Jump to content

Temperatura apa


catalin.zamora
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Am si eu o problema la un kodiaq(cutie automata,2.0 tdi), 2017 decembrie(100K km), acum doua seri mi s-a ridicat temperatura la apa la 130 de grade si am primit mesajul motor supraincalzit. Am tras pe dreapta, am oprit motorul evident, si am verificat daca are lichid de racire(era la minim). Am inspectat sa vad daca are pierderi si nu am sesizat nimic de forma aceasta. Peste 30 de minute am plecat la drum si a crescut o singura data pana la 100 de grade pentru un interval scurt(10-20 secunde), iar restul drumului pana acasa(20KM) a stat la 90 de grade. Am fost la un service din oras(nu avem exista un service autorizat Skoda-abia marti am programare la Bucuresti pentru o constatare) si am testat masina in mers pe DN1 si nu a generat erori si nu s-a reprodus defectul.

 

Multumesc, 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil pompa de apa. E defect cunoscut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 01.10.2021 at 9:39, catalin.zamora a scris:

Salutare,

 

Am si eu o problema la un kodiaq(cutie automata,2.0 tdi), 2017 decembrie(100K km), acum doua seri mi s-a ridicat temperatura la apa la 130 de grade si am primit mesajul motor supraincalzit. Am tras pe dreapta, am oprit motorul evident, si am verificat daca are lichid de racire(era la minim). Am inspectat sa vad daca are pierderi si nu am sesizat nimic de forma aceasta. Peste 30 de minute am plecat la drum si a crescut o singura data pana la 100 de grade pentru un interval scurt(10-20 secunde), iar restul drumului pana acasa(20KM) a stat la 90 de grade. Am fost la un service din oras(nu avem exista un service autorizat Skoda-abia marti am programare la Bucuresti pentru o constatare) si am testat masina in mers pe DN1 si nu a generat erori si nu s-a reprodus defectul.

 

Multumesc, 

 

Salut . Care a fost problema la tine ? Eu am aceleasi simptome .... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!