Jump to content

Timpi de asteptare Kodiaq


Bebeee
 Share

Postare recomandată

Eu am dat comanda la jumatatea lui septembrie. Am intrebat saptamana trecuta daca sunt noutati si mi s-a zis ca acum masina apare ca va fi livrata in saptamana a 16-a (in aprilie :(). initial mi se spusese ca o sa ajunga in februarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kodiaq ambition 1.5 TSI manual + carlig remorcare si pachetul business(parca) va fi livrat pana la sfarsitul lunii Ianuarie. Masina a parasit fabrica si asteapta transport spre Curtici. Avans dat la inceputul lunii Octombrie 2020.

Ne pune frana programul rabla care va incepe pe 4 februarie.

Din cate am inteles, dotarile in plus gen faruri matrix, webasto etc adauga saptamani multe. Ceva mai chel line se livreaza mai repede. 

 

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 luni e o performanta negativa din partea Skoda. Se livreaza FL banuiesc desi s-a comandat inainte sa apara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@smecs Cred că este o greșeală - comanda a fost plasată în 2021, nu 2020.

 

Eu am comandat în martie 2021 și am ridicat mașina în mai 2021. 

În 2020 nu se puteau configura faruri matrix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am gresit anul. Este vorba de octombrie 2021. Scuzati dezinformarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am ridicat si eu saptamana trecuta masina comandata la inceputul lui iulie. 2.0 TDI Style 4x4 200hp, mai multe optiuni, a venit fix cum a fost comandata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit și eu mașina acum 10 zile după 8 luni. Toate specificațiile conform comenzii. 2.0 TSI Style.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am ridicat si eu ieri masina. Am comandat-o in 27.10.2022, deci aproape 4 luni de la comanda. Din cate am inteles de la dealer masina a fost fabricata in saptamana 7(14 -18 feb). A durat pana sa primeasca data de transport, pentru ca nu mai aveau sa monteze capacele de plastic pe motor, asa ca o sa il primesc in a doua jumatate a anului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Si eu am primit masina, fara capac la motor, mi s-a zis ca va fi o chemare in service la sfarsitul anului si o sa-mi monteze si capacul :)

Masina o comandasem prin septembrie 2021

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cat timp trece de la autorizare de productie pana i se da seria de sasiu, de regula?

Am comandat un Kodiaq Style de 200 cp in ian si are ca data de livrare sapt 22

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timpul de livrare un DE este de 12-14 luni, insa am vazut ca echiparea Style in Romania are mai putine optionale decat in DE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, pe 8 martie am plasat și eu avans pentru un Kodiaq 1.5 tsi manual. Cam după cât timp ar trebui sa primesc și eu ceva informații despre comanda? 😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revino prin 2023, daca e comanda plasata acum (adica nu ai preluat vreo comanda lansata de importator/dealer anterior). Dealerul ce termen de livrare ti'a comunicat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 07.04.2022 at 19:54, Laur92 a scris:

Salutare tuturor, pe 8 martie am plasat și eu avans pentru un Kodiaq 1.5 tsi manual. Cam după cât timp ar trebui sa primesc și eu ceva informații despre comanda? 😁

Tocmai am fost sunat de dealer, mașina este ajunsa, vineri sunt așteptat vineri sa o ridic 😁😁 am avut parte de o minune în doar 3 luni 😁

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Acum o saptamana am plasat o comanda pentru un Skodiaq 2.0 TSI, termen de livrare in contract de 6 luni. Ca si informatie de la dealer, se pare ca au mai rezolvat problemele de aprovizionare si ca ar ajunge in 3 luni. Mno, mi-am setat alarma la ceas si imi vad de treaba pana atunci.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai ofera discount-uri la Kodiaq de catre dealeri? Am vazut in configurator un 4% oferit de importator la leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Experienta mea pe persoana fizica cu masina platita din surse proprii:

 

Fabrica ofera discount la 2 pachete interesante de optiuni si mai are si dealerul o mica marja, daca te intelegi bine cu ei. Eu chiar am ramas surprins sa constat ca ai mai multe reduceri la un Kodiaq decat la Octavia. Diferenta de pret a fost sub 2000 Euro pentru Kodi fata de Octavia configurata asemanator, cu acelasi motor (2.0 TSI, AWD, DSG).

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un mic update de la dealer, in sistem se vede saptamana 36 pentru livrare. Si am inteles ca foarte multe modele de Kodiaq de Romania comandate la inceputul anului au aceasta data de livrare.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut . Ceva noutati legate decomanda/ livrare? Eu am comandat in decembrie si nu am nici o veste. Tot asa 2.0 TSI 4x4 la Porsche Timisoara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Ultimul update la mine este ca data de livrare este saptamana 36 intrucat ajunge un lot foarte mare cu masini comandate din Ro. De asemenea, am discutat cu alte 2 persoane ce au comandat in luni diferite din 2023 Kodiaq si au in sistem aceiasi data de livrare. Practic vom primi ultimile Kodiaq-uri produse, am inteles ca din Septembrie / Octombrie incepe productia pentru Kodiaq 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Doc Morelli

Daca acum 2 saptamani aveam termen saptamana 36 (Septembrie), intre timp am masina produsa si asteapta transport de la uzina la vama Curtici.

 

@CrissTcare este statusul la tine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un mic sumar pentru timpii de asteptare:

 

- 2.0 TSI Style AWD, masina a fost fabricata la 10 saptamani de la comanda, 2 saptamani a stat pe transport din Cehia pana la vama, si inca 3 saptamani din vama la dealer. Total ~4 luni

 

Iar o cunostinta cu :

 

- 1.5 TSI Style FWD, masina a fost fabricata la 6 saptamani de la comanda, 2 saptamani a stat pe transport din Cehia pana la vama, si inca 3 saptamani din vama la dealer. Total ~3 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Kodiaq Style 2 tdi 200 cp, 4x4, comandat pe 7 iunie, produs in 10 saptamani, 2 saptamani pana n Curtici, si inca 2 saptamani mi au promis ca ajunge la Bv. Termenul din contract 36 saptamani…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!