Jump to content

Sonda lambda


urzica
 Share

Postare recomandată

La o diagnoza aflii cu exactiate temperatura apei. E posibil ca ea sa fie la 90 dar ceasul (fiind model mai vechi) sa iti arate mai putin. E o problema comuna la golf 3 cum a zis si vasy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este obligatoriu ca un senzor care nu mai este in mintile lui sa dea eroare, mai ales la o masina model destul de vechi.

De obicei problemele astea apar cand senzorii functioneaza dar nu in parametri, asa ca fie apelezi la cineva care stie sa foloseasca atat Vag-com-ul cat si un instrument de masura fie te apuci tu de masuratori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Daca vreau sa imi schimb evacuarea cu una custom, din inox si sa renunt la catalizator...ce se va intampla cu sonda lambda, tinand cont de faptul ca se afla in catalizator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca nu va mai functiona in parametrii normali sonda si implicit masina. Ca sa nu mai spun ca o sa ne poluezi pe toti si gazele nu vad cum o sa mai iasa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu...stai linistit ca nu vreau sa imi fac asa ceva la masina. Ar insemna sa fiu prea brutal. Vroiam sa stiu cum se procedeaza. Sincer nu ii inteleg pe baietii care renunta la sonda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o diagnoza aflii cu exactiate temperatura apei. E posibil ca ea sa fie la 90 dar ceasul (fiind model mai vechi) sa iti arate mai putin. E o problema comuna la golf 3 cum a zis si vasy.

Doar daca senzorul de temperatura indica corect.

Senzorul citeste o anumita valoare pe care o transmite la ECU.

Iar cu ceasurile la golf 3 m-am lamurit: situatia e invers decat cea pe care o prezentati, adica ceasurile model vechi (cele cu parghii) sunt mai precise decat cele model nou(cu motorase).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

are cineva o schema pentru conectarea sondei lambda?Am firele rupte ..la conectarea acelei cutiute magice.

Masina este un golf 3 din 1993 1.6i 75 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate au fost taiate anumit pentru ca sonda e dusa.

Nu au aceleasi culori pe fiecare parte a rupturii acei conductori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conductorii au culori diferite, sterge putin de praf si leaga culoare la culoare. Nu prea ai cum sa primesti informatii despre culorile folosite pentru ca fiecare producator de sonde are culori diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema s a rezolvat cu ajutorul acelui fisier atasat mai sus.

Multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am efectuat si eu azi itp ul si mi au spus ca valorea este cam mare pentru sonda lambda.. ca trebuie sa fie cam 1.000-1.030 max.. la mn era cam 1.045 cam asa la 3000 turata

si daca e mai mare inseamna ca nu intra aer cumva cat ii trebuie.. aveti ideea cam de ce ar putea fi vorba ? ( sonda e noua am cump acum o luna juma ) sau na nu prea conteaza ca e putin peste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

are cineva o schema pentru conectarea sondei lambda?Am firele rupte ..la conectarea acelei cutiute magice.

Masina este un golf 3 din 1993 1.6i 75 cp.

salut am o intrebare;;cat iti consuma la suta golfuletul tau ? ca am si io unul tot de 1.6 75 calut si trece de 9 % si mi se pare cam mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

golful nu este al meu,ci a unui coleg.

Din cate am inteles consumul ar fi de 7-8 % la drum intins.IN oras nu stiu(nu l am intrebat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8% extraurban motor 1.6 55kw ?cam mult.1.8-ul meu ia extraurban 6-6,5 vara si ~ 7-7,5 iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de stilul de condus...daca ii da constant peste 4-5000rpm poate sa ajunga la consumuri si mai mari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles.Dar m-am referit la condus normal.De obicei cand o duc la turatiile acelea nu ma mai uit la consum, nu are rost.Cred ca si consumul dat mai sus este tot normal,dar cam maricel.Trebuie verificati senzorii care influenteaza consumul, printre care si sonda lambda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful consuma 6.6 7.5 .Depinde de talpa si starea de spirit.

Pe ruta Piatra Neamt - Bacau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.Am avut niste probleme foarte urate cu masina din cauza sondei lambda care avea mufa in scurt pt ca s-a facut praf...si inteligentul care a taiat mufa nu a memorat culorile de la cele 4 fire de la sonda lambda.Ma ajuta si pe mine cineva cu culorile astea care cum vin? sau cu o poza aventual.Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult. Dar am nevoie si de partea cealalta a mufei sa stiu cum sa le potrivesc.multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mufa este tasata in lateral special pentru a nu fi imbinata cu cealalta gresit. Vezi cu atentie fotografiile si o sa iti dai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze..nu am precizat...era f usor dar problema e ca ambele capete ale mufei au fost taiate.De aceea e un pic mai dificil.imi trebuie ordinea culorilor pe mufa ce duce spre motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare idiot a fost mecanicul lu' peste prajit care a taiat mufele alea. Incerc sa caut si cealalta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conductorul alb si cel galben sunt sonda, maro este masa si alb este + pentru incalzire sonda.

Si ca sa nu le incurci iei si un aparat de masura si faci verificarile din attach.

azd-lambda sensor1.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!