Jump to content

"Troncanit" punte spate


Alexcl
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Am o Skoda Octavia III, 4x4 combi si de ceva timp ca scoate din minti un sunet la puntea spate. E un "troncanit" metalic, ca de bucsa/bieleta, care se aude atunci cand merge pe suprafete cu denivelari, portiuni de aslfalt ondulate sau gropi mici. Am fost deja la 2 serviceuri, au inspectat masina pe sub, mi-au zis ca nu vad sa fie nimic. AM golit si portbagajul complet ( am scos inclusiv roata de rezerva si ce mai era acolo, crezand ca poate e ceva in zona ei ) si tot se aude. Nu pare a fi o problema tehnica majora, dar ma deranjeaza acustic :)

A mai patiti cineva sau aveti vreo idee ce ar putea fi ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica arcuri spate. Eu am avut o bucata de spira arc rupta..statea la locul ei in taler/suport arc, dar era rupta. La denivelari....era caruta. Deci-arcurile inspectate cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă gândesc că s-ar putea reproduce zgomotele pe un stand de testare amortizoare. Și atunci se poate vedea mai ușor de unde vine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

incearca sa mergi cu bancheta spate pliata sa vezi daca nu cumva e de la bancheta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!