Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

kitt-ul tempomat la benzina contine maneta 1J0 953 513 si 3 cabluri 1J0 971 425 A, 1J0 971 425 B, 1J0 971 425 C

maneta pe care ai comandat-o tu este modelul vechi cu un singur buton pe lateral. e buna si aceea numai ca nu o sa poti scade viteza din maneta

cablurile oem sunt destul de scumpe dar sunt baieti care le pot confectiona artizanal

Modificat de _zenith_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta cu un singur buton functioneaza impreuna cu volanele in 4 spite care contin restul comenzilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kitt-ul tempomat la benzina contine maneta 1J0 953 513 si 3 cabluri 1J0 971 425 A, 1J0 971 425 B, 1J0 971 425 C

maneta pe care ai comandat-o tu este modelul vechi cu un singur buton pe lateral. e buna si aceea numai ca nu o sa poti scade viteza din maneta

cablurile oem sunt destul de scumpe dar sunt baieti care le pot confectiona artizanal

Pai si care din cablurile astea e bun pentru benzinar? am inteles ca e diferenta intre cablu pt benzina si cel pentru motorina, sau trebuie luate toate 3 stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta pe care ai comandat-o are un singur buton pe lateral (-), dar are aceleasi functii ca maneta cu doua butoane pe lateral. Scazi viteza cu butonul lateral si cresti viteza cu ajutorul butonului on/off, care mai are o pozitie, respectiv (+).

La Golf IV/Bora benzinare, e o problema cu cablul care vine de la mufa intermediara la ECU - de aceea in kit, exista doua cabluri de acest gen - difera pinii care intra in mufa ECU, plus cablul de la maneta la mufa intermediara.

Maneta fara buton lateral, care are doar butonul on/off, functioneaza numai impreuna cu volanul multifunctional - cu comenzi. Plus, minus - respectiv set si restore, sunt amplasate pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am montat la audi a3 8l benzina,motor 1.6 bfg(cablu home made)si m-am legat direct in caseta cu mufe de sub stergatoare sofer,si asta din cauza costurilor acelor cabluri,care nu sant cine stie ce.functioneaza normal,singurul incovenient este ca nu are led pt tempomat in bord(jaeger este bordul)france

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, benzinarele Golf4/Bora, nu au cablurile trase din mufa ECU in mufa intermediara, de care zici tu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus si eu tempomat la masina, maneta cu 2 butoane pe lateral. Merge si martorul din bord, totul e ok. :icon_thumright: Joi o sa ii fac proba pe autostrada pana la Bucuresti! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut noroc, de se aprinde martorul.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... da asa se pare! :lol:

Anyway, l-am probat pe A1 ieri pana in B si retur VL si functioneaza ireprosabil. E util pe autostrada (desi creste un pic consumul) dar in rest nu ai unde sa il folosesti. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un g4 motor asz 131 cp cu tiptronic in Constanta ma poate ajuta cineva cu montatrea cc after market?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema descrisa la postul 644.

Am pus vag-comul si nu am gasit nici o eroare stocata insa am gasit urmatoarele ciudatenii:

- nu arata viteza instantanee pe acelasi modul (engine 006), apare doar la 027;

- exista setata o viteza de 81 km /h la prima casuta (nu am retinut ce scrie sub ea)care nu poate fi stearsa;

- tempomatul functioneaza corespunzator doar peste viteza de ~81 km/h;

- nu am gasit unde sa verificam functionarea butoanelor de pe tempomat in afara de on/off.

Idei? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru verificare semnale butoane vezi postul meu nr 333 din acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de pont, noutati:

mentine viteza doar pana la ~ 100 km/h , daca este peste atunci se accelereaza pana ce baga frica in sofer :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare :D la golf 4 variant 1.9 TDI cod motor ALH se poate pune cc ??? ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da....joi am pus pe un ALH din 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece masina s-a vandut ieri seara, problema descrisa nu mai este actuala (poate noul proprietar va "rezolva" problema). Multumesc de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar a mea este din 2001 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin - salut!ma intereseaza si pe mine pentru un golf4 din 2002 1.6 16v BCB! Imi poti da mai multe detalii pe PM pls?

Modificat de broasca2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc florin pentru informatie ;) dar stii cam la ce pret mai este un cc dela?? ca in posturile anterioare am vazut undeva la 250-300 de lei . Acum la ce pret mai este un kit ?? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul original se vinde pe la 350 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt raspunsuri :icon_thumright: cred ca o sa ma duc in week la dezmembrari sa vad daca au ...daca nu au acolo o sa iau un chit de la vw :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau varianta mai ieftina - userul audia6 vinde manete cu tempomat (modelul cu un sg buton pe lateral) cu 100 lei. Cablul te mai costa vreo 40 lei....

In banii de kit original, tu iesi cu tot cu montat, si ramai si cu bani.

Acum, nu se compara kit-ul original, cu maneta AM.....dar nici la bani....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu urmatoarele update-uri la postul 610, dar din pacate problema persista:

- am schimbat maneta de tempomat cu una noua, cu codul corect (din ETKA): 1K0 953 513 G

- am pastrat caclulatorul de coloana cu codul: 1K0 953 549 AH

- ieri am incercat un alt calculator de coloana: 1K0 953 549 BC

Dupa ultima operatiune, eram sigur ca tempomatul ca va functiona corect, caci calculatorul initial de pe masina are codul 1K0 953 549 BB (predecesorul lui BC), dar comportamentul defectuos descris in postul 610 este acelasi. Adica se activeaza cu CANCEL si se decupleaza singur dupa aproximativ 5 minute (am citit undeva ca-n anumite conditii tempomatul se decupleaza singur, dar nu mai stiu unde...).

Am obsevat ca in general, pe masinile care au BC din fabrica, doar prin montarea si activarea tempomatului, acesta functioneaza corect. La mine, doar BC-ul functioneaza bine, fara anomalii cu toate ca initial pe masina nu am avut nici tempomat, nici BC.

Din ce-mi dau seama, problema este ca la apasarea butoanelor RES, SET si CANCEL se transmite valoarea corecta, DAR la adresa gresita. De ce?

Doar valorile transmise de ON si OFF ajung la adresa corecta, dar la activarea tempomatului apare si valoarea

post-33585-0-20901900-1304846309_thumb.j

post-33585-0-01989800-1304846322_thumb.j

post-33585-0-81592100-1304846331_thumb.j

post-33585-0-89884300-1304846340_thumb.j

post-33585-0-21109600-1304846350_thumb.j

post-33585-0-13481900-1304846405_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Notes:

#1: 1K0-953-549-BC may have a Bug which doesn't allow Cruise Control Retrofitting, in such a Case you need to replace the Steering Wheel Control Module.

Eu as face asa: as scoate partea cu butoanele de comanda, as pune fire si le-as lega intre ele si cu butoane pe ele pana obtin pe vagcom combinatia corecta.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!