Jump to content

Probleme ABS


Scorpion
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...
  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    69

  • Al Bundy

    53

  • jantorero

    13

  • catalin24

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare, mi.au apărut în bord urmatoarele becuri: abs, esp, frână de mana si volanul..consultand un  electrician am primit verdictul senzor abs dreapta spate "tehnical problems" mai exact dupa cateva teste facute banda magnetică întreruptă...treaba buna pana aici...schimbat rulment pus tester din nou..aceeași problemă...am trecut la verificarea  firului de la modul oana la senzor si a reieșit că e ok...A mai rămas modulul esp de verificat insa am fost foarte dezamăgit de profesionalismul service.ului..Ce părere aveți de problema?

Am atasat poza.

Sunt din Constanta..m.ar interesa un service competent  din oras care sa nu mai meargă pe "bajbaieli".

Multumesc anticipat.

20181124_191503.jpg

Am uitat sa mentionez ca e un b7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza eroarea asa cum apare pe tester.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bună seară,

Mi-a apărut în bord următorii martori abs,esp,volan și frâna de mână. După ce a fost pusă pe tester îmi dă eroare senzorii spate ambele roți .Am schimbat un senzor pe partea dreaptă și aceeași eroare. Verificat rulment și se prezintă foarte bine.Curățat,șters...degeaba.Ambele roți de pe spate  în timpul mersului,nu indică nicio valoare pe tester,zero activitate. Mulțumesc!

Modificat de Gheorghe WVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gheorghe.... probeaza cu alta pompa, asa cum ti-am zis si la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Gheorghe WVW said:

Bună seară,

Mi-a apărut în bord următorii martori abs,esp,volan și frâna de mână. După ce a fost pusă pe tester îmi dă eroare senzorii spate ambele roți .Am schimbat un senzor pe partea dreaptă și aceeași eroare. Verificat rulment și se prezintă foarte bine.Curățat,șters...degeaba.Ambele roți de pe spate  în timpul mersului,nu indică nicio valoare pe tester,zero activitate. Mulțumesc!

Posteaza erorile asa cum apar pe tester, masoara firele dintre modulul ABS si senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai mers cu ea și nu se sterge eroarea, verifica siguranțele și cablajul. Dacă sunt ok, alta pompa ABS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA eroarea lui nu se pune problema de lipsa alimentare, scapa doar cu schimbare modul ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil, trebuie sa verifice, cel mai bine, înainte de inlocuire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Mi-au schimbat astăzi pompa abs și în continuare îmi apare eroare senzor spate,roata din dreapta.Am lăsat-o în service pentru schimbarea rulmentului și senzorului.Să fie într-adevăr rulmentul?Pompa să fi fost ok?Mulțumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, dacă înainte era eroare stocata și pe stânga și dreapta... Și acum doar pe o parte, se pare ca nici pompa nu era ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Adi b6 4motion

Buna, deci am si eu deja celebra problema cu abs si esb+ ca bonus parking brake fault (functioneaza perfect frana de mana, astazi a tercut RAR cu parking brake fault,abs si esp i-am sters inainte si am avut noroc sa se aprinda decat dupa insepctie,asta ca o paranteza). Eroarea e pe dreapta fata, cablul fusese rupt si legat de fostul proprietar,  senzor "topran". Am pus cablu OEM,nou, la reprezentanta Skoda TgMures, pus senzor OEM de la dezmembrari, facut test in mers cu Odis, toti senzorii inregistreaza viteza corecta +-1-2 km/h diferenta, asta indiferent daca sunt aprinsi martorii sau nu, deci inclin sa cred ca cablul a fost pus bine si senzorul e bun.  Cand nu sunt aprinsi martorii si franez intra abs fara motiv, tin sa cred ca modulul, cel putin partea mecanica e functionala.  Astept parerile voastre,multumesc.

Astea sunt erorile in Odis:

DTC memory entry

Number:

VAG00285:  Right front ABS wheel speed sensor

Error type 1:

Implausible signal

Error type 2:

Intermittent

 

DTC memory entry

Number:

VAG02844:  Lamp for automatic parking function

Error type 1:

Open circuit/short circuit to ground

Error type 2:

static

 

DTC memory entry

Number:

VAG01316:  Brake control module

Error type 1:

Please read DTC

Error type 2:

static

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acum, dupa ce ai pus senzor nou si cablu, se mai aprinde ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi b6 4motion

Da, se aprind în continuare abs și esp și parking brake fault... Senzorul nu e nou, e de la dezmembrari, dar înregistrează corect viteza. 

Modificat de Adi b6 4motion
am omis ceva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza exact erorile, asa cum apar la diagnoza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi b6 4motion

Asta e logul complet atasat. Cred ca am rezolvat cu "parking brake fault" , se pare ca modulul era codat "with auto hold" functie pe care eu nu o am pe masina. Am recodat, without autohold , si mi-a sters eroarea.  Am actionat de cateva ori butonul franei de mana si eroarea nu mai apare. Am sters si restul erorilor, merg sa fac o tura si revin cu informatii. 

NO_ORDER_WVWZZZ3CZ7E078713_2018-04-12_09-52-28_dprot.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi b6 4motion

Erorile au reapărut din nou după aproximativ 1.5 km. Parking brake fault, abs+esp :(

Au vreo legătură între ele? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da.

pune o scanare cu VCDS-ul, cea cu ODIS ma enerveaza la culme sa o urmaresc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi b6 4motion

Nu are nimeni nici o idee? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai pus alt senzor si cablaj senzor si eroarea ramane, inlocuieste modul abs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi b6 4motion

E codat corect modulul?

Address: 0003 System name: Anti-lock Brake System (ABS) Log versions: KWP2000/TP20 (Ereignisse: 1)

-Identification:

Hardware part number:

3C0614095P

Part number:

3C0614095P

Hardware version number:

015

Software version number:

0004

Production date:

30.08.2006

Coding:

13614

Ability to flash:

flashable

System name:

ESP 440 C2 H015

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to Probleme ABS

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!