Jump to content

Audi A4 B8.5 Avant Black


flav09

Postare recomandată

Felicitari! Super spatiu,  face toti banii, dotari decente.

Link către comentariu

Felicitari pentru noua achizitie! 

Eu am trecut de la b6 berlina la b8 break, din cauza "problemelor" mentionate de tine.
Dotarile sunt arhisuficiente, imi place ca ai ales manuala (nu multitronic)- strict parerea mea :) 

Cat a fost costul de achizitie?

P.S.: tot citeam dotarile si ma asteptam sa inserezi si un quattro pe acolo 

Link către comentariu

@mihnea23 , @calin.g multumesc

 

@vladinsky, ales manuala deorece auzisem si eu despre cutiile automate si nu am vrut sa imi asum acest risc, nu stii cum a fost intretinuta de vechiul proprietar la manuala e mai putina bataie de cap si nu simt nevoia unei cutii automate.

Costul achizitiei a fost putin peste 11000 Euro.

Nu am condus si nici nu am fost niciodata cu o masina Quattro, mi-as fi dorit sa gasesc o masina pe placul meu sa aiba Quattro dar nu a fost sa fie, poate la urmatoarea :). 

Initial am fost pregatit sa plec dupa o masina de la Craiova, insa proprietarul s-a razgandit de 2 ori referitor la vanzare si am decis sa nu mai astept dupa el.

 

Pentru mine era obligatoriu sa aiba scaunele sport, plafonul negru si MMI 3G+, mai vroiam pachet S-Line exterior si clima pe 2 zone chiar daca folosesc o singura temperatura pe ambele zone, estetic arata mai bine si are grila de ventilatie in spate, dar fiind masina SH trebuie facute compromisuri. 

 

La exterior i-am aplicat un strat de Chemical Guys BlackLight si un strat Finish Kare 1000p.

20210509_140424_compress11.thumb.jpg.72815c570528c15854f73a0e93219b07.jpg

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!

Are ceva dotari, singurul lucru care ar merge upgradat, la prima vedere, ar fi scaunele. Gasesti la preturi decente de S-line.

Drumuri bune!

Link către comentariu

@cogdao, multumesc.

De scaune sunt multumit, sunt cele sport din textil. Posibil pe viitor daca gasesc la un pret decent sa iau un interior de piele si alcantara.

Link către comentariu

Prima problema a aparut in drum spre casa, ambreiajul patina in treptele superioare, 5-6, nu mi-am dat seama cat am condus-o de proba prin oras, volant nu batea iar cei de la reprezentanta dupa testul de drum au zis ca totul e ok. Prin urmare masina a primit un kit de ambreiaj + volant, marca Sachs. 

Unul din becuri dadea semne de oboseala asa ca am montat un set nou, eram indecis intre Osram Cool Blue Instense si Osram Original Xenarc, pana la urma am luat la fel ca cele originale, 4300k. Pe masina erau montate ceva becuri noname.

 

20210616_214701_compress16.thumb.jpg.e8dac4eb030758f71e1621220b492ac4.jpg

Link către comentariu

Treaba cu ambreiajul este normala la o masina SH. Nu ne mira. Dar... becuri noname pe masina? Cum de a scapat verificarilor acest aspect?

Link către comentariu

Sincer nu stiu daca cei de la reprezentanta au verificat marca becurilor si sincer pe mine nici nu m-a interesat, pana la urma sunt doar becuri, puteau fi si cele originale Philips sau Osram si intr-o saptamana se sa arda. La faruri am verificat sa mearga reglajul sus-jos, stanga-dreapta si sa aiba aceeasi data de fabricatie.

 

Link către comentariu
6 hours ago, icename said:

Treaba cu ambreiajul este normala la o masina SH. Nu ne mira.

Nu neaparat . Cred ca depinde mult de felul in care conduci , cum il folosesti.....si bineinteles de noroc ! Eu am un Passat B.5.5 din 2004 , cumparat din Germania in 2006 . Are ambreiajul original ( duc masina destul de des la mecanic pentru verificari ,  sa nu am surprize neplacute si respect intotdeauna indicatiile pentru.... orice  schimburi ) si abia de o luna a inceput sa bata volant putin , fara alte simptome de ambreiaj dus .

Link către comentariu

Daca era si automata era ce trebuie :) Insa da, gusturile nu se discuta...

 

Sa o plimbi sanatos!

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Odata cu racirea vremii, dimineata am observat ca nu baga caldura pe partea pasagerului. Dupa demontarea torpedoului am observat una din clapete era sarita din acel suport, dupa ce am pus-o pe pozitie a inceput imediat sa dea caldura si pe grilele pasagerului.

 

20210911_155821_compress63_compress54.thumb.jpg.d31954278e18e747570c518b4333217c.jpg

 

In weekend am ajuns la 230 000 si am schimbat uleiul si filtrele, am ales ulei Motul Specific 5w30 si filtre Mann.

La cativa km de la schimbarea uleiului a aparut si mesajul "Refill Adblue" asa ca astazi am cumparat 10L de Adblue original VAG.

 

Alaturi de cealalta masina care de ieri are un nou proprietar.

20210804_193636_compress75.thumb.jpg.78c79402801d9b3213c88e3cb79cb3be.jpg

20210701_160202_compress20.thumb.jpg.6e2a115ab9056bc81566edd9de2bad4d.jpg

 

Link către comentariu
  • 4 months later...

Ne pregatim incet pentru vara.

18xJ ET35
IMG-20220131-WA0001.thumb.jpg.808f2a39b3d7d54e21f4a341c07f5f9d.jpg

În rest nimic nou, activat doar functia ADS, momentan fara buton.

 

20211130_204833.thumb.jpg.6de401deae03f37e3ea520f976860362.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am auzit treaba asta de la mai multi posesori de jante negre 😄 

 

Sunt foarte curios cum va arata.

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am fost nerabtator sa vad cum va arata masina cu noile jante si saptamana trecuta le-am montat. 
Mult mai confortabile decat cele de iarna, datorita greutatii mai reduse.
20,8 kg vs 22,7 kg cele de iarna.

Urmeaza sa cumpar si un dressing pentru anvelope. 

IMG-20220401-WA0005.jpg

IMG-20220401-WA0008 (2).jpg

IMG-20220401-WA0011 (2).jpg

Link către comentariu

Daca nu esti decis pe ceva anume, poti incerca ca dressing FK Top Kote 108, pe cauciucuri lasa o culoare intensa, dar fara a parea ude, se apropie de culoarea jantelor. Eu il folosesc si la plastice si sticla de 946ml refuza sa se termine ...

Arata ok si cu jantele negre, astea chiar nu mi se par a fi mai mici. Sa le invarti fara probleme!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!