Jump to content

Problema frana la rulaj 1.6 TDI


smecs
 Share

Postare recomandată

Buna seara, 

 

Situatia la Octavia 3 1.6 tdi din 2013 e asa: masina a stat 4 zile timp in care a prins o ploaie si discurile s-au oxidat superficial. Am scos masina sa-mi fac treaba si surpriza, cu cat crestea viteza, cu cat se simtea o bataie ritmica( gen cum e la ABS cand iti impinge inapoi pedala). Am zis ca e din cauza discurilor ruginite si am actionat frana normal la fiecare intersesctie pana cand discurile fata/spate s-au curatat complet. 

Bataia nu a disparut si creste in intensitate odata cu cresterea vitezei, deja de la 70 km/h ma simteam total in nesiguranta si nu am mai continuat. 

Mentionez ca, la orice viteza as fi, daca actionez frana, zgomotul si bataia dispar. Cand bate, se simte doar in pedala, nu si in volan, deci as exclude discuri ovalizate. 

N-as putea spune care roata ar avea probleme pt ca nu am rulat nici foarte mult(de frica) si nici foarte repede astfel incat sa-mi dau seama daca s-ar incinge una din roti. 

Nici nu pot izola zgomotul sa zic ca ar veni de pe puntea fata sau de pe stanga/dreapta, efectiv se simte in toata masina. 

 

Am parcat masina cu 4 zile in urma fara sa aiba nici o bataie si cand o rulez dupa 4 zile, surpriza. 

N-am stocate erori. 

Lichid de frana e schimbat acum 2 ani si e si la nivel in vas.

Placutele si discurile sunt si ele ok, nu sunt noi dar nici epave. 

 

Ceva idei?

 

Multumesc !

Modificat de smecs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la o alta masina, trepida si bordul cand ajungeam la 100km la ora.  S-a rezolvat cu echilibrarea rotilor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparent o pietricica a cauzat problema..

Era prinsa bine la etrierul stanga fata, numai ea stie cum a ajuns acolo. 

Pentru alti colegi pe viitor, inspectati de pietre..

 

Case closed

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!