Jump to content

probleme ralanti


imircea1
 Share

Postare recomandată

Salut, 

De vreo 2 zile motorul nu mai functioneaza rotund la ralanti. Are simptomul cangur :) , parca unul din cilindri mai da rateu din cand in cand (aprox 1-2 ori pe secunda). 

Nu da in nas, nu se opreste. In mers nu simt nici o schimbare, doar la semafor, pe loc. Pe OBDeleven nu am nici un cod de eroare, nimic care sa ma indrume spre o zona anume.

EGR a fost schimbat la reprezentanta acum aprox 2 ani.  Motor 2.0 CFFB CR 140CP, 165.000 km reali, Nici o interventie de la revizie in ultimele 6 luni...

Am primit ceva hint-uri de verificare a injectoarelor. Cum se pot verifica fara inlocuire?  (adica sa cumpar unul poate degeaba..) 

Ati mai intalnit problema? Cum s-a remediat? Alte sugestii de verificare?

Multumesc anticipat pentru idei,

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifici cu vcds ul, compensatii, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Nu am mai prins lumina in ultmele zile cand am ajuns acasa sa mai pot analiza cate ceva insa azi am ajuns pe lumina la masina si am avut parte de o surpriza neplacuta. Se pare ca un animalut a incercat sa-si faca culcus la cladurica pe motor. Capacul motorului este mancat pe dedesupt intr-o arie (din acel burete mai dur) asa cum e poza atasata. Toate acele bucatele roase/rupte din burete au ajuns in jurul injectoarelor. Nu stiu daca au fost carate de animalut sau prin simpla gravitatie... Se vad in foto pe marginea injectoarelor. 

Din fericire nu vad alte urme de ros nici pe tubulatura nici pe fire. Buretele a fost mai moale :) si s-a limitat doar la desert!

Deci..pare ca trebuie sa revin la injectoare..

 

 

 

20210922_175956.jpg

20210922_180057.jpg

20210922_180104.jpg

20210922_180132.jpg

Revenind la injectoare:  Nu am VCDS, am OBDeleven. 

Nu sunt cunoscator, am incercat sa prind cam tot ce am gasit legat de injectoare ca date si compensari. Sper sa fie relevante si sa fie interpetate de cineva cunoscator..

Daca e nevoie de alti parametii va rog sa-mi scrieti care sunt si revin.

Multumesc binevoitorilor.

 

Screenshot_20210921-200110_OBDeleven.jpg

Screenshot_20210921-200140_OBDeleven.jpg

Screenshot_20210922-181631_OBDeleven.jpg

Screenshot_20210922-181756_OBDeleven.jpg

Screenshot_20210922-183158_OBDeleven.jpg

Screenshot_20210922-183239_OBDeleven.jpg

Screenshot_20210922-183316_OBDeleven.jpg

Screenshot_20210922-183406_OBDeleven.jpg

Screenshot_20210922-183950_OBDeleven.jpg

Screenshot_20210922-183953_OBDeleven.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

A venit vremea mai rece intre timp si simptomele au disparut aproape total.

Au aparut insa din nou odata cu incalzirea vremii din ultimul timp.

Rezolvarea: a fost inlocuita  rampa injectoare (rampa plus senzor presiune plus regulator de presiune). Probabil regulatorul era cel defect insa mi-a fost mai simplu sa schimb toata rampa.

Poate raspunsul mai ajuta pe cineva..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut, detin de putin timp un superb 2, 2.0 tdi 170, DSG. Intampin probleme la ea, iar pe tester nu mi da nici o eroare. La relantii masina are momente cand smuceste, ca si cum ar vrea sa se opreasca, iar in D treapta 1/2 opreste motorul. Am schimbat la ea senzorii de pe rampa, cei doi( stanga/dreapta) am schimbat o piesa cu o clapeta de sub EGR( scuze de exprimare dar nu ma pricep la mecanica) in continuare masina da acele smucituri iar pe tester nu apare nimic. Ce mai pot verifica sau schimba. Multumesc de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blindeaza si EGR sa vezi daca se stabilizeaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am fost la mecanic de mi-a schimbat acea piesa de sub EGR la si curatat, el era curat si innainte..sa fie alta problema din el?

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!