Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

de unde pot procura cablurile? are cineva de vanzare asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
MasinaPoporului

Salutare.

Din cate am vazut un tempomat pt g4 costa undeva la 1.3-1.5 mil.Cablul inca 50 ron.Deci mai degraba construirea lui cum a facut radural.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin Craiova cine ma ajuta cu un montaj la un tempomat avand in vedere ca am decat maneta ... cablurile trebuie confectionate :icon_thumright:

Modificat de Ropotin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Din cate am vazut un tempomat pt g4 costa undeva la 1.3-1.5 mil.Cablul inca 50 ron.Deci mai degraba construirea lui cum a facut radural.

Spune-ne si noua...unde ai gasit maneta la 1.3-1.5 mil? pana si un membru de pe forum vinde doar maneta cu 350RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.3-1.5 mil gasesti la dezmembrari. Am luat si eu una la care uzura in contactele de semnalizare e mai mare decat la vechea maneta fara tempomat. Cea de 350ron e nou nouta, dar fara cablu. Cu cablu ajunge intre 398ron si 403ron, am cautat aproape o saptamana, si am luat la rand toate magazinele inclusiv dealerii VW si Skoda. Nu cred ca merita sa dai inca 50 ron pe o bucata de cablu cu 4 fire si o mufa atata timp cat se poate face. Mufa se gaseste tot la dezmembrari si se potriveste si din alte locuri si alte masini (VW). Mai demult am cautat o mufa, de care toata lumea zicea ca nu se gaseste, si pe care am gasit-o pe un golfII, undeva pe la motor. Asa ca trebuie insistat, si cu un pic de rabdare se rezolva.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am luat maneta noua cu 150 RON cea care are un buton pe lateral si + pe butonul de on, off ! Este pe producator si asta a mea e produsa de Febi Bilstein si e pe codul : 8L0 953 513 J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca a mai fost, dar cred ca este folositor dupa montaj sa vezi daca ai legate toate firele corect inainte de a plea cu masina pe sosea. Asta am descoperit eu azi dupa cand am facut activarea tempomatului...

In VAG-COM la 01 - Engine group 022 campul 2(bin bits) are urmatoarea semnificatie:

De la dreapta la stanga,

Bitul 1 si 2 sunt pedalele de ambreiaj si frana (1 apasat 0 in rest)

Bitul3 - butonul de RES (1 apasat 0 in rest)

Bitul4 - butonul SET (1 apasat 0 in rest)

Butul5 si 6 sunt ENABLE si ON (cand dai comutatorul pe on sunt ambii pe 1 si 0 in rest); Ambii au aceeasi valoare, adica ori 11 ori 00.

Sper sa va ajute

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si o indicatie

Pozele sunt pe pagina 11.

Mor am stat 5 ore sa montez si vreau sa ma edifici daca e bine, ai pe schema: doi de 5 sau in randul 2 era 3 cum ai pus in pdf de aici http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=707826

Deci am montat dupa schema din quote si nu merge si cred ca e ok schema din pdf , oare 100 si ceva de pers care au luat schema au montat si merge si numai mie nu?

Sper sa intelegi care e diferenta dintre scheme.

Ajuta-ma cand ai timp, stiu ca a venit masina si nu mai esti interesat dar poate ti se face mila de mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Nu stiu daca am voie sa public site cu oferta tempomatlui, asa ca daca este cineva interesat sa imi lase un PM si ii dau linkul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru greseala. Intr-adevar pe randul 2 este 3 nu 5. Am editat .txt si acum cele 2 scheme corespund.

txt-ul ala e cu legaturile la skoda? pt ca in documentatie la mine scrie ca e t10s si e pe steering column. sa inteleg ca mufa aia o am eu numai ca snt numai 2 fire conectate?

de la t10s mai merg firele pana la t10e ,care e in plemum(sub stergator) si e negru,si de acolo merg in ECM. e corect asa?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la ECU pleaca 6 fire care ajung in T10e (tot sub stergatoare). Mai departe din T10e pleaca doar 2 fire. Celelalte 4 trebuie trase si sunt pt tempomat. In concluzie legarea se face la T10e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T10s e mufa care se infige in maneta tempomatului. T10e e mufa de sub stergatoare unde se explica mai sus ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la T10s sunt tot 6 fire, notate de la 2 la 7. Asta poate crea o confuzie(6 fire la T10s si alte 6 la T10e dinspre ECU). Semnificatia lor e cu totul alta. Pinul4 si 7 (blk/yel) se unesc fi fac blk/wht si merge la T10e. Mai ai 3 fire(pin 2,3,5) care merg direct la T10e. Pana acum ai 5 fire. Al 6-lea(pinul 6) este alimentarea de la siguranta nr 5. Asta e valabil la Golf.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca nu sunt nici pe departe un minitehnicus, am aajuns la concluzia ca trebuie sa imi cumpar un cablu separat. Dar, de unde?

sau poate imi fabrica si mie cineva un cablu? evident contra cost.

astept si eu niste propuneri, directii sau idei. :)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablu de la dealer sau de la magazin de piese auto....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu conteaza, ieftin sa fie :)

si unul facut de o persoana priceputa, conform schemelor postate anterior e foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

incerca la colegii din paginile din urma,sa iti faca.poate iti trimit prin courier.(radural stiu ca si-a facut el ca e prieten cu mine)

P.S: vad ca se cumpara tempomatele de pe siteul recomandat de mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,pentru mufa din maneta cruise control,poti folosi o mufa ce [com]de la calculatoarele mai vechi.se adapteaza destul de bine,si merge fara probleme.eu asa am facut si merge de destul timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vin cu mufa si ce mai trebuie (imi zi tu ce) si ma inveti tu cum se leaga :icon_cool:?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am si eu temponomat multumita lui Gabriel si celor 5 ore muncite :)

Apropo pt intrarea de pe maneta de temponomat(mufa) merge perfect una din aia galbena de airbag care are deja 4 pini si o gaura mare sus in care mai poti baga inca 2 ! Vine perfect dupa exact pe pinii care trebuie ! La mine am pus asa de vreo 2 saptamani deja si merge perfect ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,pentru mufa din maneta cruise control,poti folosi o mufa ce [com]de la calculatoarele mai vechi.se adapteaza destul de bine,si merge fara probleme.eu asa am facut si merge de destul timp.

Am incercat si eu dar era cam cu 1-2 mm mai lata si nu intra.(poate asa era modelul meu). In schimb merge perfect mufa de la USB, parte de pe placa bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am si eu temponomat multumita lui Gabriel si celor 5 ore muncite :P

Apropo pt intrarea de pe maneta de temponomat(mufa) merge perfect una din aia galbena de airbag care are deja 4 pini si o gaura mare sus in care mai poti baga inca 2 ! Vine perfect dupa exact pe pinii care trebuie ! La mine am pus asa de vreo 2 saptamani deja si merge perfect ! :D

gabriel e dsipus sa mai faca una?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!