Jump to content

Montare proiectoare ceata


dobre stefan
 Share

Postare recomandată

Am un vw touran 2017 nu a avut din fabrica proiectoare și doresc sa montez  ,am făcut rost de proiectoare .Mar interesa ce cablaj sa folosesc și unde ma pot lega cu ele sa poată funcționa. Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesti fire de 1,5 sau de 2.5, asa cum sunt ele in schema  electrica a masinii, te legi in BCM, pui si blocul de lumini si apoi faci codarile necesare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteți ajuta cu o schema mai detaliata cum ar trebui făcute și locurile untre trebuie duse firele la ce pini și ce mufe din centrala electrica și bloc de lumini .Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Ce cod motor are masina? 

In  bcm...ca tu nu ai centrala 

 

Poftim un tutorial care sa te ajute. E pt golf 7, este similar https://www.golfmk7.com/forums/index.php?threads/quick-writeup-how-to-retrofit-fog-lights.324861/

 

Diferenta o sa apara la tine, daca e cu adevărat 2017, ca nu mai ai long conding la bcm, totul se face din Adaptari 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DFGA

WVGZZZ1TZHW016075 

Asta este ?Te ajuta cu ceva.

Cam prost cu engleza și doream locul unde trebuie legate în bcm și bloc de lumini ..la care pini

Modificat de dobre stefan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai maini drepte sau stangi?

Mai bine fa un drum pe la Bucuresti , la cine se pricepe. Sa nu strici mai mult. Joaca cu firele neizolate pe langa diversi pini poate naste controverse. Zic si eu, nu dau cu parul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când eram la club logan ne ajutam unul cu altul pana rezolvam problema ,aici trebuie sa se găsească câte unul care sa spună ca sunt stângaci. Dacă erai baiat bun nu te băgai sau spuneai uite aici nr de telefon și rezolva problema .Am intrebat de detalii mai amănunțite ca am mai întrebat pe cineva de la Alba care este în domeniu cu partea electrica a mașinii și ă-mi  zice ca trebuie trase cabluri de 4 dar ce fac instalatie de 380 V  ,sunt și eu în domeniu construcții dar parca e prea de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai in link pinii din bcm si de la buton la bcm. B45 si B5 de la bcm la proiectoare...si cate o masa, la fiecare bec.

Pin 5 buton la A29 bcm

 

 

Dar daca iti e greu cu engleza,  ce vei face la codare, unde sunt in germana si sunt destule codari de facut ?

Ai vcds si te descurci sa le faci?Screenshot_20220108-151140_Chrome.thumb.jpg.8225915ece48ae1d45222a5a6d092783.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare oare e aceeași lucrare și la al meu touran din 2009 Facelift ?

Exact cum ați zis mai sus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Oare unde e poziționat BCM-ul la un tiguan 5N 2010, iar conexiunile proiectoarelor de ceață la BCM sunt la fel ca la Touran?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua, cineva din Iasi care monteaza proiectoare ceata in Iasi? Masina nu a avut inainte, am proiectoarele si instalatia aferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!