Jump to content

Audi Q5 - Retrofit pilot automat si senzor de lumini


Red Bull 2017
 Share

Postare recomandată

Red Bull 2017

Saluare colegi 

Am luat un Q5  an 2011 dar nu are cruise control si as vrea sa-i pun . Are comenzi pe volan si computer de bord dar nu are cruise control . De ce as avea nevoie pentru a putea face  retrofitul ?

Pentru ca sa am functia auto la lumini imi trebuie butonul cu functia Auto si senzorul de lumini . daca am cablul tras mai trebuie ceva in-afara de activare din VCDS?

Multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca calc de coloana suporta,  ai nevoie de grup manete plus codare. Fa o scanare sa vedem ce calc coloana ai.

 

2. Daca ai senzor de umiditate in parbriz, ai nevoie de senzor de lumina, buton auto si daca nu ai tras firul de la buton lumini la bcm..trebuie tras si acesta. Mai departe codari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Red Bull 2017

Buna ziua colegi 

Am luat un Q5 si nu are cruise control . Ma gandesc la un retrofit dar nu stiu exact de ce am nevoie in afara de maneta . Precizez ca masina are comenzi pe volan si computer de bord . 

 

 

Pentru senzorul de lumini mai am nevoie blocul de lumini ( butonul ) , de senzorul de lumina si activat din VCDS . Mai trebuie ceva ? Firul se pare ca e tras pana la oglinda 

 

Va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Red Bull 2017

Salut Florin 

Atunci mi-ai  raspuns pentru un Passat B6 , nu aveam comenzi pe volan si vroiam un retrofit la volan cred si vroiam computer de bord . 

Acum este vorba despre un Q5 care are comenzi pe volan si computer de bord . Tocmai de aceea am specificat treaba asta . Pe YouTube am vazut  clip cu un retrofit de cruise control la un A4 B8 , dar nu stiam la asta daca mai trebuie altceva in-afara de manete . 

Inca odata iti multumesc pentru ajutorul acordat atunci 

Modificat de Red Bull 2017
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie o scanare, sa vedem cod calc coloana. Daca suporta tempomat,  atunci ai nevoie de grup manete, capac sub volan (daca vrei OE si nu sa il decupezi), codare, activare, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Red Bull 2017

Buun , deci de-acolo incep , cu o scanare si daca suporta tempomat apoi iau manetele . 

Atunci revin cu postarea dupa scanare , sa vad ce grup de manete trebuie sa iau , cu ce terminatie banuiesc .

Oare grupul de manete si capacul de sub volan potrivesc de la A4 B8 ? 

Mersi mult Florin . 

Modificat de Red Bull 2017
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q5....exista cele cu manete de A4 b8, pana in 2012....si cele dupa, facelift, la care difera. Deci...pune scanare si specifica an fabricatie,  cod motor, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Audi Q5 - Retrofit pilot automat si senzor de lumini
Red Bull 2017

Revin cu codul 

Deci masina e un Q5 din 2011 , cod motor CGLB , 170 cp 

thumbnail.jpg

 

Tot scormonind cu Google am gasit ca daca am la coloana de directie 8k0953568F s-ar potrivi cu 8K0953502BD . E ok ? Sau trebuie altceva ...sau mai este si alt cod care e compatibil ? Deci asta il am eu acum pe masina la coloana de directie 

Multumesc 

thumbnail (1).jpg

Modificat de Red Bull 2017
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Red Bull 2017

Revin cu problema retrofitului de pilot automat . 

Am gasit ceva bloc de lumini , dar omul care-l are la vanzare spune ca nu este de Break cu terminatia BD . Terminatia care o are el este cu BF . Acum ...eu nu stiu daca asta potriveste , ma poate lamuri cineva ?

Florin , poate vezi postarea si ma mai ajuti inca odata , please 😇😊

thumbnail (2)11.jpg

thumbnail (2)222.jpg

thumbnail (2)333.jpg

Modificat de Red Bull 2017
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seria sasiu a masinii, ca sa te pot ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Red Bull 2017

WAUZZZ8R9BA097343

Florin , daca te rog , cu un drum imi poti spune si la senzorul de lumini ce serie imi trebuie ? Deci am luat comutatorul de lumini cu terminatia AS si nu stiu exact ce senzor imi trebuie 

La spira am cu terminatia F  si atunci sa stiu ce bloc de manete sa iau . Ala trebuie sa fie de combi daca il iau de pe A4 ,cred 

Multumesc tare mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de Avant....ca sa ai stergator pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Red Bull 2017

Inca astept un ajutor , please help me 

Deci daca la spira am seria 8K0 953 658 F oare ce serie trebuie sa aiba blocul de manete pentru a putea face retrofitul asta ?

 

 

Si pentru blocul de lumini am luat   8K0941531AS ce senzor imi trebuie sa potriveasca ? 

Nu stie nimeni ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Red Bull 2017

Intr-un final am facut retrofiturile respective 

Blocul de manete pentru Q5-ul meu au fost cu codul 8K0 953 502 BK sa potriveasca cu spira  8K0 953 568F . S-au facut codarile si functioneaza perfect .

 

Pentru lumini am luat butonul cu terminatie AS . Am inteles ca ar merge si cel cu terminatie AL . Pentru senzorul de lumini Florin m-a ajutat , ca de obicei (de fapt el mi-a spus si pentru blocul de manete codul - mersi Florin inca odata ) . Codul senzorului  este 8K0 955 559C . E , cu asta am avut o peripetie , am scos mufa de la senzorul de umiditate si am pus pinii in mufa pentru senzorul de lumini . Am crezut ca merge pe aceleasi fire treaba . Nu a mers . Am inversat firele , am zis ca poate nu le-am aranjat eu cum trebuie si de-aia nu merge . dar ...am distrus senzorul , cred ca l-am ars . Am inteles ca nu e cu plus si minus , ca de fapt semnal e pe LIN , sau cam asa ceva . Deci au trebuit trase alte fire , fiecare legat acolo unde trebuie ( exact nu stiu unde 😊, ca lucrarea o facut-o cineva , nu eu ) , deci s-au tras firele si am luat alt senzor . Aici alta peripetie , am luat de la dezmembrari senzorul , mi l-a trimis prin Fan Courier . Cand a venit curierul eu eram la munca si a achitat baiatul . Cand am ajuns acasa deschid coletul si vad ca e alt cod , adica fara terminatie C . Pffff...nervi , suna-l pe tovaras ....la care el imi spune 

-L-ai probat si ai vazut ca nu potriveste ? 

- Nu , dar sigur nu merge ca nu are codul care trebuie 

-Pai probeaza-l sa nu-l trimiti degeaba inapoi 

Si uite-asa l-am montat pe masina si surpriza ...potriveste 

Deci e bine de stiut , senzorul cu codul 8K0 955 559 potriveste ! 

In sfarsit am pilot automat si senzor de lumini si ploaie , adica am si cornering light , coming-home si leaving- home 

Am postat pentru alti colegi care vor sa faca retrofiturile astea 

Si daca tot am umblat pe la oglinda retrovizoare am pus o oglinda heliomata , acum o sa urmeze sa vad cum se leaga , daca se poate face si retrofitul asta . nu stiu daca se poate atat timp cat nu am si retrovizoarele exterioare heliomate 

O zi buna in continuare tuturor 🍻 

 

Modificat de Red Bull 2017
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai rezolvat.

La senzor lumina si ploaie, ai plus, minus si LIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Avand in vedere ca nu am gasit in alta parte, intreb aici: ce inseamna ,,parking contol" la Audi Q5 ? In descrierea de pe site-ul Porsche scrie ca masoara distanta pana la obstacole; pe mine ma intereseaza daca o afiseaza si pe ecranul MMI. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Specifica ce an este masina

2. Inteleg ca ai senzori parcare....numai spate sau fata spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu detin masina, am primit oferta de la Porsche, ma gandesc sa achizitionez una noua. E vorba de o masina noua, pe comanda, are doar de senzori pe spate, dar nu stiu daca  afiseaza distanta pana la obstacole pe ecranul MMI. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!