Jump to content

Audi S3 8Y


The_Ego

Postare recomandată

N-a fost chiar aceeasi masina, dar tot 1.4TSI si cutie manuala. Intai a fost un Golf 6 pana in 2016 apoi Golf 7 pana in 2021, de la 122 la 150cp, iar acum am dublat.

Am invatat de la prima masina ce trebuie pus ca optional, la a doua am exagerat putin (trapa), ca acum sa pun din ce imi trebuie.

 

Link către comentariu

Sunt curios, treaba cu spoilerul le ai spus o tu, sau au venit ei cu solutia?

Adica, daca nu se sesiza problema ramanea asa?

Mi se pare cam asa si asa ca un AUDI sa plece cu alte repere puse din fabrica si cele bune sa fie trimise prin posta

Pandemia asta.....unde s-a ajuns

Link către comentariu

Ei s-au sesizat cand le-am spus :)). Daca era un client care lua masina cum era si nu stia..asta e. Eu am tinut sa se mentioneze in procesul verbal in mod explicit faptul ca nu este conforma, ca doresc solutionare cat mai repede si aducere in conformitate. Importatorul a recunoscut eroarea, ca nu corespunde. E spoilerul din ce am observat de S-line, asta apropo ca S e noul S-line cum bine zicea @ShadoWzZ

Solutia?

Se inlocuieste toata bara pt ca nu garanteaza integritatea barii/prinderilor strict la schimbarea spoiler-ului. Evident ca dealer-ul se jura ca masina nu a patit nimic la transport. Eu nu am sesizat vreo diferenta de nuanta sau vreo imbinare care sa para ca inlocuire la marginea drumului. Pe sub masina nu erau urme de demontat, nicio zgarietura. Plus masina a venit foarte repede de la data fabricatiei - VIN in sistem pe 28.10, RAR in curtici pe 10.11, iar in B pe 17.11 via Braila.

Acum ce sa fac..ma bucur de masina, astept sa vina piesele pt schimbat si asta e.

Pandemia + reducere de costuri, reducere de personal..

 

Maine demarez procesul de inmatriculare, ca fapt interesant masina are 1500kg in CIV. Mi-au ajuns si covorasele pt iarna de la dealer.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nice one, sa o stapanesti sanatos.

 

Dar importatorul garanjeaza integritatea vopselii + nuanta?

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

Foarte frumoasa, George! Sa o stapanesti sanatos si sigur te va bucura in fiecare zi ! :)

Sa patesti faze din astea si pe la marii producatori...dezamagitor. Inca putin si o sa pun si eu o poveste din asta frumoasa la mine :))

 

Link către comentariu

Multumesc frumos!

@robi, Garantez ca ma uit eu sa nu se vada vreo diferenta/murdarie in lac/lac curs cand iau masina la loc de la ei.

 

@Cristi, asteptam sa vedem cu ce vii tu..mai ales ca vii de pe ceva cu deja 200+cp

Link către comentariu

Multumesc.

Am pus anvelopele de iarna pe jantele stock.

M-au surprins presiunile mari recomandate de audi pt iarna..3 bar pe fata si 2.7 pe spate.

Incepe cautarea unor jante 18 pt vara. Ma intereseaza argintii, desi contrastul s-ar putea sa scoata mai mult in evidenta wheel gap-ul. Daca imi sta foarte mult pe cap acel wheel gap, regandesc necesitatea unor arcuri :)) . Nu inteleg de ce au inaltat masina din fabrica fata de generatia amterioara.

 

2102EA25-6923-46EF-B9A2-2473544A7F55.jpeg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Da cum zicea un coleg mi-am adus si eu aminte ca suntem in 2021 :D eu sincer la mine la tara nici nu am vazut un audi modelul acesta !

 

E nou frumos si sa il stapanesti sanatos ! Multi km fara probleme :D

Link către comentariu

Imi place si mie din ce in ce mai mult..dualitatea intre a merge chill pe confort si cum raspunde imediat la acceleratie cand e nevoie.


Pe individual din pacate nu cred ca pot seta sa ramana valvele deschise la evacuare si sunt activate doar pe dynamic.

DC791F27-F6DF-4E3B-994E-EB132E6D14A4.jpeg

Link către comentariu
1 hour ago, The_Ego said:

Pe individual din pacate nu cred ca pot seta sa ramana valvele deschise la evacuare si sunt activate doar pe dynamic.

 Eu am putut seta dar am ales sa o las pe auto si in felul acesta se deschid doat peste o anumita turatie. Nu mai stiu sa iti spun din amintiri. 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos fara probleme si multe sute de mii de km! 

Wheel gap-ul cat si garda la sol mi se par aberant de mari, exista vreun packet de upgrade la suspensie? Altfel nu inteleg de ce au facut-o sa arate ca o "caruta" (vorba vine, se poate corecta foarte usor cu niste jante si arcuri). 

Pare ca si niste jante pe 20 ar umple golul de la roti, ceea ce este foarte mult.

Spor la modificari si plimbari!

Link către comentariu

Multumesc.

Solutia pentru wheel gap se numeste Eibach Pro Kit :)), adica -1cm. Ma pot gandi doar la norme de poluare, aerodinamica altfel nu inteleg de ce au ridicat masina. 

Exclus momentan jante mai mari in primul rand pt ca mergand prin B si circumferinta ar fi aceeasi. Plus ca am de tocit anvelopele de vara din fabrica.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pentru norme de poluare cred ca se fac mai joase, daca ne uitam la toate sedanurile, ele sunt mai joase decat generatiile anterioare.

Mie nu imi pare foarte inalata, cred ca e si din cauza de poze. Poate in spate putin, dar eu zic ca e mai mult o parere.

 

Link către comentariu

Masina a fost desenata cu si pentru  roti mari iar 18 sunt solutia de compromis.

 

E un trend al industriei, veti vedea ca tot ce e nou acum vine cu 19/20/21...chiar si in clasa compacta.

Link către comentariu
On 11/24/2021 at 11:42 PM, CristiALF said:

Sa patesti faze din astea si pe la marii producatori...dezamagitor. Inca putin si o sa pun si eu o poveste din asta frumoasa la mine :))

 

 

Oh.. dar cate se mai intampla acum. Inclusiv optiuni care lipsesc :D .

 

@The_Ego sa o stapaniti sanatosi si fara evenimente. Superb s3-ul in format sedan (ca si versiunea precedenta) .... Si fix cum trebuie pentru oras :) .

Link către comentariu

Multumesc.

Intradevar au inceput sa faca marketing cu roti 19 in clasa compacta..aspect care acum 5 ani nu se intampla. La fel cu suspensia mai dura decat generatiile precedente.


Atat rotile cat si aspecte de suspensie se pot schimba usor..mai ales cand garantia la trenul de rulare nu are decat 6luni/10k km.

Cand am vazut prima oara masina am insistat sa se asigure ca nu are inaltatoarele de transport lasate din greseala de la pregatirea de livrare :)) .

 

Ce nu se poate schimba este combinatia motor+cutie+tractiune care a ajuns la maturitate si este absolut sublima. E prima masina cu DSG si tocmai venind de pe Multitronic ma asteptam sa fie mai putin lina, dar nu e cazul. Motorul are rezerve de putere la orice turatie.

Consumul nu are vreo relevanta, dar la mers linistit, de promenada fara vreo graba si cu viteza constanta poate sa ajunga si sub 10%, daca viteza medie e pe la

30kmh.

 

Ieri am adaugat si singurul badge de S3 din interior :))

BE7B153D-BD9D-4745-80C3-3DB881AA72ED.jpeg
@ShadoWzZ, au inceput sa testeze A3 allroad sau ceva de genul..pe ideea how high can you go.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!