Jump to content

Retrofit buton offroad (Tiguan 5N & 5N2)


Robert-Iulian
 Share

Postare recomandată

Va salut.

 

Vreau sa montez și să activez ,pe tiguanul meu ,funcția offroad .

Am bagheta cu butonul offroad dar am înțeles că trebuie tras un fir de la bagheta la ecu (plus codare vcds)și că pinii nu ar fi universal valabil.

 Mă poate ajuta cineva cu pinii pentru mașina mea?

Este an 2015,4 motion,manual,cod motor cffb ,vin WVGZZZ5NZFW581328.

IMG-20211228-WA0001.jpg

FB_IMG_1640410342296.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Retrofit buton offroad (Tiguan 5N & 5N2)

Salut 

 

Eu am facut acest retrofit pe masina  personala, mai jos ai posturile din topicul meu , gasesti acolo codurile de butoane compatibile si alte informatii . 

 

- Incepem cu informatia de baza : Pompa de ABS trebuie sa fie cu unul din codurile 5N0 614 109 Q si 5N0 614 109 AM  5N0 614 109 BN  ( posibil si altele nu le mai gasesc acum pe toate  )       , diferenta este ca unele coduri de piesa nu au Bit-ul necesar activarii functiei . Se poate rezolva cu update de software la majoritatea .  De verificat. 

 

- Ce am intampinat eu probleme - >  pana la Anul 2014 (daca tin bine minte) cabul era dus la ECU pentru buton offroad , de la 2014 in sus cablul se duce la BCM - >  schematica fixa nu o am din pacate.  Eu credeam ca  am pe masina 2013 modelul vechi dar am intrat pe schematica noua(BCM)  , in timp ce un vecin de-al meu are masina 2014 si a intrat pe schematica veche (ECU)  , nu stiu care este logica , nu am stat sa aflu fix  , posibil sa fie legata si de optiunile masinii.  

 

- Cu toate ca pe internet gasesti codari facute cu VCDS ,  la vecinul meu  au fost facute din alta aplicatie compatibila VAG (Odis)  .  Mare atentie la codarile facute cu VCDS , mai ales cu clonele , avand in vedere ca iti recodezi pompa de ABS  , exista sansa sa se strice codarea de baza care pentru anumite serii de pompe este iremediabila - nu se mai poare reprograma.    La mine insa au functionat cu VCDS -  interfata originala. 

 

Dupa seria de masina nu cred ca vei avea un raspuns 100% fix cu ce pin si unde trebuie tras.  Cand desfaci afli raspunsul final.  Dar daca gasesti pe cineva sa iti caute in versiunea de ElsaWIn corespunzatoare , cauta la capitolul Driving Program Button E598 sau Driving Program Button E598A


Recomand sa apelezi la cineva care a mai facut aceasta operatie daca nu esti sigur pe tine. 

 

Continuare aici : 

Acestea sunt codurile de combinatii de butoane : 

image.png

 

Eu in final am pus si panou de butoane sus pentru estetica si potentiale proiecte viitoare , am pus mufa separata si trase cablurile corespunzatoare : 

page1.jpg

 

page2.jpg

 

 

acum o oră, Robert-Iulian a scris:

nu ar fi universal valabil.

Acest lucru se intampla pentru ca butoanele ( panourile de butoane ) sunt hard codate in functie de configurarea fiecaruia si nu sunt taste individual  :  Exemplu clar -> masa nu este la fiecare tip de panou  pe acelasi pin. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns și informații.

Panoul de butoane din poza este cel pe care l-am cumpărat.Corespunde cu ce am pe mașină ,ca poziții și funcții,până la cel de offroad.

Pompa mea de abs este 5N0 614 109 BN.

Până aici pare sa fiu pe drumul cel bun😁.

O sa incerc să găsesc schema exactă sa vad unde trebuie tras firul.As fi extrem de bucuros să fie la bcm și nu la ecu.

Daca ,poți și ai fi dispus să facem asta împreună nu refuz😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu l-am facut personal , am apelat la serviciile unui coleg priceput de pe forum ,  am asistat si ajutat pe cat am putut si eu .  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, Robert-Iulian said:

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns și informații.

Panoul de butoane din poza este cel pe care l-am cumpărat.Corespunde cu ce am pe mașină ,ca poziții și funcții,până la cel de offroad.

Pompa mea de abs este 5N0 614 109 BN.

Până aici pare sa fiu pe drumul cel bun😁.

O sa incerc să găsesc schema exactă sa vad unde trebuie tras firul.As fi extrem de bucuros să fie la bcm și nu la ecu.

Daca ,poți și ai fi dispus să facem asta împreună nu refuz😁

LA masina ta se duc in BCM.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu un loc unde as putea face si eu asa ceva (contra cost) in Ardeal pe undeva ? As fi recunoscator ! Multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde in Ardeal (aprox)...ca sa te pot ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retrofitul a fost executat cu succes .

Multumesc Al Bundy pentru implicare si profesionalismul de care ai dat dovada.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,consola butoane care contine si off road codul 5N1 927 132 BE este bun pentru retrofit?

ABS 5NO 614 109 BN .

Tiguan 2014 decembrie CFFB DSG7.  Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poti sa o utilizezi pt modificare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 1/7/2022 at 6:33 AM, F l o r i n said:

Unde in Ardeal (aprox)...ca sa te pot ajuta

In Cluj Napoca locuiesc ! Tare mi-as dori acest buton sa il am ! Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am colaborator in CJ, o sa iti dau nr lui, sa imi aduci aminte pe privat, te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 1/6/2022 at 11:16 AM, Doomy said:

Salut 

 

Eu am facut acest retrofit pe masina  personala, mai jos ai posturile din topicul meu , gasesti acolo codurile de butoane compatibile si alte informatii . 

 

- Incepem cu informatia de baza : Pompa de ABS trebuie sa fie cu unul din codurile 5N0 614 109 Q si 5N0 614 109 AM  5N0 614 109 BN  ( posibil si altele nu le mai gasesc acum pe toate  )       , diferenta este ca unele coduri de piesa nu au Bit-ul necesar activarii functiei . Se poate rezolva cu update de software la majoritatea .  De verificat. 

 

- Ce am intampinat eu probleme - >  pana la Anul 2014 (daca tin bine minte) cabul era dus la ECU pentru buton offroad , de la 2014 in sus cablul se duce la BCM - >  schematica fixa nu o am din pacate.  Eu credeam ca  am pe masina 2013 modelul vechi dar am intrat pe schematica noua(BCM)  , in timp ce un vecin de-al meu are masina 2014 si a intrat pe schematica veche (ECU)  , nu stiu care este logica , nu am stat sa aflu fix  , posibil sa fie legata si de optiunile masinii.  

 

- Cu toate ca pe internet gasesti codari facute cu VCDS ,  la vecinul meu  au fost facute din alta aplicatie compatibila VAG (Odis)  .  Mare atentie la codarile facute cu VCDS , mai ales cu clonele , avand in vedere ca iti recodezi pompa de ABS  , exista sansa sa se strice codarea de baza care pentru anumite serii de pompe este iremediabila - nu se mai poare reprograma.    La mine insa au functionat cu VCDS -  interfata originala. 

 

Dupa seria de masina nu cred ca vei avea un raspuns 100% fix cu ce pin si unde trebuie tras.  Cand desfaci afli raspunsul final.  Dar daca gasesti pe cineva sa iti caute in versiunea de ElsaWIn corespunzatoare , cauta la capitolul Driving Program Button E598 sau Driving Program Button E598A


Recomand sa apelezi la cineva care a mai facut aceasta operatie daca nu esti sigur pe tine. 

 

Continuare aici : 

Acestea sunt codurile de combinatii de butoane : 

image.png

 

Eu in final am pus si panou de butoane sus pentru estetica si potentiale proiecte viitoare , am pus mufa separata si trase cablurile corespunzatoare : 

page1.jpg

 

page2.jpg

 

 

Acest lucru se intampla pentru ca butoanele ( panourile de butoane ) sunt hard codate in functie de configurarea fiecaruia si nu sunt taste individual  :  Exemplu clar -> masa nu este la fiecare tip de panou  pe acelasi pin. 

Salut Doomy,

 

Am varianta abs  5N0 614 109 Q  si ma gandeam sa activez functia de offroad,  am gasit cablajul si butoanele  dar nu stiu exact unde sa le leg in calculatorul masinii.  Dar inteleg ca dupa ce scot mufa  din calculator o sa gasesc acolo pinii liberi?  2 buc ?  nu stiu cum sa-i recunosc pe cei corecti si unde se duc in mufa de la butoane.  

m-as incumeta sa incerc singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur apeleaza la un coleg electrician din aria de vanzari servicii  , nu te baga singur daca nu stapanesti situatia si daca nu ai acces la intreaga documentatie.  Poti sa deschizi pe acolo si sa constati ca este ceva diferit fata de ce te astepti. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intrebare: Se poate schimba pozitia butoanelor din consola? Mi-ar fi mai util butonul de senzori langa ESP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@z e n i t h daca te referi la panoul de tiguan , este posibil doar daca schimbi intregul panou cu unul din lista disponibila , exemplu :  Dupa cum obvservi butonul de senzori are pozitie predefinita pentru masinile cu Volan pe dreapta. 

 

modele buton offroad.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul de senzori este cel mai folosit si se afla in pozitia cea mai proasta (in spatele schimbatorului de viteze)

La golf l-am mutat langa ESP dar se pare ca la Tiguan acest lucru nu este posibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!