Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

onofreimircea90

ACOLO LA PARBRIZ AM INTELES CUM TREBUIE LEGATE, DAR MAI RAMAN FIRE, UNU ALBASTRU LUNG SI ALTELE DIN ACEEASI LEGATURA, ALEA UNDE LE LEG? MULTUMESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel albastru e alimentarea+12 v siguranta nr.5/ ce alte fire mai raman?

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

onofreimircea90

AMU MAM UITAT, NU MAI RAMAN...SCUZE. DAR AM 4 FIRE, ALEA UNDE LE LEG? AM GOLF 4 AXR, SUB STERGATOARE, SAU ACOLO PE LA PEDALE PE UNDEVA? MS MULT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara caps pls.Cele 4 fire in mufa de sub stergatoare conform fisierului ce l-am pus.Cel albastru sig nr. 5 panou sigurante.Urmeaza activarea cu VAG com.

Ti-am mai pus un fisier.Sper sa te ajute.

tempomat2-1.pdf

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti sa citim inainte.... s-au postat de foarte multe ori aceste informatii, nu este cazul sa o luam de la capat....

 

mircea - citeste paginile anterioare - au toate informatiile acolo.... si multe altele

 

uite unde este mufa la care te legi tu... cea neagra (ignora problema din postul respectiv, vezi doar pozele). Citeste si paginile anterioare si abia dupa aia, postam.... daca nu am inteles ceva.

 

http://vwforum.ro/topic/14055-cruise-control-tempomat/?p=2414672

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

onofreimircea90

ACUMA M-AM UITAT MAI ATENT, DUPA CE AM DESFACUT TOT, CA TIPUL MOTOR PE CARE IL AM EU, NU SE GASESTE IN DESENU AL...AXR.

CUM SA IL LEG?

MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paginile anterioare..... asta trebuia sa citesti. Tot repetam aceleasi informatii, umplem topicul....

 

la toate diesel-urile Golf 4 (si nu numai), este identic....

 

pini maneta ---------------------- pin mufa intermediara--------------culoare fir

                                                       (neagra)

 

2-------------------------------------------------1--------------------------------albastru/gri

3-------------------------------------------------2--------------------------------rosu/galben

4+7----------------------------------------------3--------------------------------negru/alb

5--------------------------------------------------9-------------------------------alb

6--------------alimentare -----sig 5.

 

ti-am dat tot ce iti trebuie.... nu mai ai nevoie de nimic altceva, ca sa il poti monta

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

onofreimircea90

MS FAIN FRATE, SCUZE DE DERANJ:d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e deranj, te ajutam..... ideea e sa citim un pic inainte, sa nu postam de fiecare data, aceelasi intrebari... la care exista deja raspuns - esti la inceput cu forumul, deci... incet-incet, o sa inveti... nu-i bai .

 

Daca te blochezi pe undeva, suna-ma si te ajut prin telefon.

 

spor la montaj !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

onofreimircea90

Ms fain, l-am montat...am reusit. l-am si activat....pe bord apare ceasu ala cum ca ar functiona....vedem in mers....urmeaza testul.

Va multumesc mult:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

onofreimircea90

In sfarsit....mere...ceva pin so indoit in mufa si in prima faza nu o mers, dar am remediat si mere, dar parca am asa un lag mare....o intarziere. Oare de ce? ca am mai avut tempomat si percuta mai prompt. Oare de ce lam activat inainte desi nu erau toate conexiunile ok? sa il anulez si sa il activez iar? Multumesc pt ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e mai lenes al tau.....  :winter:

 

asa lucreaza, stai linistit, totul e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu maneta tempomat + cablu aferent.

 

Coduri:

Maneta: 18G 953 513

Cablu: 1J1 970 011F

 

Se poate monta la masina mea? golf 4 1.4 16v BCA 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut..ma ajuta si pe mine cineva sa fac un cablaj pentru un ajm? Fac rost doar de maneta! Ms

 

Am luat maneta, este cea cu doua butoane

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi vezi ca e postata schema de n-ori in topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..ma ajuta si pe mine cineva sa fac un cablaj pentru un ajm? Fac rost doar de maneta! Ms

 

Am luat maneta, este cea cu doua butoane

 

poftim schema.

post-30007-0-10232700-1413438333_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit mai multe scheme, mi-ar fi mai usor daca m-ar ajuta cineva sa identific pinii de pe maneta...

post-129135-0-26806700-1413447617_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema e aia de sus, identifici pinii dupa mufa care o sa o bagi acolo, pe aia sunt scrisi pinii..


Si daca te uitai pe schema, identificai si pinii:

randul de jos de la dr la stanga 1-5

randul de sus, la fel  6-10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am acea mufa, de aceea am spus ca trebuie sa identific pinii pe maneta...daca ai o mufa si imi poti face o poza in detaliu ar fi ok! ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit cablaj pentru tempomat prin zona, iar sa pun mufa de oglinzi tot trebuie sa identific pinii pe tempomat!

rog un coleg daca are acea mufa sa faca o poza cu numerotarea pinilor..

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema e aia de sus, identifici pinii dupa mufa care o sa o bagi acolo, pe aia sunt scrisi pinii..

Si daca te uitai pe schema, identificai si pinii:

randul de jos de la dr la stanga 1-5

randul de sus, la fel  6-10

scuzele mele, dar nu inteleg, scrie pe schema te rog sau pe poza postata de mine! ms

 

 

Am gasit ceva, pin 7 de pe mufa din imagine corespunde cu ce am insemnat eu pe schema?

post-129135-0-50351500-1413454124_thumb.

post-129135-0-34022800-1413454127_thumb.

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, multumesc pentru rabdare si ajutor...de aici mi se pare simplu, sper sa nu fie probleme! RESPECT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!