Jump to content

Digital world


notchman
 Share

Postare recomandată

eu ma uit si ma minunez la modelele mai noi de masini (BMW, Mercedes) ca parca ar avea lumini de stopuri, semnalizare si mers inapoi cu led-uri - oricum sunt super luminoase, te orbesc (probabil conteaza si oglinda dispersoare a blocului optic) - de aia ma gandeam la o ghidusie de asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • niq_ro

    15

  • notchman

    11

  • MikeRG

    10

  • RaduI

    9

Top Posters In This Topic

etete, cine vorbea, aristocratul cu broasca stas...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si oglinzi turcesti care au niste LED-uri: unul albastru pe pozitie si 4 portocalii pe semnalizare.. cand e noapte se vad :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

etete, cine vorbea, aristocratul cu broasca stas...

Coane, mata ai niste stopuri cit talpa de elefant, iar ale mele sint cit niste migdale, cu toata broasca mea stas. Stau si ma intreb daca aia din spate vad ceva la mine, probabil s-au dezobisnuit sa caute pozitii si stopuri la douajde centimetri de sol... Am decis sa-mi trag o lampa pe luneta, for safety...

BTW, am studiat problema cu turometrul de la adelaida. Se poate monta in doi timpi si trei miscari: te duci si iti iei toate semnalele si tensiunile de pe socketul de diagnoza, chit ca neamtul zice sa nu te puna dreaq sa faci asta ca strici instalatia. Cind sta ploaia, ma duc la broasca mea stas si ma joc putin cu turometrul. S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai mufa de diagnoza e ok, da' poti lua si din bord: pentru orice turometru:

plusul, masa si aduci un fir de la minusul bobinei de inductie pentru semnalul de intrare al turometurlui si .. gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur! Mike zicea ca firul de la bobina tre sa fie ecranat, altfel masuratoarea e viciata. Io m-am gindit sa montez turometrul direct in compartimentul motorului, sa fie util la reglaje si sa dea impresia la neinitziati ca am motor digital!

Aaa, strapurile alea cum se monteaza: S1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e la broastele voastre dar la golf1 si mai departe e un fir care intra in bord markat KL1 si care aduce semnal de la bobina. Pe el se poate monta direct un turometru electronic. Tot din bord se mai poate lua +12 V de contact si o masa buna asa ca nu trebuie tras nici un fir de la bobina. Repet, asta de la golf 1 in sus, la broaste habar n-am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e la broastele voastre dar la golf1 si mai departe e un fir care intra in bord markat KL1 si care aduce semnal de la bobina. Pe el se poate monta direct un turometru electronic. Tot din bord se mai poate lua +12 V de contact si o masa buna asa ca nu trebuie tras nici un fir de la bobina. Repet, asta de la golf 1 in sus, la broaste habar n-am.

si noi avem firul asta... daca il tragem de colo pana colo... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur! Mike zicea ca firul de la bobina tre sa fie ecranat, altfel masuratoarea e viciata.
cel mai bine dfolosesti un cablu ecranat cum sunt alea de microfon si ai rezolvat problema.. :)
Io m-am gindit sa montez turometrul direct in compartimentul motorului, sa fie util la reglaje si sa dea impresia la neinitziati ca am motor digital!

si ce rost mai are? :) doar de reglaj? :D asa ii pui 3 crocodili si verifici cu el doar cand ai nevoie... :D

asta mai e si voltmetru asa ca e foarte util la bord :D

Aaa, strapurile alea cum se monteaza: S1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cablu de microfon m-am gindit si eu. O sa trec pe la Muzica sa-mi iau vreo 2-3 metri. Ecranul il leg de carcasa ventilatorului, pe aceeasi gaura in care e insurubat condensatorul de deparazitare. Tu ai instalat turometrul. Isi face treaba bine? Multzam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia tu vreo 5m ca trebuie sa il "mulezi" dupa masina.. :12:

merge bine si indica f. precis :ok: (l-am comparat cu 2 scule profesionale)

asta dupa ce am pus bine jumper-ii aia (K1, K2, K3) ca l-a mine s-a nimerit sa fi pusi aiurea... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niq, in loc de cablu de microfon (Muzica e departe, n/am drum pe acolo prea des, plus ca nu vreau sa privez pe artistii romani de 5 m de cablu, cu care ar putea fi mai aproape de public :bounce: ) merge sa pun cablu de retea? Am dat eu prin editura de niste resturi de la cablare: ecranarea e facuta cu o folie de aluminiu care infasoara un conductor neizolat. Restul firelor sint izolate, dar, cu ce mai stiu eu din liceu, sectiunea lor mi se pare cam mica ca sa suport 12 V la o intensitate destul de mare. Plus ca l-as mufa atit de misto ca, la reglaje, as scoate turometrul de pe bord si l-as infige intr-o mufa din compartimentul motorului. Alo, baietzii cu letconu', am sau nu dreptate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune orice cablu, ecranat sa fie - chiar si de TV, fara innadituri, si, cum a spus nic, sa aiba 5 m continuu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am cablu normal. E adevarat ca nu am turmetru "electronic " ci unul facut dintr-un turometru de Dacie. L-am verificat pe un analizor de gaze cu turometru electronic si imi indica corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aparatele electronice sunt foarte sensibile la perturbatii (impulsuri - mai ales dreptunghiulare). Cele electromagnetice mai putin / relativ la scala de masurare. Apoi, daca nu aveti ecranat bine cablul poate sa afecteze si alte aparate-> radioul, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am ecranat... am un cablu cu 2 fire... (de alimentare aparatura electrica, sa zic asa).. pe celalalt fir e minus majoritatea timpului ca e pus pe ceata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bai frate sunt indicatoare de traseu la tramvaie, si chiar si semafoare, cu LED-uri... deci se poate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!