Jump to content

Sistemele de asistentă la parcare - Probleme; Discuții; Retrofit (Golf VIII)


Andrei_72
 Share

Postare recomandată

In acest topic se vor discuta toate subiectele legate de sistemele de asistentă la parcare pentru Volkswagen Golf VIII.

 

In aceasta categorie pot intra:

  • Senzori de parcare;
  • Camera;
  • Park Assist

etc. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
AndreiSergiu1991

Nu stiu despre voi, dar eu am inceput sa folosesc foarte des Park Assist-ul :)) Atat ca sa parcheze singura, cat si sa iasa din parcare. Daca la inceput mi se parea un waste of time, acum mi se pare ca ma ajuta enorm. Nu ca ar fi greu de parcat, dar daca tot merge si imi foloseste, de ce nu?!

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ti se pare lent? ca din ce vad pe videouri si luand in calcul ca nu schimba si vitezele singura....asa pare. nu mai stiu, de accelerat sau franat o face singura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il gasesc absolut inutil. Eu o parchez mai repede, dar si unde sistemul nu poate, asadar, care ii e scopul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Nu mi se pare lent, oricum nici eu nu o parcam cu 20km/h, si daca as vrea sa parchez repede, pune frana masina de zici ca am lovit zidul. Am avut placuta surpriza sa constant ca a reusit sa parcheze singura lateral cu spatele intr-un loc extrem de mic. Efectiv era la limita. Nu franeaza singura, doar directia o tine. Ceea ce e suficient pentru mine.

Da, sunt si locuri in care sistemul nu poate, dar pt 80% in care stie cum sa parcheze, I'm good :)

Am parcat 12 ani un logan fara niciun senzor, nu am o problema in a parca in sine. Doar ca imi usureaza munca.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia urca-te acum in Logan si incearca o parcare :) Cu binele te inveti usor ... eu in weekend am condus o Toyota mai veche fara niciun fel de senzor si era sa daram poarta ca ma asteptam sa faca "miau".

 

De >20 ani conduc si parchez fara niciun issue, dar parca cu senzori e mult mai smooth. Si te inveti, si-ti place... si ce-ar fi mers si o camera sau un 360.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai binele este dusmanul binelui 😀. Ideal e sa nu iti pierzi anumite deprinderi, doar pentru ca tehnologia te poate ajuta facand acelasi lucru, desi cam asta e ideea, sa te transforme intr-un consumator de...orice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil in 5 ani toate masinile vor avea 360, deja se poate pune camera spate si pe Dacia.

 

Senzorii au niste limitari si nu am observat o mare evolutie a lor - reactioneaza cu intarziere, nu sunt asa sensibili (cred ca in ultimii 30-40cm e acel semnal continuu), vad obstacolele doar de la nivelul lor. Era o implentare frumoasa daca senzorii laterali puteau vedea bordurile, dar nu mai cumpara lumea 360 apoi :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am acum la schimb un golf 1.0 manual cu sensori cu park assist. In afara faptului ca e un gadget misto sa te prostesti cand parchezi, senzorii aia in plus nu mi se par ca aduc ceva nou in comparatie cu ce am eu (4 fata + 4 spate). Tot cu lag se activeaza in fata si ori sunt eu capcaun ori ... sunt degeaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Ma uit pe Alixpress dupa o camera, a luat cineva de acolo? O recomandare... poate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!