Jump to content

Oglinzi laterale - Discuții; Probleme; Retrofit-uri (Tiguan 5N & 5N2)


sutit
 Share

Postare recomandată

  • 4 months later...

Ziua buna! Am la VCDS pe un Tiguan 2014 cod 66561 cu B11F6 01 (009) fenomenul fiind neplierea oglinzii de pe ușa din dreapta. Dacă știe cineva ce pot face? Înca un amanunt este ca în ziua când nu a mai vrut, oglinda era pliata, afara fiind minim 6 grade vreme uscata. A doua zi a început sa meargă, iar din următoarea zi a refuzat sa se plieze. Pe partea stanga oglinda se pliază.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza si textul care apare dupa cod, ca se te putem ajuta. Pare mecanism pliere defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pare ca trebuie alta oglinda....corpul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa înțeleg ca este rupt ceva mecanic? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o mai poti repara, din pacate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc!

Sunt puțin nelămurit pt ca nu se aude nimic din partea motorului, însă dacă are protectie atunci este posibil.

Știe cineva codul subansambluri? Are aproape tot, fără asistenta laterala.

Tiguan 2014.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfătuiesc sa o dai jos, sa o desfaci si inspectezi ce s-a deteriorat.  Mecanismul de pliere este sertizat, nu il poti desface si monta, la loc.

Da-mi seria sasiu si iti voi scoate part number ul, cand am timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVGZZZ5NZFW016233

Am cautat însă sunt multe variante în funcție de funcții. Cred ca ce am eu nu are memorie...de fapt nu știu. Au incalzire, reglare oglinda electric, repoziționare când mergi cu spatele, semnalizare, lumini intrare și pliere din buton. Nu știu nimic de pliere automata sau din telecomanda.

Mulțumesc pentru ajutor, poate găsesc la dezmembrari.

Dacă o schimb, mai trebuie modificat ceva în electronica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu...doar montat si sters eroarea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare generala.

Ce se întâmplă dacă cu VCDS, pe un anumit modul, apesi revenire la setările de fabrica?

Menționez ca la modulul respectiv, nu au fost efectuate modificari de configurare. Acesta are bifate și inscrisi parametri din momentul achizitiei.

Am întâlnit o situație în care BCM a blocat anumite componente pentru protecția sistemului. La reprezentanta au deblocat , însă nu știu cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu incerca asa ceva, ma ales daca nu te pricepi. Oricum, la Tiguan 5N nu prea ai multe module care sa faci asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CRIS, acesta este codul tau de piesa 

5N1857507Q 9B9

 

image.png.8a048a45bde08f6423bcd8ec19f7814d.png

 

image.png.94ddc4554742516b1a35a037ed0f93b0.png

 

incearca sa faci ca mine, poate reusesti sa o repari, inelele acelea se gasesc si de cumparat, eu mi-am facut cateva la imprimanta

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pt. cod. Nu știu ce inseamna sa aibă memorie, însă ce am eu se rabateaza din buton. Asa a venit din fabrica. În urma cu 2 ani am încercat sa vad dacă merg și automat, însă nu am reușit.

Inelele danturate dacă au probleme, consider ca la comanda trebuia sa se audă motorașul fără ca oglinda sa meargă corect.

 

Referitor la resetarea BCM, am avut situația în care pompa lichid de parbriz și luneta, nu a mai mers. Rezolvarea a costat 340 lei la reprezentanta însemnând deblocarea BCM, fără sa schimbe ceva la mașină. Am observat ca și ceasurile de bord au revenit in 0. Cauza posibil cristalizare lichid fapt ce a condus la protecția din BCM și blocarea circuitului. Au zis ca se poate repeta. Nu sunt impacat deoarece am folosit lichid de -20 pus cu o săptămână înainte și am combinat cu degivrant, iar în acel moment când a murit pompa erau afara -7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua!

Am revenit dupa ce am studiat mai bine codul piesei.

Oglinda ce creaza probleme are codul 5n1857508s9b9 si din cate am observat se gasesc greu la dezmembrari.

Inainte de a cumpara alta, o sa incerc sa desfac carcasa.

Intrebarea este in caz ca rotita dintata are probleme, unde pot gasi alta sau unde pot face comanda?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.06.2023 at 7:26, CRIS29 a scris:

Buna ziua!

Am revenit dupa ce am studiat mai bine codul piesei.

Oglinda ce creaza probleme are codul 5n1857508s9b9 si din cate am observat se gasesc greu la dezmembrari.

Inainte de a cumpara alta, o sa incerc sa desfac carcasa.

Intrebarea este in caz ca rotita dintata are probleme, unde pot gasi alta sau unde pot face comanda?

Multumesc.

Am revenit cu amanunte, poate ma ajuta cineva.

Am desfacut capacul oglinzii din dreapta si am demufat alimentarea plierii. La alimentarea cu sursa externa 12v, 2A, oglinda se pliaza si la inversarea polaritatii revine pe pozitie. Am repetat operatiunea mai bine de 5 min si functioneaza.

La recablare nu face nimic. Sa fie tot protectia electronica? Totul a inceput iarna ce a trecut cand ceva asemanator am patit si cu sistemul de stropire parbriz si luneta..

Ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!