Jump to content

Interfete OBD si aplicatii


VickEnd
 Share

Postare recomandată

Ce interfata OBD si ce aplicatii folositi pentru informatii real time si statistici despre masina electrica?

 

Ce informatii utile se pot vizualiza?

 

Inteleg ca ultima versiune de Car Scanner afiseaza capacitatea utilizabila a bateriei.

 

Pentru masina ICE folosesc interfata OBDEleven, dar la ID.4 se conecteaza foarte greu cu aplicatia OBDEleven si nu ofera date utile pentru electrice. Interfata OBDEleven nu functioneaza cu EVNotify sau Car Scanner.

Modificat de VickEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • VickEnd changed the title to Interfete OBD si aplicatii

Pentru citit temperatura bateriei si puterea de incarcare in kW, merge interfata VGate iCar 2 cu EVNotify. Dar a mers si cu Car Scanner.

 

OBDEleven (merge DOAR cu aplicatia lor) pentru informatii mai detaliate cum ar fi tensiunea si starea de incarcare pe fiecare celula a bateriei.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as prefera pe Bluetooth ca sa pot citi datele oricand. Telefonul mi se conecteaza wireless la masina. Wireless.ul masinii si al interfetei s.ar exclude reciproc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate afla SOH decat in urma unui test la reprezentanta.

Am citit pe facebook ca testul costa 1000 Lei in Romania.

Am vazut pe Youtube la BatteryLife ca testul costa 100 EUR in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu ca in urma actualizarii aplicatiei Car Scanner imi arata valoarea de 54698 wh la “ Maximum energy content content of traction battery” ( penultima lunie ).

 

Am aprox 13500 km . 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact cum calculeaza aplicatia Car Scanner, probabil nu da rezultatul exact ca testul de la VW pe bani. Dar totusi putem sa ne facem o idee asupra capacitatii bateriei.

 

Mi.a venit si mie interfata VGate iCar2. La ID.4 77kW pare ca mai am disponibil 74kW - 15'000km in 6 luni. Rezulta o degradare de 5%. Nu stiu cat a fost cand am luat.o de la dealer. Ramane de vazut cum va scadea in urmatoarele 6 luni.

 

Screenshot_20211115-151035.thumb.jpg.05e7192a4d33e1eaa4926190bc0533c0.jpg

Modificat de VickEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are si frigul o cauza aici, la temperatura optima constanta o sa dea o capacitate mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine afiseaza 56948.61 kWh (masina de 1 an si 6500 Km), dar nu stiu ce ar putea reprezenta acel numar, nu stiu cum este determinat, asa ca nu stiu cata credibilitate are.

Screenshot_20211116-075821.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu VGate iCar2 dar nici nu ma pot conecta la ea. 

In EvNotify nu gasesc VW :(

Sau asteea merg numai cu Android?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma conectez de pe Android. Functioneaza si EVNotify si Car Scanner. La EVNotify am ales ID.3.

Modificat de VickEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!