Jump to content

Skoda Superb 3 FL L&K 2.0 TSI


razvan.florea.1923

Postare recomandată

Frumos exemplar :) 

 

Pentru luminatul ambiental trebuie sa ai un meniu din care setez culorile, la mine de ex am doar 4 (parca) optiuni dar se poate deblocat din soft pana la 30, eu nu mi-am mai batut capul si am ramas pe verde :)

Sunt curios ce nu-ti place la pozitia oglinzii retrovizoare? Posibil sa fie o chestie de setarea pozitiei soferului si se va "rezolva" cu timpul.

 

Rodaj cat mai placut si km multi fara probleme!

Link către comentariu
razvan.florea.1923

Salut! Mulțumesc!

Nu-mi place deoarece este prea jos! Din cauza senzorilor, oglinda este f mult coborâtă! Evident că mă voi obișnui, dar nu pot să ascund faptul că nu-mi place locul ei!

Am avut în trecut Octavia 3 FL și acolo mergeau culorile fără probleme! La SUPERB, în meniu, îmi spune că se schimbă numai în funcție de modul selectat! :(

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie. Pentru mine este temerar, stiind la ce preturi se invart variantele astea de Superb $$$$$$$ :)) Eu pe Superb-ul meu de munca, pre-facelift, adica 2019, n-am nicio problema cu oglinda, e la locul normal. Oare este posibil sa stai cu scaunul prea ridicat si din cauza asta sa ai impresia ca e prea jos?

Link către comentariu
razvan.florea.1923

Așa este! este o mașină scumpă! (oricum este achiziționată în leasing)

Am comparat în schimb cu mașini „similare” din gama „premium”. Este, cred, EVIDENT faptul că am luat în calcul cel mai bun raport calitate / preț! Seria 5 mi-a fost ofertată cu 72.437 euro. Mai bine iau și un joger pentru a căra diverse și stau liniștit!

Cât despre celebrele achiziții sh, nu mă pronunț! am considerat mereu că mașina nouă rămâne mașină nouă.... no matter what!

Link către comentariu

N ai nevoie de Jogger. Poti cara linistit in Superb destul de mult, mai ales ca este un liftback, adica se deschide si luneta cu portbagajul. Sa te poarte sanatos si sa nu ai probleme cu ea. 

Link către comentariu
10 hours ago, razvan.florea.1923 said:

Salut! Mulțumesc!

Nu-mi place deoarece este prea jos! Din cauza senzorilor, oglinda este f mult coborâtă! Evident că mă voi obișnui, dar nu pot să ascund faptul că nu-mi place locul ei!

Am avut în trecut Octavia 3 FL și acolo mergeau culorile fără probleme! La SUPERB, în meniu, îmi spune că se schimbă numai în funcție de modul selectat! :(

Din dreapta sus deselecteaza automat, pune pe manual si o sa te lase sa selectezi ce culoare vrei, daca ramai la setarea manuala nu o sa se mai modifice culoarea la schimbarea modului de condus, ramai cu aceasi culoare pe toate modurile.

Link către comentariu
razvan.florea.1923
On 1/31/2022 at 7:58 PM, teseby said:

Din dreapta sus deselecteaza automat, pune pe manual si o sa te lase sa selectezi ce culoare vrei, daca ramai la setarea manuala nu o sa se mai modifice culoarea la schimbarea modului de condus, ramai cu aceasi culoare pe toate modurile.

simply clever.........

 

mulțumesc!

am setat!

 

Ieri am rulat ceva kilometri și pe la munte! Tot liniștit! Tot cu sistemele active! Nu știu de ce sunt hulite, dar chiar își fac treaba atâta timp cât șoferul nu activează sistemele ca să stea pe facebook/ whats app.
Ce am constatat este că motorul pare să aibă resurse în orice situație! Dacă acum e așa, mă întreb cum va fi când o să dau drumul la cai...

Am pus cauciucuri de iarna Michelin Pilot 5. Foarte bune și, tipic Michelin, silențioase (pe F30 am avut Bridgestone - incredibil de gălăgioase)!

Am avut timp să trec prin toate genurile muzicale... sunetul CANTON este incredibil de bun!

 

Cu fiecare drum (scurt sau lung) mi se confirmă că mașina este SUPERBĂ și IDEALĂ pentru nevoile mele!

 

Drumuri bune tuturor!

WhatsApp Image 2022-02-01 at 13.37.17.jpeg

WhatsApp Image 2022-02-02 at 11.39.05.jpeg

Link către comentariu
razvan.florea.1923
10 minutes ago, acidone77 said:

Frumos. Cat are rezervorul de combustibil?

Am luat-o de la dealer și am mers 3,7 km până la Rompetrol (eu am alimentat toată viață de la ei).

Am pus siguranța la pistol, și după ce a sărit am mai băgat un pic: 68,73 litri.
În carte: 68,3 litri. (primul plin din viața mea peste 500 de lei 🤣)

Link către comentariu

La cum evolueaza pretul carburantilor, nu va fi ultimul :)

O masina care poate face cam de toate, sa te poarte fara probleme!

Link către comentariu

Facea de toate daca era combi :lol:

OK, deci are rezervor suficient sa duca un range de aprox 700km... la un consum mediu de 9 aprox sa zicem...

Nu de alta dar pe viitor e pe short list, ca masina de schimb, si mai strang informatii pana atunci :)

voi urmari cu interes topicul 👍

Link către comentariu
razvan.florea.1923
11 hours ago, acidone77 said:

Facea de toate daca era combi :lol:

Nu mi-au plăcut niciodată cele combi! Nu-mi cere argumente, e o chestie de chimie.

La fel cum nu-mi place Mercedes deoarece fac mașini care cară oameni vii, oameni morți și gunoaie! păi... ORI.... ORI 🤣

Am căutat în fiecare zi defecte, de când am preluat-o! Sincer, nu găsesc! Doar o fiță mi se pare că nu e implementată corect: am luat scaunele cele mai scumpe. Mi se pare ciudat că nu sunt și ventilate! Păi daca am niveluri - doar la șofer electric, electrice amândouă, dar la șofer cu memorie, electrice amândouă, la șofer cu memorie, dar și cu masaj, mi se pare fff ciudat ca ventilația să nu existe decât pe bifa de piele artificială! Nu am avut niciodată scaune ventilate ca să înțeleg opțiunea, dar aici e ciudat implementată! Era mult mai bine daca de la bifa de scaune electrice ventilația era inclusă implicit!

 

Drumuri bune tuturor!

Link către comentariu
razvan.florea.1923
4 minutes ago, acidone77 said:

La L&K, ventilatia in scaune nu e in standard? Trebuie bifata optional?

Crede-mă că și mie îmi dă cu virgulă!

Standard:

scaune față încălzite

scaune față reglabile electric

scaune față reglabile manual pe înălțime

 

Opțional:

1. interior piele / piele artificială cu scaune față ventilate 465E

2. scaun șofer cu funcție de masaj 169E

3. scaune față spate încălzite cu reglaj termic separat 238E

4. scaune fata reglabile electric cu reglare șezut scaun și funcție de memorie și masaj pentru scaun șofer 824E

 

eu am bifat opțiunea de top și..... nu sunt ventilate!

Subliniez că nu e capăt de țară, nu știu cum se comportă o astfel de opțiune, nu am folosit NICIODATĂ, dar este extraordinar de ciudat că nu e inclusă. Mai mult. este conflict de configurare intre opțiunea 1 și 4. Nu pot fi livrate împreună!

 

Link către comentariu

E destul de nasol vara cu piele, fara ventilatie. Eu am evitat de fiecare data aceasta optiune. Dar, si aici e chestie de gusturi, pentru la sedan/combi :D 

Pe mine m-ar interesa la optionale sa aibe 1 ( piele+ventilatie ) daca va fi varianta L&K ( pe Sportline e ok, ca e combinatie Alcantara cu piele si nu e nevoie de ventilatie, care oricum nu e posibila pe Alcantara ) si 3 ( scaune incalzite fata+spate )

Link către comentariu
razvan.florea.1923

Am mai parcurs câteva sute de km... extraurban 8.0 litri cel mai bun consum.

Prin oraș numai 12 - 16. Evident, cu cât sunt mai scurte drumurile, cu atât e mai mare consumul!
Am făcut un mic shooting... hope you enjoy it!

WhatsApp Image 2022-02-05 at 18.30.58 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-05 at 18.30.58 (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-05 at 18.30.58 (3).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-05 at 18.30.58.jpeg

Link către comentariu
razvan.florea.1923

Și.... a venit și primul drum lung în regim de autostradă! Nu pot sa spun la cât am setat pilotul automat (apx 2600-2650 rpm), dar știu sigur că așa vânt.... nu am mai trăit! Marea foarte agitată, Dunărea, la cele 2 poduri, ȘI MAI AGITATĂ!

Ploiești - Jupiter - retur (foarte aglomerat, la dus, pe DNCB și 20 de minute stat pe loc)

WhatsApp Image 2022-02-08 at 22.29.05.jpeg

Link către comentariu
razvan.florea.1923
10 minutes ago, zidanne said:

@razvan.florea.1923 mai usor ca lasi permisu 3 luni :)) 

nu nu! eram „legal”: în toleranța admisă la radar, nu în legislație, cu măsurare din 2 surse gps!

ps: sunt, oricum, fără permis! Anul trecut am răspuns la o provocare a unui militian undercover, la ieșirea dintr-o localitate teleormăneană, și m-a umflat la 10 m de semnul de ieșire din localitate! am făcut o contestație, s-a respins.... aștept comunicarea sentinței și cele 30 de zile în care am dreptul să fac apel (NU VOI FACE)

Link către comentariu

La 2.18 raportul in a 7-a si 2m circumferinta ai 38m/s… 

Ciudat… La 2700rpm in 7 eu deja las permisul ;)) 

 

Ciudat 2: din cate stiam, in miscare nu te pot lua decat de pe benzile adiacente… ca n-aveau omologare ;))

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!