Jump to content

Martor "engine" aprins


Cristi S.
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

La un Tiguan 2019 2.0 TDI DSG 4motion, (aprox 27000km), ieri, la plecarea de pe loc martorul "engine" a ramas aprins fara nici un alt mesaj de eroare.

Masina pare sa traga ok, consumul pare sa fie cam la fel, nu observ nici o schimbare in comportament. Acum o saptamana am completat adblue, insa am pus tot ca de obicei adblue VW. Deci nu ar avea nici o legatura.

 

La o prima scanare mi s-a spus ca ar fi de vina bujiile si ca ar trebui verificate. O sa ma duc saptamana viitoare sa vedem. 

 

Voi ati mai intalnit problema asta? Pt ca vad ca acest martor ar putea indica diverse probleme legate de emisii si motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza mesajul de eroare de pe diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am fost de fata sa vad diagnoza (eram la birou). Masina a fost lasata in reprezentanta (fiind in garantie) si asta mi s-a comunicat la receptia ei. Momentan martorul e inca aprins (nu mi-au sters eroarea). Vad saptamana viitoare. Eram curios insa daca ati mai patit ceva de genu sa stiu ce sa mai suspectez in caz de ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca martorul ala poate sa semnifice n probleme, fara codul de eroare de pe diagnoza nu ai cum sa iti dai seama de ce s-a aprins.

Totodata, atata timp cat motorul functioneaza ok, nu sunt motive de ingrijorare.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,poate sa fie si de la o bujie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Având in vedere faptul ca motorizările nu sunt specifice modelului Tiguan, ci echipează multiple modele produse Grupul VW, va rog sa continuați discuția pe aria tehnica. 

 

https://vwforum.ro/forum/12-tdi-forum/

 

Mulțumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!