Jump to content

Skoda Kodiaq sau BMW X3


alex1500ro
 Share

Postare recomandată

Am vandut Passat-ul si acum sunt in cautarea unei masini. Avand in vedere ca la 192 cm inaltime aria de cautare se restrange destul de mult, am ramas la Skoda Kodiaq si BMW X3.

 

Ambele cu motor pe motorina, am mers cu ultimul model de Kodiaq pe benzina si nu am fost incantat de motor. 

 

Kodiaq

2.0 TDI 190 PS

Echipare Style sau Sportline

DCC

 

BMW

Scaune sport BMW

motor 20d 190 PS

 

Ambele an de fabricatie dupa 2019

 

Pretul este cam acelasi

 

Despre Kodiaq am auzit numai de bine, la BMW sunt persoane care de plang de sistemul xDrive care nu ar fi asa de fiabil si la diferente de profil (adancime) intre puntea fata si spate cutia de transfer tinde sa se strice destul de des.

 

M-as bucura daca as primi niste sfaturi de la voi, ma intereseaza o masina care sa fie cat mai fiabila.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Referitor la DT cu Kodiak, trecand peste inconvenientul motorizarii, a corespuns asteptarilor ca tinuta de drum? A fost un DT mai lung, pe cateva zeci de km, sau unul scurt?

Cum ai simțit ruliul cu DCC Normal? Pronunțat sau acceptabil, pentru această gama de preț?

 

Kodiakul actual are acum 200 cp dar diferenta de 10 cp e neglijabilă.

 

LE

În materie de kodiak, @yanq are expertiză.

Modificat de Makron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina de test a fost un Kodiaq 2.0 TSI cu toate optionalele posibile.

Tinuta de drum este buna, zgomotul la motor este foarte redus, scaunele ergo cu sezut care se prelungeste si ventilatie nu au fost asa de comode pentru mine. Scaunele de la Sportline imi plac mai mult.

Am mers ca 100 de km ( Autostrada, DN si oras) media a fost de 11L. 
Chiar si in modul sport am ramas cu impresia ca ar fi nevoie de ceva mai multa putere.

 

Ca si termen de comparatie in ce priveste motorul am un Kodiaq 2.0 TDI 190PS, cu masina asta am mers ceva mai mult

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile nu au nicio legatura, X3 e mult mai bine finisat, sasiu mult mai bun, cutie mult mai buna, dotari mai bune, tinuta de drum, directie din alt film, 4X4 permanent cu bias pe puntea spate. Am tras de un 20d prin zapezi mari si te poti inclusiv distra cu supravirarea indusa din pedala 🙂

Problema la BMW este ca daca se strica ceva sunt costuri mari. Dar pare ca te-ai oprit la un model mai putin dotat, judecand dupa pretul similar cu Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum nici Skoda daca se strica ceva nu este ieftina 😃. In ultimii 10 ani am condus masini doar din grupul VAG, cu bune cu rele am fost relativ multumit.

 

Despre dotari nu stiu ce sa zic, din ce ma intereseaza pe mine sunt cam aceleasi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista comparatie intre cele 2 modele decat prin prisma pretului.

 

In rest, fiecare cu plusurile si minusurile lui.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le iei la aceiasi bani, si ambele iti ofera ce ai nevoie ( dotari, spatiu, etc ) si totodata nu te intereseaza costurile cu intretinerea si/sau costurile adiacente ( casco, etc ), eu as lua X3ul. Diferenta e mare intre ele, chiar daca nu pare la prima vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!