplificat.

Modificat de texis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La comenzile pe volan intreruperea o face modulul de comenzi pe volan, la maneta se face prin impingerea comutatorului on-off spre pozitia off , dar fara sa ajunga in off. O o pozitie a comutatorului, instabila,iar daca ii dai drumul acesta revine pe on. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut 

 

M-ai putea ajuta cu informati privind montarea tempomatului? Eu am skoda octavia 1! e la fel ca la golf combi?Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare, 

am un golf 4 , 1.4, 75 CP, tip motor AXP

recent mi-am cumparat maneta + cablurile de pe internet (amazon). mentionez ca sunt in Franta acum si am sunat la mai multe service-uri de-aici si nimeni nu se baga la asa ceva, nu stiu de ce (probabil nu se pricep). in fine, am dat de un service care cat de cat a acceptat sa stea de vorba, dar ii trebuie schema de montare. ma poate ajuta cineva cat mai repede? piesa e la electrician deja.

 

va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreo compatibilitate intre maneta tempomat si releul de semnalizare (butonul avarii) ?

Problema mea: vechiul proprietar a schimbat maneta cu una model nou. Masina are comenzi pe volan. A spus ca nu stiu ce bazaia la butonul de avarii.

Totul e functional, singura problema este ca imi da eroare pe vag-com ca nu stie pozitia butonului si din aceasta cauza nu mi se aprind semnalizarile la armare/dezarmare alarma de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!