Jump to content

SCHITA TIMONERIE LUPO 1.7 SDI


Radu.Pelicuda
 Share

Postare recomandată

Radu.Pelicuda

Salut,

Vreau sa repar timoneria, dar nu stiu care sunt toate bucsele/garnituri/cosumabile. Are cineva o schita sa le pot identifica dupa coduri?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai jos atât codurile cât şi modalitatea de montaj/demontaj/reglare. Timoneria la 1.7 SDI este pe cabluri nu pe tije (seamănă ele cu nişte tije, dar sunt un fel de cabluri bowden rigide). Este destul de fiabilă, a mea are peste 400 k km şi nu am înlocuit nimic la ea, dar am mai dat cu vaselină pe ici pe colo.

Mai exact care este problema?

1-lupo timonerie.pdf 2-relatia miscare schimbator-viteze.pdf 3-schimbator.pdf 4-schimbator 1.pdf 5-cabluri.pdf 6-montare-demontare timonerie.pdf 7-reglaj timonerie.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu.Pelicuda

Are aceeasi precizie in gasirea vitezelor ca la o dacie :(

Jocul este foarte mare atat in ansamblul de sus (sub mansonul de la schimbator), cat mai ales jos (piesele care fac legatura intre cabluri si cutie), cred ca e "cautatorul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima dată aş verifica dacă este în stare bună bila aia însemnată de mine cu săgeată

1610375451_7-13-20221-56-37PM.thumb.jpg.df8f8a73be68f3381a5b902c8f31b945.jpg

 

În locaşul ăla trebuie să fie vaselină şi să aibă deasupra un burduf, dar cu timpul burduful se rupe, intră apă şi mizerie acolo, vaselina dispare şi bila se uzează sau chiar se rupe. Asta duce la dificultăţi în selectarea vitezelor.. Şurubul 1 îl poţi scoate fără probleme pentru că el intră într-un şanţ pe tija căutătorului, deci nu poate fi montat altfel. În schimb la şurubul nr. 2 să însemnezi bine poziţia lui pentru că dacă îl montezi în altă poziţie se dereglează timoneria.

Referitor la bila aia s-a mai scris pe aici

Apropos de jocuri mari uite ce a scris aici un coleg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv changed the title to SCHITA TIMONERIE LUPO 1.7 SDI

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!