Jump to content

Modificari si accesorii Seat Tarraco


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Buna ziua la toata lumea am deschis acest nou topic deoarece eu am facut cateva sa zic asa inbunatatiri masinii .

1)  Am montat aparatoare de noroi la roti

2)  Am pus o masca la gurile de ventilatie de sub scaunele fata

3)  O plasa care se prinde cu scai pe spatarul banchetei spate

4)  Carlige de agatat pe scaunele fata spate

5) Covoras din ceva material plastic in portbagaj cu inscriptia Tarraco

6) Am montat telescop la capota motor

7) Presuri de interior gen tavita

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

6.jpg

7.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Teodoreanu changed the title to Modificari si accesorii Seat Tarraco

Ai pus un singur telescop? Eu cand am predat ateca m-am gandit sa le dau jos sa le mut dar m-am gandit ca nu se vor potrivi.

De unde l-ai luat?

Legat de aparatorile de noroi banuiesc ca sunt cele originale...

Am comandat si eu presuri de cauciuc dar standard si in portbagaj ceva tip tavita.

Poate ne ajuta cineva si ne spune daca se potriveste covorasul de tunel median de la kodiaq la tarraco.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Da l-am pus singur in pachet primesti si chitul de instalare vezi poza unde primesti bila care lipseste de pe capota . Tija metalica te ajuta sa ajungi si sa ghidezi piulita in dreptul gaurii din capota . Nu ai acces cu mana acolo . Am comandat tot chitul  de pe aliexpress . Aparatorile sunt cele originale dar gasesti mult mai ieftine pe aliexpress se potrivesc cele de Tiguan . 

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

       Nici Tarraco nu are amortizor capota :(. Trist 😐.

 

       Plasa aia textila am luat-o si eu, de fapt 2 buc (stanga/dreapta in scobiturile din portbagaj). E foarte utila. 

 

       Cum s-au potrivit plasticele de la gurile de ventilatie ?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Si ce faci cu acel amortizor de iti lipseste asa mult? Deschizi capota de 15 ori pe zi? Ti-e rusine cu tija aia, chiar nu inteleg de ce va tot legati de acel amortizor, ca aoleou ce saracie, ce economie. Asa si? Amortizorul ala conteaza? Repet, deschizi de 500 de ori capota pe zi, admiri motorul, care e faza? Ti-e rusine cu tija aia? Intelegeam daca iti puneau la portbagaj tija in loc de amortizor, ca pe ala il deschizi mai des, dar asa la capota? Ce atat planset?

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

        Asa este la prima vedere.

 

        Teoretic te poti lipsi cam de orice fara sa te ia plansul (pot trai fara scaune incalzite, oglinzi electrice, xenon, portbagaj electric, senzori fata, ACC, lane assist, cutie automata, parbriz incalzit, etc etc etc). Numai ca la o asa masina nu ar trebui sa existe asemenea economii, iar asta este doar parerea mea. 

 

         Pana si la masina de serviciu am amortizor si nu am toate dotarile de mai sus (logan din 2019). Si la skoda mi-am pus amortizoare din acelasi motiv. Si daca de maine ar pune un singur bec la nr de inmatriculare ( cum e la astra K ), tot as cauta solutii pt asemenea economii. 

 

         P.S : la skoda deschid capota saptamanal, sa ma uit la antigel, sa scot frunzele care se aduna in grile in perioada asta, ocazional verific uleiul sau daca se vad scurgeri.

         P.S 2 : sa nu fie cu suparare ca avem pareri diferite 🖐️.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Da, inteleg, dar nu sunt de acord. Eu am zis de un amortizor la ceva ce nu folosesti, anume capota. Si cu acel amortizor, si fara... e tot aia. Masina e la fel de buna si utila, nu o face mai ieftina in vreun fel. Daca avea capota 100kg, mai ziceam. Tu ai dat exemple total diferite gen ACC sau scaune incalzite, care sunt lucruri cu care iei legatura in mod activ. Ce legatura au? :) 

Eu nu deschid capota decat cand trebuie sa pun lichid de parbriz, in rest ce sa vad la motor? E o masina noua. Cand o sa aiba o avarie, o sa-mi zicea ea singura, sau vad la revizie. Abia daca am stiut sa o deschid :)) e ultima mea grija.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut masina ieftina, fara amortizor la capota. Desigur, se poate fara el, insa e un semn de reducere penibila de costuri la o masina de talia unui Tarraco. Simplu fapt ca nu te murdaresti, ca o inchizi si o deschizi lejer, merita. In ultimii ani vedem tot mai multe astfel de lucruri penibile la tot mai multe modele.

E ca atunci cand cumperi un produs de calitate si descoperi mici lucruri care iti fac viata mai placuta si care te fac sa intelegi de ce acel produs e mai scump decat altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/27/2021 at 2:12 PM, Teodoreanu said:

 

+

 

@Adria_n Plasticele de la gurile de ventilatie au intrat la fix fara probleme

 

@AndreiSergiu1991 Nu am montat telescopul la capota de rusine, am montat pentru usurinta in deschiderea capotei . Nu mai ai nevoie de 2 maini sa faci treaba asta . Deschid capota destul de des verific antigelul , uleiul ,complectez lichidul de parbiz etc  dar asta chiar nu conteaza . Ideia este ca atunci cand umblu la compartimentul motor sa am un confort suplimentar care a costat doar 160 de lei . Nu am facut treaba asta pentru ce zic altii am facut deoarece  este mai practic si mai util . Am postat doar pentru a arata altora care sunt interesati ca se poate monta un astfel de telescop si de unde am achizitionat produsul . Este o reducere de cost penibila practicata de grupul WV mai ales la masini a caror pret trece lejer de 30 de mii de euro, Nu mai pun in discutie ca suportul de telescop din compartimentul motor exista instalat pe masina trebuie montata doar bila pe capota si telescopul .  Masina fiind asamblata pe aceias linie de productie cu WV Tiguan la Wolsburg aveau costuri mai mari sa modifice subansamblul in asa fel incat pe Tarraco sa nu mai existe acel suport asa ca l-au lasat acolo chiar daca nu au pus telescop. Tiganie mare din pacate in ultimii ani in industria auto disperati tot mai mult dupa profituri uriase .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+

On 11/27/2021 at 2:12 PM, Teodoreanu said:
  1.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiSergiu1991 au rezumat colegii fix ceea ce urma sa raspund. Nu tine de rusine (si eu am pastrat tija veche, nu sughite motorul cu ea), pur si simplu cu el este ce trebuie (manevra cu o singura mana, usurinta la inchis/deschis).

 

              Credeam ca numai skoda e considerata sora mai fraiera si bagata la taieri de costuri inutile. Se pare ca si vara-sa:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taierile de costuri despre care vorbiti le face importatorul cand defineste standardul de tara pentru modelul respectiv.

Fiecare reper; surub, protectie plastic, amortizor, etc...costa...iar prin eliminarea lor si adaugarea incalzirii in scaune, ACC, si alte bling-bling-uri se obtin configuratii destul de bune cu un pret relativ competitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Tarraco se comercializeaza pe toate pietele din Europa fara telescop la capota . Cred ca este decizia producatorului pe anumite componente .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul decide si impune echiparea si pretul pe piete. Importatorul are o marja din care poate adauga o promotie cu sustinere sau nu de la producator si cam atat. Importatorul nu poate negocia aproape nimic.

Taierile de costuri sunt generale, nu sunt specifice pietei noastre, vezi Golf 8 unde ai aceleasi stupiditati pe toate pietele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi sustin postarea, nu intru in detalii pentru ca sunt OT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/27/2021 at 8:38 PM, Sop said:

Ai pus un singur telescop? Eu cand am predat ateca m-am gandit sa le dau jos sa le mut dar m-am gandit ca nu se vor potrivi.

De unde l-ai luat?

Legat de aparatorile de noroi banuiesc ca sunt cele originale...

Am comandat si eu presuri de cauciuc dar standard si in portbagaj ceva tip tavita.

Poate ne ajuta cineva si ne spune daca se potriveste covorasul de tunel median de la kodiaq la tarraco.

 

Salut. Se potriveste covorasul central de Kodiaq. Vine la fix.

USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image-493713911.jpeg

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Stie careva dacă se poate face ceva pentru a funcționa Android Auto fără fir? Am văzut ca la alte mărci se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am avut ceva timp liber si am pus pe marginile usilor chedere de protectie .

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am avut zilele acestea, în teste, un Seat Leon, model 2021 și mi-a plăcut foarte mult cheia acestuia(este exact ca cea de pe Golf 8). Credeți că există vreo posibilitate ca să putem muta electronica din cheia noastră în modelul acesta de cheie? 

20211230_143052.jpg

20211230_143057.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 12/20/2021 at 9:55 PM, Irinel Tincea said:

Salutare. Stie careva dacă se poate face ceva pentru a funcționa Android Auto fără fir? Am văzut ca la alte mărci se poate.

Salut! Folosesc de 1 saptamana, cu un telefon Samsung, acest dispozitiv: https://autoextra.ro/produs/aawireless-adaptor-wireless-android-auto/?fbclid=IwAR1nzxGyqg0fquoySjqMYAPbpPLvvbaKf3WbANL9DfAb6vz04Lw6g1sVtiU

 

Astept sa vina si incarcatorul wireless

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

Salut. Eu am deja incarcarea wireless, din fabrica. Si functioneza ok dispozitivul, fara erori?

 

Un alt site de unde se poate comanda? Vad ca pe site-ul pus de tine, este stoc epuizat. 

 

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principal AA Wireless il poti comanda de pe Indiegogo, daca nu ma insel si @sabinx il primise acum ceva vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza perfect! Nu am avut nici o intrerupere. Pe cablu am mai resetat telefonul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi am instalat si incarcator wireless de pe Ali. E frumos si comod fara fire...

Modificat de Adrian_68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

De ieri am si eu Android auto fara fir, prin dispozitivul AA Wireless . Nu a mers din prima am sunat pe colegul Adrian nu am reusit impreuna sa il setam apoi am sunat la vanzator care mi-a dat indicatiile necesare sa il fac functional . Acuma merge fara probleme , pretul cu tot cu transport 505 lei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!