Jump to content

ID.3 - OTA 2.3 Detalii


Silviu_7
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Deschid acest topic in legatura cu primul update al masinii.

Conform procedurii eu am cerut access la update (s-a terminat perioada de inscriere) si astazi am primit confirmarea de participare si s-a cerut confirmarea finala din partea mea pentru update. Poza atasata cu mailul.

Revin cu detalii despre procedura cand o sa urmeze update-ul.

S-a mai inrolat cineva? Ati primit confirmarea?

ID.3 Update.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am inrolat deoarece nu stiam ca trebuie facut acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sunt masochist si imi place suferinta, așa ca m-am inscris.

Astept cu nerabdare sa fiu beta-tester pentru VW din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA ce adresa de email trebuia trimisa cererea de inscriere?

Sau cum se procedeaza ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit la un alt detinator de ID.3 ca ar fi de trimis un email la id@volkswagen.de cu un titlu (subject) "I want OTA" si ca adresa de pe care trimiti trebuie sa fie cea cu care te-ai inregistrat pe Connect ID app si app sa fie conectata la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data toate erorile clasice si a inceput dwn. Revin dupa install

0A6EBE4F-CA9E-4229-828D-65E6B9388F1A.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si? Se conduce singura acum? I-a dat putere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca este topicul de ID.3, joi a venit si la al meu ID.4 prima actualizare, vineri dimineață a doua parte, iar la prânz erau instalate toate.

Îmbunătățiri sunt mai mult la partea vizuală, ID light, faruri adaptative. Așa că pentru boost ul de putere sau viteză mai mare de încărcare mai trebuie așteptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proces finalizat si la mine. Joia trecuta a facut Part 1. Astazi, vineri, a inceput sa dwn Part 2, s-a instalat in putin sub estimarea initiala de 170 minute. Dupa ce am mai folosit masina, s-a updatat si manualul digital + inca altele mici updateuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altceva ai mai remarcat? Ce mai aduce in plus updateul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este mai OK Lane Assist-ul si Travel Assist. Nu se mai opune când ocolești un mic obstacol dar ramai in banda ta. As zice ca și partea de adaptive de la faruri e îmbunătățită, dar nu am foarte multi km făcuți de la update încât sa pot trage o concluzie. 

In rest cred ca se misca mai fluid ecranul, arata mai bine UI-ul dar nimic major.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De pe facebook, vedeti poza din atasament.

Update 2.3 pentru Romania in saptamana 42 (Monday, October 18 – Sunday, October 24, 2021).

update23.png

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vestea e buna. Dar din ce citesc pe alte forumuri se pare ca nu toate modulele masinilor noastre sunt ready for OTA. Din ce am citit, partea de incarcare a bateriei de tractiune nu suporta OTA, si se pare ca nu se modifica capacitatea de incarcare peste 100 kw. Si mai eta ceva, dar nu-mi aduc aminte. Cei care ati trdcut la 2.3 aveti autoscanuri de dinainte si de dupa, sa vedem ce module s-au updatat ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Information copied from ID. Drivers Club:

"
Hello everyone,
The process that was described in this former posting applied from July, 5th until August, 8th 2021 and exclusively for the members of the First Movers Club at that time.

Now, that the First Movers Club became the ID. Drivers Club and is open to all European ID. customers, we have started the rollout of the ID.Software2.3 for all.

The process is now different, as you do not longer have to reach out to us in advance. Instead, you have already received or will shortly receive an email (to the email address that’s stored in your Volkswagen ID) in which you can agree to download the Over-the-Air ID.Software2.3 update.

The update will be rolled out in waves and our planning for the countries in the coming calendar weeks (CW) is as follows:

• Wave 1 (CW38) - Germany and Austria

• Wave 2 (CW40) – Denmark, France, Ireland, Italy, Netherlands, Norway, UK, Spain, Sweden, Switzerland and others

• Wave 3 (CW42) – Greece, Lithuania, Luxembourg, Portugal, Romania, Slovenia and others

• Wave 4 (tbd) – Last wave for those of you who gave their agreement too late for the planned wave or who’s ID. was not running ID.Software2.1 at that time.

Please note that the rollout week does not necessarily mean, that your ID. will download the software in the exact same week. It can take up to several weeks before the download starts. Please read our Tips & Tricks carefully https://www.facebook.com/groups/volkswageniddriversclub/posts/779340312742317/.

Important:

The following requirements are necessary:

• Active We Connect Start contract and your ID. is linked to your account (via the We Connect ID. app).

• Your ID. is already on ID.Software2.1.

• No factory reset or deleting the ID. from the app before the update is completely installed - otherwise we have to take your car out of the running campaign due to GDPR.

Best regards!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trimis mail la ei si mi-au confirmat ca o sa fiu in primul val, prin vara.

Nu s-a intamplat nimic, deci inca urmaresc cu atentie si ingrijorare acest proces.

 

Procesul de actualizare pare amatoricesc: in loc sa descarce actualizarea cand masina e la incarcat, conectata la WiFi sau 4G, o descarca in mers, unde poti pierde semnalul, te poti opri, bateria poate fi neincarcata, etc. 🤷‍♂️. In cazul meu, inca mai caut zona din tara unde semnalul e destul de bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PRIMA chestie care trebuia pusa la punct in dezvoltarea softului acestei masini trebuia sa fie OTA.

Din pacate insa corporatiile mari de genul VW sunt conduse de departamentul de marketing, departamentul juridic si manageri care cred ca 9 femei pot livra un copil intr-o luna.

 

Dar sa nu va ganditi ca doar VW are astfel de probleme.

Lucrez in IT, intr-o mare corporatie multinationala, fara legatura cu Automotive, dar vad aceeasi mentalitate. Ignorarea unor principii tehnice ingineresti de baza. De genul ca daca dureaza 30 de minute sa compilezi orice modificare si inca 2 ore sa vezi programul in functiune instalat pe aparat, programatorii nu vor fi productivi. Dar managerii nostri nu inteleg de ce un programator trebuie sa compileze, sa instaleze si sa ruleze softul de 20 de ori pe zi. Managerii se gandesc ca intre 09:00 - 18:00 programatorul doar scrie codul, iar compilarea si instalarea sa o lasi sa se faca singura dupa ce tu ai plecat acasa...care-i problema? Si maine continui cu scrierea de cod conform specificatiilor. Si gata. Ar trebui sa fie gata intr-o luna, nu inteleg ce dureaza atata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, Sparkyson said:

Eu am trimis mail la ei si mi-au confirmat ca o sa fiu in primul val, prin vara.

la ce adresa?

eu am 4G la maximum cam 90% din timp, deci nu imi fac griji de acoperire. doar ca as vrea si eu primul val :)

Conteaza unde e locatia unde e masina sau contul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a terminat "promotia" cu primul val, așa ca nu mai conteaza :).

Asteptam valul al doilea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tocmai am primit mailul cu "Accept" pentru update 2.3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu, prin vara :).

Acum vreo 2 saptamani mi s-a facut jumatate de update, astept cealalta jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ME2.3 din vara si totul a fost ok - Am aplicat ca si voluntar.

6 August - Acceptat update-ul

12 August - Part 1

20 August - Part 2

Urmariti https://www.youtube.com/watch?v=GzpGy9P6i9w pentru Tips and Tricks.

Modificat de Silviu_7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat si eu. 

dar se va bucura de ea noul propritar :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ati primit careva primul pachet de actualizare la 2.3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!