Jump to content

Probleme marunte la polo 6N1 - cum se pot rezolva ?!


B-32-DUS
 Share

Postare recomandată

Salut ,

Sunt new entry pe aici , mi-am luat un Polo 6N1 acum 6 luni si sunt destul de multumit de el.

Pana acum am facut o revizie generala : schimbat toate lichidele , filtre, curele , pneuri ......; dar am mai ramas cu ceva probleme marunte care imi depasesc "cunostintele generale" in acest moment si pentru care as aprecia orice ajutor

1. eterna problema cu farurile uitate aprinse si binenteles ca nu mai se aude nici o avertizare, m-am uitat pe la celelalte topic-uri si am vazut desfacut doar bordul de 6N2 - asa ca nu prea am idei cum sa-l desfac pe al meu si nici cum sa verific inainte poate e doar un fir iesit sau ceva

2. de cand am schimbat kit-urile distributie si trasnmisie se aude un zgomot in interior cand accelerez - zgomot ca de tabla vibrand si este localizat undeva in dreapta bordului ; de afara nu se aude la fel de tare ca in interior - are cineva idee de la ce se aude?

3. cum se regleaza frana de mana ca nu mai tine cum trebuie , posibil sa fie afectata de utilizarea intensa :D :D , m-am uitat sub masina si cablul se pierde undeva sub scutul rezervorului, dar pe un alt topic am vazut o poza cu un reglaj la 6N2 care se facea in interiorul masinii la baza manetei ; asa ca nu vreau sa ma apuc sa desfac = deteliorez ceva inutil .

Ca sa nu aglomerez spatiul o sa ma opresc aici si mai dezvoltam pe parcurs.

Multumesc anticipat pt ajutor

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

O sa incerc si eu sa te ajut, desi eu sunt "bazat" pe 6N2

In primul rand POLO al tau se cheama POLO 6N, nu 6N1 (asa ceva nu exista). Urmatorul s-a chemat 6N2, chiar daca pe codurile de piese apare cu 6N0 (!!!)

Ca ai farurile aprinse se aude numai daca deschizi usa soferului nu cand deschizi si alta usa. Asta asa ca fapt divers si se aude numai cand ai motorul oprit. Practic poti uita doar pozitiile aprinse sau o pozitie stanga sau o pozitie dreapta, care se fac din maneta de semnalizator. De ce nu se mai aude? In primul rand: INTRERUPATORUL DE LA USA SOFERULUI MAI MERGE? se aprinde plafoniera? ai verificat sigurantele? mufa instrumentarului de bord? O sa incerc sa iti obtin niste DIY cu 6N, dar trebuie sa fii si tu spirit intreprinzator.

Frana de mana nu mai tine. Dar placutele cum arata? Sau tamburii? Mai ai asa ceva sau sunt tocite? Reglajul ala de la 6N2 se face la cablul de frana, dar sincer chiar cred ca nu ai nevoie de asa ceva

Distributie si transmisie? Adica ai schimbat cureaua de distributie &co si ambreiajul&co sau confunzi cu cureaua de accesorii&co care e la motor si se vede cand ridici capota?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt raspuns , am vazut ca pe aici tu salvezi cei mai multi "rataciti" ca mine asa ca apreciez f mult intentia de ajutor.

Sa le iau pe rand

1. stiu cand trebuie sa tipe dupa mine cu farurile aprinse ( "blonda" nu sunt in ale masinilor chiar daca ai intuit bine ca am spus transmisie in loc de curea accesorii ) intrerupatorul de la usa functioneaza, se aprinde plafoniera, am verificat sigurantele, am verificat mufa care intra in blocul de lumini - mai departe de asta nu am ajuns si de aceea am scris aici - ca de obicei din prea mult spirit intreprinzator mai desfac una alta se mai rupe un piciorus sau ceva aiurea....... si nu suport sa atarne pe acolo

2. rotile au fost date jos si verificati tambure , am desfacut azi ornamentul de pe maneta franei de mana si am vazut ca are un reglaj acolo - in consecita maine o sa-i fac o operatie sa vad ce iese.... ; apropo maneta in sine se desface cumva sa vad ce are in interior ca nici butonul ala nu sare mereu ?

3. cum spuneam si mai sus am schimbat curelele si intanzatorii de la distributie si accesorii dare chiar nu inteleg de la ce se poate auzi zgomotul ala. o sa desfac maine locul unde este instalat filtrul de aer pt climatizare sa vad poate este ceva pe acolo dar din cate am vazut acolo este numai plastic si nu prea ar avea ce sa faca zgomotul cu princina ; ceva alte idei gasim ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut, eu am 6N de 2 ani si te pot lamuri de ce nu se aude semnalul de avertizare pentru lumini aprinse cand deschizi usa. Acel semnal functioneaza pe baza unui buzzer care se afla intr-un releu care din nefericire lipseste la majoritatea 6N-urilor si care trebuia sa fie pe placa de relee impreuna cu celelalte relee pe pozitia 99.

Bineinteles ca il poti cumpara.

In legatura cu frana de mana, maneta se poate desface, am avut is eu aceeasi problema cu butonul, arcul care impinge nu prea isi facea traba l-am uns si compresat si acum merge.

Ca sa desfaci maneta, pe partea de dedesubt este un locas unde poti introduce o surubelnita dreapta sa apesi pe un clip. Apoi tragi in sus de maneta.

Cam cu atat te pot ajuta deocamdata.

bye

negoctav edit: nu se citeaza postul anterior decat daca vrei sa exemplifici ceva!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt raspuns Phatbox, daca ma poti ajuta si cu modul de a gasi potia 99 ar fi super ca ma streseaza rau , mereu ramane masina cu pozitiile aprinse; eventual daca ai si un cod pt respectivul buzzer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul care il am este 3A0 951 307 si cu pozitia 9/36

Deci este pozitia 36 pe placa de relee.

si scrie asa pe el 12v HLO PP-GF20 3A0 951 307

Imi cer scuze pt ce am zis mai devreme cu pozitia 99.

Modificat de phatbox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa rezolv in wk-end, mersi pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu placere. Observ ca nu sunt prea multi posesori de 6N pe aici sau nu sunt activi, nu ca eu as fi foarte activ ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Observ ca nu sunt prea multi posesori de 6N pe aici sau nu sunt activi, nu ca eu as fi foarte activ ...

salut sunt proaspatul posesor al unui vw polo 1,4MPI model AUD (113000km) si vroiam sa aflu de la voi in primul rand daca motorul vostru are un rontait usor? pt ca al meu asa face si mi-i sa spus ca e specific modelului polo! eu totusi cred ca e de la tacheti, cred ca trebuie reglati un pic!?

in alta ordine de idie in privinta consumului mai este o problema! am facut un drum lung chiar de cand l-am luat mai exact vreo 540km si mi-a iesit un consum de vreo 4,2% dar forjata rau de tot! traseul a fost mixt chiar dificil oras munte drum intins am fost pe ruta Targoviste-Miercurea-Ciuc!

dar pe drumul de intoarcere mai exact prin Sinaia mi-i sa aprins becul galben de la bord cel cu motrul si cu fulgerul pe el(sonda Lambda) si au inceput necazurile, mai exact a inceput sa consume cam in jur de 7%! mentionez ca am resetat eroarea de la sonda si tot consuma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie o scanare (cu VAG-Com) ca sa vezi exact despre ce eroare este vorba.

Later edit: vad ca ai scanat si resetat. Eroarea a reaparut ?

Modificat de @llex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Iti trebuie o scanare (cu VAG-Com) ca sa vezi exact despre ce eroare este vorba.

Later edit: vad ca ai scanat si resetat. Eroarea a reaparut ?

nu a mai aparut! in schimb ma deranjeaza zgomotul pe care il face motorul iar acum mai nou din cand in cand mi-i se mai aprinde martorul de la ABS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaneaza si modulul de ABS si vezi ce iti da.. poate ai vreun contact imperfect, who knows.

Ref. la zgomotul motorului, nu stiu ce sa-ti zic.. poate e de la evacuare, poate vreo parte din tubulatura s-a fisurat, poate e de la ulei.. daca nu ai erori si simti ca nu s-a schimbat altceva in comportamentul lui, nu stiu daca ai motive sa-ti faci griji. Orice material lucreaza odata cu anii.. asa si motorasul tau o sa imbatraneasca :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Scaneaza si modulul de ABS si vezi ce iti da.. poate ai vreun contact imperfect, who knows.

Ref. la zgomotul motorului, nu stiu ce sa-ti zic.. poate e de la evacuare, poate vreo parte din tubulatura s-a fisurat, poate e de la ulei.. daca nu ai erori si simti ca nu s-a schimbat altceva in comportamentul lui, nu stiu daca ai motive sa-ti faci griji. Orice material lucreaza odata cu anii.. asa si motorasul tau o sa imbatraneasca :D

si la mine se aude un zgomot metalic dar numai atunci cand urc in turatii mai mari!

presupun ca se aud de undeva da la sistemul de avacuare al gazelor sau ceva pe-acolo!

este un zanganit ca de teava de inox! nu?

alte probleme cu polo-ul nu stiu ce sa mai zic! totusi raman cu zgomotul acela ca si cand ar batea motorul din vilbrochen sau piston ceva!!nu stiu ce sa mai zic!

totodata daca ar fi asa ceva asta s-ar traduce prin trepidatii puternice ale motorului! dar asta nu se intampla la turatii mai mari merge normal si nu se mai aude zgomotul!

Mai departe spuneti voi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

La majoritatea masinilor problema de la frana de mana se poate rezolva cu reglajul de la maneta. Eu, la al meu am pe spate tambur i. Frana de mana si cea de serviciu (picior) folosesc aceiasi saboti. Eu am desfacut tamburii pt ca am auzit un sunet ciudat (fier pe fier) dar m-am inselat, m-a si costat pe deasupra si cativa banuti pt ca am cumparat sabotii degeaba, macar am gresat rulmentii. Atasez o imagine ca sa vedeti si voi ce e pe acolo. Nici un reglaj pt frana de mana :))

post-20042-1199314435_thumb.jpg

Modificat de LordOfLie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema "marunta" ar fi cum sa schimbi un far. Doar in 3 puncte e prins farul dintre care 2 puse foarte strategic in spatele spoilerului fata. Spoiler pe care inevitabil trebuie sa-l demontezi... Pana aici ar fi simplu daca nu ar avea 18 surubele. Le-am marcat in imaginile urmatoare cred ca pe toate... bafta (ornamentul de pe spoiler nu trebuie dat jos ca in imaginile urmatoare, a fost o teapa data de cineva)...

post-20042-1199382465_thumb.jpg

post-20042-1199382474_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

tot la acest capitol as dori sa-mi spun problema. Numai ca eu am un 6N2 un polo din 2000 de 1.l

Indicatorul de la frina de mina se aprinde se stinge in timpul mersului. Sint momente cind suna si buzerul. Ce este de facut.

Multumesc aticipat

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2

Verifica switch-ul de la maneta franei de mana ca s-ar putea sa fie obosit.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot la acest capitol as dori sa-mi spun problema. Numai ca eu am un 6N2 un polo din 2000 de 1.l

Indicatorul de la frina de mina se aprinde se stinge in timpul mersului. Sint momente cind suna si buzerul. Ce este de facut.

Multumesc aticipat

Nivelul lichidului de frana l-ai verificat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara, o intrebare pt posesorii de polo 6N ,la voi la juma' de cheie pe langa martorul de baterie ramane aprins si cel de ulei ? La mine se stinge dupa ce dau cheie. Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te supara,dar ne depaseste problema ca tu ai Golf 4 dupa cum se vede in profil,aici discutam de Polo 6N-6N2!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre polo 6N intrebam , sa stii ca inca stiu sa citesc unde postez :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salve , ma refeream la martorul de ulei daca trebuie si el sa ramana aprins la jumtate de cheie °° am pus un video sper sa se inteleaga ca e vb de polo 6n :P http://youtu.be/4rFbx29HVmE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!