Jump to content

Ulei cuplaj Haldex


florin71
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa schimb uleiul la cuplajul Haldex al unui VW Golf 7 Variant, 2.0 tdi, 150 c.p., fabricat in anul 2016.Am constatat ca uleiul VAG OE G055175A2 costa dublu(200 lei) fata de cel produs de Ravenol,RAVENOL AWD-H FLUID .Ma intreb daca se justifica aceasta diferenta de pret?Daca pretul reflecta o calitate a produsului.

As da fara nicio ezitare 200 lei pentru uleiul VAG OE G055175A2 daca acesta este calitativ, superior lui  RAVENOL AWD-H FLUID insa nu as cheltui aiurea bani pe un produs care calitativ este cel mult la nivelul produsului Ravenol care este producator de uleiuri fata de VW care apeleaza la diversi producatori ca sa ii fabrice uleiuri pt motor, cuplaj Haldex sau lichidul de frana.

 

Modificat de florin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la ultimul schimb am folosit uleiul de la FEBI, tind să cred că ei produc și uleiul original, doar că este mult mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, DiLivio said:

Eu la ultimul schimb am folosit uleiul de la FEBI, tind să cred că ei produc și uleiul original, doar că este mult mai ieftin.

Tot la 3 ani se face schimbul de ulei la cuplajul Haldex, in cazul uleiului FEBI BIELSTEIN?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune OE,lasa economiile ,Febi nu exceleaza la nici un fel de AM-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

38 minutes ago, EEXCALADE said:

Pune OE,lasa economiile ,Febi nu exceleaza la nici un fel de AM-uri

Pun in fata calitate si nu economiile insa nu imi place sa platesc mai mult pe un produs care nu isi merita acel pret.Daca Febi face OE pentru Haldex, ...

Am luat in calcul produsul OE si Ravenol.Acum sunt in faza de documentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiurile cu etchite febi, borgwarner (producătorul haldex-ului), SWAG și OE au ambalaj identic. Din cei patru, doar febi produce uleiuri, așa că eu cred că originalul îl produce febi, doar eticheta diferă. Pompa haldex, la fel, am luat-o mult mai ieftin direct de la BorgWarner decât de la VW, singura diferență a fost că sigla VW a fost ștearsă de pe pompă. Plus că filtrul de ulei pentru haldex nu se găsește OE la VW, ci doar în ambalaj BorgWarner.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Febi nu produce uleiuri, alti producatori ambaleaza pentru ei.

 

Cu ani in urma Fuchs, pentru ca este cotat la bursa, avea in lista de contractanti si Ferdinand Bilstein GmbH + Co KG cu o valoare destul de importanta.

In concluzie, cel putin o parte din lubrifianti era produsa de Fuchs.

Cine produce acum, nu stiu.

 

Alege uleiul OE, este cea mai buna calitate pe care o poti folosi la Haldex-ul tau, nu fa experiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lăsând deoparte prețul, ma întreb dacă uleiul Ravenol nu este mai bun, calitativ vorbind, ca cel OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici un ulei AM de CV sau Haldex nu este mai bun fata de un OE, considerentele sunt diverse, nu le reluam, trebuie doar sa-i crezi pe cei care-ti recomanda doar OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat e diferenta de pret, 100lei la schimb? Odata la 3 ani? Adica 30lei pe an? Merita efortul si stresul pt atat??? Fiecare cum considera.

Pune ulei OE si nu te mai stresa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, florin71 said:

Lăsând deoparte prețul, ma întreb dacă uleiul Ravenol nu este mai bun, calitativ vorbind, ca cel OE.

Care este ideea ?

Mai bun la ce ?
Mergi cu masina pe circuit ?

Vrei sa tina mai mult de 60.000 km ?

Vrei sa depasesti 4-500.000 km ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, acidone77 said:

Cat e diferenta de pret, 100lei la schimb? Odata la 3 ani? Adica 30lei pe an? Merita efortul si stresul pt atat ??? Fiecare cum considera.

Pune ulei OE si nu te mai stresa :)

Cred ca voi merge pe OE, fără să fiu convins ca din punct de vedere calitativ este superior Ravenolului care trebuie schimbat la 60.000km.Presupun ca și la 3 ani daca nu rulezi cei 60.000 km.

1 hour ago, EEXCALADE said:

Care este ideea?

Mai bun la ce ?
Mergi cu masina pe circuit ?

Vrei sa tina mai mult de 60.000 km?

Vrei sa depasesti 4-500.000 km ?

 

Se pare ca pe lângă kilometri rulați contează și vechimea uleiului.Adica maxim 3 ani, indiferent ca rulezi doar 10km în 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 41 de minute, acidone77 a spus:

Ce ai, Haldex 4 cu filtru, sau Haldex 5 cu sita?

Versiunea fără filtru.Asa știu eu.Masina este fabricată în anul 2016.Atunci mașinile erau echipate cu Haldex 5.

Modificat de florin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa iei in considerare si curatarea sitei ( cu schimbul celor 2 oringuri ) pentru  preveni alte probleme ulterioare.

Mai multe info poti citi aici:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, acidone77 said:

Sa iei in considerare si curatarea sitei ( cu schimbul celor 2 oringuri ) pentru a preveni alte probleme ulterioare.

Mai multe info poti citi aici:

 

Mulțumesc frumos pentru aceasta informație utila.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu am cumparat masina in 2014 si pina in 2019 nu am schimbat uleiul fiindca distratii aia de la bradi nu mi-au spus. Nu au fost probleme cu masina. Stiu pe cineva care a avut probleme fiindca nu a folosit uleiul adecvat.

Acum am 3 ani si trebuie schimbat si evident ca il voi schimba cu unul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!