Jump to content

Ulei Motor - Probleme, Discuții si consum (Golf VIII)


PIEDONE WSP
 Share

Postare recomandată

EA888 are alte probleme insa....mult mai serioase. din nefericire, nimic nu e perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu rev 3 cam corecteaza tot

;)) 

 

Dar ajunge atat OT. Despre ce vorbeam?  A… da 1.5 TSi… daca puneau un DQ381 pe el… ,))

 

PS Da, e OK (si dorit ca motorul sa consume ulei - chiar e normat) si da la QI4 (2 ani/30.000km) si traficul de B e cam imposibil da nu completezi intre schimburi (eu prefer sa il tin cam 300-400h)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare.
Azi mi-a apărut in bord sa completez cu ulei, MAX 1 litru, deplasarea poate continua. 2.0 TDI 116 cp dsg. Mesajul a apărut la exact 6000 km și 2 luni de la achiziție. WTF!!!! Așa devreme ? Din cei 6000km vreo 2000 sunt făcuți exclusiv in Bucuresti, restul la drum întins ! E a 6-a mașina din grupul VAG pe care o conduc ( VW si Skoda), toate exclusiv diesel și la niciuna nu am avut nevoie sa completez cu ulei așa devreme pana la G8-ul asta!

Interesant!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat cat ulei avea cand ai luat-o de la dealer ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu, n-am verificat. Oricum azi de dimineta am oprit la PBN si am luat 1 l de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completeaza cu ulei si vezi ce se intampla. E relativ devreme, insa consumul exact il vei vedea atunci cand ai un reper pe joja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am completat doar cu 400ml și a ajuns nivelul la jumătatea marcajului pe joja. Sa vedem in cât timp îl “mănâncă “ și pe asta…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

M-am programat si eu la schimbare ulei si filtre saptamana viitoare la Midocar Vitan. Voi reveni cu updates.

Am ales sa fac schimbul la 1 an si 3 luni si 22.000 km in loc de 2 ani si 30k pe motiv de locuit in bucuresti si condus mai sportiv pe alocuri. Stiu ca poate e cam devreme, dar sunt mai precaut din fire...deci piticii.

O sa cer sa ma uit la filtre sa vedem daca sunt murdare sau nu...altceva nu cred ca am ce sa verific...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

 

După  8900km am completat cu 1 litru de ulei (cam 500 ml pe la 6000 și acum restul).  Este primul diesel de la VW dintre toate pe care le-am avut pana cum (alte 4 înainte ) la care am completat cu ulei înainte de a ajunge mașina la intervalul de service programat. Ma așteptăm ca la motoarele astea noi cu intervale de service mai lungi sa completez ulei dar după 20000 km  încolo sau după 1 an cel puțin dar…..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fmitache  am si eu cunostinta cu 2.0 tdi motor DSRB  150 cp , MY 2021 care are ~ 45.000km acum si consuma intre 1 si 2L de ulei la fiecare 12.000km( intervalul de revizie la care isi face schimburile)   , fara scurgeri vizibile , problema raportata des in reprezentanta si catalogata pentru ei ca normala . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.

 

update: 15k, 1.5 litri de ulei "papati" pana acum. Forta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Dupa fix o luna si 4800 km parcursi cu g8 2.0tdi 150 cp dsg, mi s-a aprins si mie martorul in bord de ulei. Am completat cu 1l si nivelul tot nu este la maxim pe joja. Mi se pare incredibil sa consume 1l ulei in 5k km. 

Cineva imi spunea ca dupa "rodaj" nu va mai consuma, dar nu stiu ce sa mai cred. 

Fac parte din categoria celor "care zic mai am motorina dar am ramas in pana de ulei."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa prima revizie nu o sa mai consume atat de mult

E normal sa consume in rodaj, mai ales la cat de subtire e uleiul.. 0w20....

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam mult un litru in 5000km, dar sa stii ca in grupul VW sunt masini de peste 200000 euro si care consuma atat in rodaj :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact.

oricum consumul este cunoscut de VAG, motiv pentru care au tot marit capacitatea baii de ulei...

 

Euro 3/4 - 3.8-4.0 litri

Euro 5 - 4.3-4.5 litri

euro 6 pre 2020 - 4.7-5.0 litri

Euro 6 dupa 2020 (trecere la 0w20) - 5.5 litri

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi la benzinare nu e asa mare consumul de ulei. Sa nu-i placa la diesel 0w20?

@lillejhon Se pare ca nu strica un schimb de ulei dupa 1500-2000km 
 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, lillejhon said:

Dupa fix o luna si 4800 km parcursi cu g8 2.0tdi 150 cp dsg, mi s-a aprins si mie martorul in bord de ulei. Am completat cu 1l si nivelul tot nu este la maxim pe joja. Mi se pare incredibil sa consume 1l ulei in 5k km. 

Cineva imi spunea ca dupa "rodaj" nu va mai consuma, dar nu stiu ce sa mai cred. 

Fac parte din categoria celor "care zic mai am motorina dar am ramas in pana de ulei."

Ai verificat cand ai luat masina si uleiul era la maxim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 12/18/2023 at 1:43 PM, andrei_221 said:

dupa prima revizie nu o sa mai consume atat de mult

E normal sa consume in rodaj, mai ales la cat de subtire e uleiul.. 0w20....

 

 

Eu folosesc la Toyota Corolla 0W20 și nu am completat între schimburi niciodată în 200.000 km. Sper sa nu regret că o schimb cu un Golf 8 :)). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faci mai mult de 15000km intre revizii, vei completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de noroc si motorizare,am facut pana acum doua schimburi de ulei fara nici un gram de ulei completat pana la revizie (revizii la aproape doi ani ,30000 km respectiv 60000km).Motor 1,5 etsi,150cp.

Modificat de grigg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!