Jump to content

Probleme geamuri, oglinzi, suprafețe vitrate (Golf VIII)


titan_polo
 Share

Postare recomandată

Salut, rog un admin sa corecteze subiectul noului topic daca este cazul.

 

Ei bine, cred ca ma paște o inlocuire de parbriz... :pale:

Poate nu acum imediat, o sa caut o solutie sa nu se intinda crapatura aceea care a luat-o in sus...

Mda, Golf 8, 4 luni, parbriz spart. Super :( 

Nu am mai patit asta pana acum...in ultimii 15 ani, gen.

Am si auzit cand am luat cataroiul in geam si chiar ma bucuram (in mers) ca nu se vede nimic. Am descoperit cateva zile mai tarziu...

 

Trebuie sa caut un centru care poate sa dea cu ceva acolo... 

WhatsApp Image 2021-12-31 at 09.29.02.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca sunt foarte proaste. Avem in companie sase MK8  si in afara de al meu (care are mai putin de o luna) in rest toate au avut parbrizele schimbate.  Ultima "victima" a fost marti, pe DN1 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant... ramane de vazut daca parbrizele schimbate sunt la fel de sensibile ca cele originale...

 

Cu Polo-ul anterior... in 10 ani am tot luat pietre in geam, ca nu exista alta varianta. Dar in afara de ciobituri cat unghia, nu am avut "linii", cu atat mai putin nevoie sa schimb.

 

Ce zici tu acolo ar putea fi o explicatie. Oare au pus fix aceeasi marca la parbrizul inlocuit, sau altceva... ? (daca modelul golf 8 exista din 2019, ma gandesc ca au avut si altii timp sa vina cu parbrizele marca lor proprie, si care se vor comporta mai bine)...

 

Daca la fiecare piatra de acum o tinem asa...(in fine... ramane de urmarit). Damn !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa-ti spun pt ca reparatiile se fac doar la Nord.

eu la alta marca am pus un service de la Filaret si primul schimbat a fost atat de prost (ca material si montaj) incat s-a fisurat de jos pana sus la o groapa. Avea si aberatii optice in partea de jos.

al doilea (dupa scandal) a fost Pilkington care a incasat pietricele vreo 8 luni , apoi am inapoiat masina si nu mai stiu nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Probleme geamuri, oglinzi, suprafețe vitrate (Golf VIII)
  • 3 weeks later...

:))) Ma umfla si rasul.  Nu stiu cum sa va explic, dar astazi am constatat ca geamul spate dreapta nu este "terminat".  La modul ca muchia de sus nu este finisata, zici ca e taiat cu diamantul si aruncat acolo.

Hahahahah la 28000 euro ma gandeam ca macar sticla sa fie buna, daca  softul care face 99% din masina este praf.

 

O sa incerc sa fac o poza sa va arat minunatia si intre timp sa vad cat imi spune Porsche ca dureaza pana mi-l inlocuieste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,
Imi pare foarte rau, dar a trebuit sa plec putin din tara; am lasat masina la dept auto si au dus-o ei la service - mi-au inlocuit geamul cu probleme.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
AndreiSergiu1991

LE: usa face asa… scartaie in cheder, nu inteleg… 
 

Si la voi geamurile fata pasager si sofer scartaie/vobleaza?!


Nu stiam de ce in mers pe drumuri denivelate se aude ceva langa urechea mea stanga, am crezut ca e centura, sau ceva in buzunarul usii… dar e geamul!

 

Cand am impins cu mana in geam, scartaie ca naiba, atat la sofer cat si la pasager. Ma scoate din minti!

 

Si la voi e la fel?

 

video: https://share.icloud.com/photos/06dyipHsah3lDh-xeik8jUV7A

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la mine nu se manifesta nicio scartaitura de la geam... Si sunt genul maniac daca se aude ceva, ca nici mie nu imi place. Dar asa, random mai apar diverse sunete gen scartait... totusi nimic de tipul "greiere", sa fie permanent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu geamu scartaia, ci locasul lateral, cel din plastic tare negru lucios, scartaia si la sofer si la pasager, daca apasai cu mana in locul ala in mers disparea scartaitu. Dupa o vreme s-a asezat si nu a mai facut. Am avut o vibratie in usa spate sofer, am desfacut maneru si era lipsa o saiba, am crezut ca surubul e desfacut si am incercat sa-l strang dar era bine strans. Am bagat 2 saibe din cauciuc dalea pt obertainer, leam bagat fortat si a tacut. E scump G8 acuma pt ce ofera. Dupa parerea mea e un proiect genial, design genial, eu pt design l-am si cumparat, mi-a placut si-mi place foarte mult, insa executat slabutz, cu reduceri de costuri la calitatea materialelor. Insa se vinde deoarece este cea mai misto din gama ei si nici concurenta nu cred ca se omoara prea mult la calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Am scapat de acel scartait curatand chederele si zonele de contact cu chedere cu apa + un strop de detergent de vase (pentru ca e degresant). Acum nu se mai aude absolut nimic :) Cred ca erau murdare, unsuroase... nu stiu. Ideea e ca acum e perfect, urasc orice sunet care nu e ok.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Murdare da, unsuroase nu, ca n-ar fi scartait. Detergentul de vase are si rol de a diminua frecarile, chiar daca ai clatit, tot mai ramane ceva impregnat peacolo. Totusi g8 e o masina ok la zgomote. A mea a facut la inceput, apoi a tacut. Zgomotele sunt un capitol greu, nu prea exista masina care sa nu le faca mai ales dupa un anumit nr de km si mai ales pe drumurile noastre. Sunt extrem de rare masinile fara zgomote, ma refer la cele de serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Da da, am si clatit dupa doar cu apa calduta si am sters cu alte carpe de microfibra. Cat timp nu se mai aude absolut nimic de la ele, eu sunt multumit :D 

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Alarma falsa, azi a revenit scartaitul la toate usile…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Update: Am aplicat solutia de intretinere cauciuc de la Wurth, am cumparat-o de la Porsche Vest. 
 

https://www.pieseautoscan.ro/spray-intretinere-cauciuc-wurth-300-ml.html

 

Momentan nu se mai aude nimic, vedem cat tine minunea. Dar scartaitul ala ma distruge psihic…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Minunea inca rezista si la 3 zile distanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
AndreiSergiu1991

A revenit scartaitul... cred ca e de la temperatura, altfel nu-mi explic. cat a fost cald a fost perfect.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! A mai gasit cineva zgarieturi in chederul de la parbriz? Mie imi pare ca s-a ''macinat'' singur, caroseria si parbrizul nefiind afectate. Am o astfel de zgarietura in zona oglinzii pe partea soferului si inca una in dezvoltare mai jos.

IMG_4658-min (1).jpg

Modificat de popica17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traffictours

Nu s-a macinat singur, aia e zgarietura provocata, cineva s-a jucat cu un obiect taios acolo, cu o piatra colturoasa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrurile astea apar de la faptul ca se da cu jetul foarte aproape la spalatorie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu chederul pare zgarietura facuta cu un obiect ascutit. Aia nu e macinare de plastic.... nu e de la temperaturi ridicate, nici de la plastic imbatranit... 

 

Cauzele pot fi diverse intr-un oras atat de fantastic cum este Bucurestiul.

 

Am avut o data o pisica care s-a adapostit la motor si un caine de pe strada a simtit-o si mi-a facut praf capota si grila de platic, incercand sa ajunga la pisica. 

Sau copil care trece pe strada vorbind singur si la nervi trage una random masinii si merge mai departe foarte nervos, pe principiul "fuck everybody and you in particular".

Sau merg cu masina pe bulevard, iarna, si cand ma opresc la semafor , doar mie, imi cade una bucata turture de pe cabluri si indoaie plafonul.

(astea au fost adunate in ani de zile, nu mi s-au intamplat in acelasi timp :)) ) Si mai am. 

 

Deci... enjoy the ride.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

dupa ce am oprit crapatura care o luase in sus (cu burghiu, la atelier specializat) - vezi poza de pe 31 decembrie, o noua crapatura a luat-o in jos (ceea ce era OK), dar, incredibil, crapatura a luat o curba, s-a dus inapoi in sus si s-a oprit fix pe mijlocul parbrizului.

Greselile au fost:

1) nu am oprit imediat ce am vazut ca o ia in sus, ca a fost o chestiune de zile.

2) am fost la spalatorie si de la apa, parbriz incins, s-a dus dreacu

 

-> intrebare pentru marele internet :) are rost sa intreb la Brady Service ce tip de parbriz (marca) o sa imi puna, sau e ok ce vine by default ? Am inteles ca sunt mai multe G8-uri cu parbrize sparte de mai multe ori si poate o anumita marca de parbrize e mai proasta.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/3/2022 at 4:50 PM, popica17 said:

Salut! A mai gasit cineva zgarieturi in chederul de la parbriz? Mie imi pare ca s-a ''macinat'' singur, caroseria si parbrizul nefiind afectate. Am o astfel de zgarietura in zona oglinzii pe partea soferului si inca una in dezvoltare mai jos.

IMG_4658-min (1).jpg

E de la spalat cu jetul prea aproape de cheder. Am reusit sa fac si eu asta la masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

VA ATRAG ATENTIA ca exista deja topic deschis pentru chedere:

Va rog sa rămâneți On-topic.

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Probabil (adica sigur) ca nu am postat unde trebuie, dar neavand o categorie am zis ca merge aici.


Am fost si eu plecat 2 saptamani si astazi am constatat ca nu mai am stergatorul dreapta si stergatorul de spate :( Caut si nu gasesc ce naiba de coduri / dimensiuni / referinte au si la PoRo mi-au zis ca setul de fata este 620 lei + tva si stergatorul de spate se vinde cu tot cu brat si este 209 lei + tva

 

Inca nu am baut petrosin sa dau atatia bani ....

Modificat de aroganta
Cred ca poate fi mutat la "accesorii"
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!