Jump to content

cum arata un motor de golf 3 1.6 aek


drq
 Share

Postare recomandată

Salutare sunt la primul meu post pe acest forum si tin sa va salut si sa va laud pt tot ce am vazut si citit aici!!

v-as ruga sa ma lamuriti si pe mine ..mi-am luat o masina (golf 3)si as vrea sa vad niste poze cu motorul 1.6 aek!!am impresia ca a fost modificat al meu si vroiam sa vad cum si in ce fel!!!multe multumiri!

Te rog sa nu mai folosesti culori pentru scris, si sa postezi unde trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok!am sa tin cont de sfat!dar chiar nimeni nu are poze cu acel motor??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

am atasat poza motorului sper sa ma lamuriti si pe mine!!!multumesc

Modificat de drq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa si totusi nu se incumeta nimeni sa ma lamureasca si pe mine!!!dati-va o parere va rog cu privire la motor !!!asa arata original???orice mi-ar fi de folos!!!chiar si poze daca aveti!!!ms mult!! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele sunt practic identice,,,ce sa inteleg???ca am motor de 2 l pana la urma???!!!acuma sincer,,,io stiam ca e modificata dar nu stiam in ce fel!!ms mult de poza!!altcineva pareri???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa catalog motorul AEK fabricatie VW e de 1.6L putere 74kW cca 100CP probabil 16v daca are puterea asta (zic eu)

deci in poza de la mine cred ca nu e AEK ca al tau desi arata la fel (in poza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In poza pusa de Steamroller este un motor de 2.0 cod motor ABA este facut pentru state. Singura diferenta dintre acsesta si cele de europa este ca are admisia in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
cars4fun2009

:coffee_lol:

am atasat poza motorului sper sa ma lamuriti si pe mine!!!multumesc

Uite asa arata al meu 1,6 AEK ;)

post-42979-1242931108_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
:eek:

Uite asa arata al meu 1,6 AEK :D

daca nu te superi:D, cam cat iti consuma tie golfu' ???k am si eu unu la fel:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cars4fun2009
daca nu te superi:D, cam cat iti consuma tie golfu' ???k am si eu unu la fel:P

Sincer nu i-am facut never consumul cum scrie la carte adica ,facut plinul ,mers 100 km si din nou facut plinul.Dar dupa cat bag asa de obicei mie mi se pare ca consuma putin ,mai ales ca circul 90% numai prin oras ...sa spun asa vreo 7l/100 km ..mai mult mai putin ,habar n-am dar totul functioneaza ireprosabil se pare (bujii,sonda lambda,sensor temperatura etc)....ca altfel cica sare consumul.Eu pur si simplu ma plimb prin oras fara treaba uneori numai ptr senzatia din spatele volanului...adica trage serios masina :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

si eu is f multumit de cum trage masinuta mea :icon_thumright:

se simt cei 101 caluti. iar ca si consum mediu... in jur de 7%

Modificat de doubl3gi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu is f multumit de cum trage masinuta mea :Driver:

se simt cei 101 caluti. iar ca si consum mediu... in jur de 7%

nu pot sa imi dau seama cum scoateti voi consumurile astea la AEK ca al meu consuma de rupe (10-11/%) am schimbat bujii (NGK), fise noi nu reusesc sa ai dau de cap cu consumul asta, masina merge bine trage de rupe dar si consuma pe masura si toti mecanici dau din umeri ca nu stiu ce are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , conteaza mult stilul de condus si orasul in care se merge , cozile , semafoarele etc , lupo meu de 1.4 8v consuma 7L ...as fi curios golful respectiv cat ar consuma la mine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am cumparat masina si am facut prima data consumul era tot in jur de 10-11%, dupa indelungi cautari pe forum am dat de problema cu termostatul, la mine ramanea blocat pe deschis si astfel nu tinea temperatura constanta in motor, am cumparat unul nou (25 roni parca) l-am schimbat (cu ajutorul unui mecanic ca e ceva mai complicat de schimbat la AEK) si am redus consumul cu 2-3%. acum in cateva minute se ridica temperatura la 90 grade si asa ramane indiferent daca circul cu 10 km/h sau cu 120 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu is f multumit de cum trage masinuta mea :D

se simt cei 101 caluti. iar ca si consum mediu... in jur de 7%

ha??? ;) la 101 cai?? :lol:

:blink: faina treaba...teoretic...e motorina?? :) :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cand am cumparat masina si am facut prima data consumul era tot in jur de 10-11%, dupa indelungi cautari pe forum am dat de problema cu termostatul, la mine ramanea blocat pe deschis si astfel nu tinea temperatura constanta in motor, am cumparat unul nou (25 roni parca) l-am schimbat (cu ajutorul unui mecanic ca e ceva mai complicat de schimbat la AEK) si am redus consumul cu 2-3%. acum in cateva minute se ridica temperatura la 90 grade si asa ramane indiferent daca circul cu 10 km/h sau cu 120 km/h

frate crede-ma ca l-am schimbat si eu, se ridica repede temperatura la 90 si acolo ramane dar consumul este acelasi 11% chiar azi l-am facut metoda plin la plin si nu am mers numai in oras am mers si extraurban nu foarte mult dar am mers ma dispera! practic vezi acul la benzina cum se duce. Am schimbat si fisele noi si bujiile NGK nici-o schimbare. scuze daca sunt un pic offtopic dar sunt si disperat de asta nu stiu ce sa mai fac . Sa o arunc in garla!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floryn . o cauza a consumului mare poate fi si sonda lambda.

dar mie consumul de 11% mi se pare normal pentru orash pentru motorul tau (poate un mic maricel) dar nu pot sa stiu cum te dai la ea.... Sunt masini generatie noua gen Ford Focus 1.6 101 cai care consuma 9-10 in orash.

depinde si cum te dai la ea. la mersul economic iti scoate consumul asta ?

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu ma dau la ea deloc , schimb pana in 3000 mai mult 2500 -2700 maxim si consumul este acelasi. De curand am demontat catalizatorul si am observat ca este sec si ma gandesc ca ar fi o cauza pt ca degeaba sonda lambda functioneaza in parametri daca nu are timp sa citeasca gazele arse pt ca trec prea rpd prin evacuare. Cam asta este teoria mea acum nu stiu voi ce pareri aveti !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa te linistesti si sa nu mai bagi bani in bujii, sonde, termostate si alte chestii. Asa consuma motoarele de 101 cai. Am si eu un ibiza cu motor la fel si sub 10 nu scot consum niciodata. trage bine tare motorul si nu-mi pasa de consum. Eu nu ii cred pe aia care zic ca au consum de 7 in oras, astea-s povesti! Bucura-te de el si cati mai multi km fara probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baietii! cu motor aek , haideti sa punem gpl pe masini dar poate ne lamureste cineva care a facut acest lucru. :)) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de cat de mult umbli cu masina ca sa ai pui gpl pt ca la acest motor trebuie sa pui instalatie secventiala de gpl care costa cam 20 de mil noua si in cele SH nu prea am incredere asa ca daca faci vreo 30-40 000 km pe an cu masina merita si am inteles ca la instalatia secventiala consumul este acelasi ca pe benzina dar gazul costa 2 lei litrul si benzina aproape 4 deci...... si eu ma gandesc de la o vreme sa ai pun gpl pt ca m-am lamurit ca nu am ce sa ai fac la consum dar am unele indoieli ca nu as vrea sa bulesc motorul asa ca daca are cineva gpl pe golf nu neaparat Aek sa posteze niste sfaturi ,pareri . Bafta si la multi ani !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca parere proprie si personala (a se intelege aici ca nu vreau sa jignesc pe nimeni)

Consider ca nu prea are sens sa pui GPL pe asemenea motor. Din punctul meu de vedere, daca nu esti multumit de consum mai bine incearca sa schimbi masina/motorul si ia ceva cu un consum mai mic (un 1.6 de 75cp sau un 1.4 sau mergi spre un diesel TDI sau SDI) sau cauta ceva mai nou dar de 1.2. Consider ca este pacat sa "chinui" un asemenea motor cu GPL. Si in plus, orice piesa care iti trebuie pentru tipul asta de motor (atat pentru modificare pentru montarea instalatiei cat si ulterior) o sa te coste mult, deoarece trebuie sa o cumperi originala. Eu personal am cautat si nu am reusit sa gasesc tipul asta de motor in dezmembrari. Mi se pare un motor mai rar si consider ca nu are sens sa-i facem "downgrade".

Inca o data, ceea ce am scris mai sus este o parere strict personala si nu vreau sa se simta nimeni jignit.

Cat despre GPL pe golf 3 aveti aici niste linkuri: Link 1, si Link 2.

Sarbatori fericite in continuare si un an nou cat mai bun! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

linkurile alea 2 nu merg....eu personal nu cred ca e downgrade faptul ca pui gpl pe masina...la buzunar se simte..sunt convins..si scade foarte putin puterea motorului...undeva la 5 %....eu nu am,dar mi-as dori.nu imi permit la ora actuala,dar am condus o supernova cu gpl(eu avand inainte o supernova pe benzina-originalul),si nu am constatat diferenta...alegerea apartine fiecaruia.

sarbatori fericite si la multi ani! :santa: :D :santa:

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum bine ai spus alegerea apartine fiecaruia si fiecare stie cel mai bine ce vrea sa faca cu masina personala. Ce am exprimat mai sus este strict parerea mea :offtopic:

Am revenit cu un reply cu linkurile de mai sus (nu prea stiu eu d c nu merg :sbine: )

Link 1: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=21752

Link 2: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=4123

Sarbatori fericite si un an nou cu cat mai multi km fara incidente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!