Jump to content

Cheie (Touareg 7P)


tavitara
 Share

Postare recomandată

La Multi Ani !

O idee va rog

De ceva vreme am ob servat ca cheia nu are efect uneori ( aleator ) cand vreau sa inchid si sa deschid masina

Daca in acel moment incercam de mai multe ori plimbandu-ma pe langa masina pana la urma mergea

Am schimbat bateria

Totul ok cateva zile dar iar a aparut manifestarea

Ok , am schimbat cheia ca am doua , iar totul ok dar degeaba , a doua zi iar a aparut problema

Nu am observat vreo legatura cu pozitia in care ma aflu relativ la masina

Nici cu temperatura de afara

Nici cu o anumita zona unde o parchez

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu pățesc sa nu-mi vadă cheia. Dacă am ceva în buzunarul cu cheia nu deschide ușa tot timpul. Am schimbat și bateria și tot asa face. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai telefonul în buzunar și telefonul e între mașină și cheie, am observat și eu asta, și nu doar la Touareg, pățeam și la mașina precedentă, nici keylessul nu mergea uneori până m-am prins de șmecherie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc , mai testez , nu e de la telefon , l-am pus si pe modul avion , nu am nimic prin buzunare , tot asa se comporta

Nu s-a comportat asa inainte , doar de o vreme a inceput

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat ca ai amintit de asta, dar am patit si eu o chestie asemanatoare ieri. Stau la parter, am masina parcata la 3-4m de geamul meu si telecomanda nu a mers din prima, a trebuit sa apas de cateva ori. Bateria e Panasonic si are o luna. Uitasem un geam deschis si voiam sa-l inchid din telecomanda. Probabil de la temperaturile mai scazute sa scada range-ul!?

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temperaturile scăzute ar afecta teoretic bateria de la telecomandă, dar cum e în buzunar mai mereu nu cred că asta să fie.

 

Trebuie făcut debugging serios acolo cu un SDR să vezi dacă semnalul este emis de telecomandă sau problema e la mașină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e temperatura , azi au fost 15 grade aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update ...

Dupa ce am eliminat toate posibilitatile , am zis sa mai schimb odata bateria

Schimbasem bateria veche cu CR2032 Panasonic cumparata din Carr

Am mers la un vecin cu un magazin cu becuri si alte jucarii si l-am rugat sa imi dea ce stie el ca e original si proaspat

Duracell , tipla , ok

Schimb bateria si acum merge in orice secunda si de dupa bloc

Deci am luat teapa cu baterie expirata sau falsa ...

Mai testez zilele urmatoare , voi schimba bateria si la a doua cheie , acolo nu a fost schimbata niciodata

Ar fi trebuit sa imi indice in bord ca e bateria proasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Cheie (Touareg 7P)

La 7P imi pare ca nu se plange in bord, cand are bateria slaba la telecomanda...

 

In rest, baterii multe, proaste, vechi...cate vrei, in magazine, din pacate.

Important e sa nu o descarce repede, sa fie o problema la telecomanda 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A comandat un set de mai multe baterii Philips cu review-uri bune , am nevoie si pentru senzorii de roti Fobo

Imi vin maine , schimb la a doua cheie , apoi voi testa in timp si va anunt concluzia

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la a doua cheie am bateria slaba si de fiecare data cand o folosesc, imi spune in bord ca bateria trebuie schimbata, deci stie sa se planga 😂 (model 2012)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insemna ca da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca si concluzie , de la baterie era

Zero probleme de atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bord,  te anunta ca e slaba bateria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa schimb bateria initiala din cheia pe care o utilizez , mi-a aparut in bord mesaj

Am cumparat Panasonic " originala " si totul a mers ok vreo 2 saptamani

Dupa care a inceput sa se manifeste ciudat fara sa apara nimic in bord

Am incercat a doua cheie , de rezerva , nefolosita niciodata , care avea bateria cine stie de cand si a mers prima data

Dar apoi iar a dat rateuri

Tinand cont ca nu am mai avut probleme de acest fel am incercat sa inteleg care e cauza

Bateria din cheia a doua era la limita , veche , originala Panasonic si am si folosit-o intens prima zi

M-am jucat cu ea sa incui si sa descui , sa dau jos geamuri , etc pana a cedat , masina era in curte la tara si nu am intrat in ea sa bag cheia

Evident ca apoi a inceput sa dea rateuri , asa ca nu am condus cu ea si nu stiu daca ar fi aratat si ea mesaj in bord , probabil ca da

Bateria noua Panasonic din cheia uzuala a fost ori expirata ori pirat

Acum am o cheie cu Duracell si alta cu Philips , fara probleme de 2 saptamani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai avea amperajul care trebuie, probabil era statuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, am si eu o intrebare, al meu vehicul nu are scaune cu memorii, avand doua chei as putea memora pe fiecare cheie pozitia scaunului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fabrica, nu. La audi am activat acesta funcție, nu am incercat la Touareg, din pacate.

Poti sa citesti despre activarea la Audi, pe google...https://www.a5oc.com/threads/memory-of-seats-in-the-key-in-car-with-just-electrical-seats.3608/page-2

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!