Jump to content

Golf 7 GTD Break


rares v

Postare recomandată

Salutare tuturor. Am intrat in familia VAG acum multi ani cu o Skoda Octavia 1 ALH pe care am modificat-o destul de mult si cu un A4 B6 V6 TDI. Au trecut anii, am avut o Honda Accord 7 K24 si am schimbat pt un Golf 7 Break GTD, deoarece am vrut scaune oem sport, putere, DSG si cat mai multe dotari

Am cautat o masina mai practica, uneori am nevoie sa car scule, ocupandu-ma si cu instalatii electrice pt locuinte si iluminat, o masina mai sigura, mai performanta si am dat peste o masina cu destul de mult cuplu ce are o dinamica foarte buna. Cu toate ca are suspensie sport aferenta gtd-ului, este confortabila si nu are ruliu pe viraje. Ma pot declara multumit de consum raportat la performante, 10% Bucuresti, 7.2%-8% condus alert in afara orasului. Daca ii gasesc un downside este setarea cutiei de viteze dsg ce tinde uneori sa se grabeasca spre trepte superioare

 

Masina este un Golf 7 fab 12.2015, Break, GTD echipata desigur cu 2.0TDI CUNA 184cp legat la o cutie DSG 6 rapoarte. Ca dotari in mare pot enumera:

-ACC si Lane assist

-Dynaudio

-senzori ploaie, lumina

-senzori parcare fata spate-urmeaza upgrade la PLA 3.0

-scaunele sport de GTD

-cluster color

-faruri bixenon si DLA

-ornamente interior cu lumina de ambianta

 

Upgrade-uri:

-camera de mers cu spatele, nu a trecut mult timp si primul lucru a fost sa ii montez o camera de calitate deasupra numarului. Ca dezavantaj este ca se murdareste un pic mai repede dar imaginea si costul ei de achizitie este mult mai ok. Am facut cablaj cu pini oem si am codat unitatea pt a accepta camera

-kit LED D3S, pt o aprindere mai rapida, mai multa lumina si mai alba

-un mic suport de telefon lipit cu banda 3M de trim, telefonul stand in fata grilei de ventilatie

-suport ochelari in locul manerului de la sofer, nu a fost simplu dar am reusit. masina nu a venit cu suport oem in plafoniera

-adaugare lumini in haion, in paralel cu cea ce ilumineaza portbagajul si acum este "soare"cand e nevoie de umblat in portbagaj

-am schimbat distributie, pompa de apa(semi blocata), curea pompa ulei

-suport cutie viteze hidrolagar de pe Audi si suport motor nou tot pe Audi

-scos dopurile anti-paianjen de la scurgerile plafonului panoramic, a curs la mizerie si multa apa...

-schimbati buretii din aripile fata cu varianta revizuita de pe facelift care sunt facuti acum din plastic cu garnitura. buretii oem erau la baza plini de apa! cand am umblat am bagat si ceara de caroserie in zona

-schimbat acumulator oem cu Exide AGM si codat

-tava portbagaj premium si presiuri cauciuc oem eco

-anvelope Michelin Crossclimate, de care sunt surprins cat de bune sunt si cat de bine reusesc sa tina aderenta si sa mentina un nivel de zgomot ok

 

 

 

Urmeaza:

-upgrade la PLA 3.0, actualmente avand doar park assist fata+spate,

-upgrade lumini la picioarele pasagerilor din spate, upgrade lampi usi fata+spate, lumini in manerele usilor spate si lumini in pocket-uile usilor,

-insonorizare usi fata si spate

-TMPS oem cu senzori in jante

-poate o oglinda interioare frameless

-preventiv bujii incandescente noi

-schimbator DSG cu ultima versiune cu indicarea treptelor pe nuca

-studiez pt adaugare volan incalzit(spira, modul clima, etc)

-adaugare suporti plase mai usor de folosit in portbagaj

-detailing interior

-buson umplere cu ulei ver D

-contragreutate pe puntea spate de pe A3 MQB

-placute fata+spate, recomandari? EBC red?

 

Prin actuala prezentare poate ajut pe cineva cu experienta mea legata de acesta masina si poate primesc recomandari :) O sa vina in curand si niste poze

 

 

 

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!