Jump to content

Sfat achizitie - Audi A1 vs Golf 8


stefan18
 Share

Postare recomandată

Puteai sa iei in aceiasi bani un i30 cu 7DCT, 1.5L turbo 160 cai mild hybrid. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau chiar mai bine, un Polo GTI :) Glumesc, desigur.

Felicitari pentru achizitie, asteptare usoara va urez. S-ar putea sa aveti nevoie  de anvelope de iarna cand soseste masina :)

Modificat de razvancc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma serios, de ce mi-as lua golf 1.0 3 pistoane cu 2 ani garantie, cu punte pe spate si cateva dotari, cand in aceiasi bani pot sa imi iau o masina mai bine echipata, cu 4/5 ani garantie, cu 1.5 4 pistoane, cu independenta pe spate, cutie automata si mild hybrid (ceea ce inseamna impozit infim)? Doar pentru ca scrie VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca masina o sa fie condusa de o doamna 50+, care o foloseste doar in oras 100% din timp, nu o intereseaza puterea, nu o intereseaza cutia automata si alte dotari pentru ca nu le foloseste. 

Si sincer acum pentru 40 de lei impozit.. nu cred ca saraceste nimeni. Pe langa ca stiti cum e.. gusturile nu se discuta ( daca ti se pune capsa pe un anumit model.. nu prea mai conteaza altceva 😀)

Modificat de stefan18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, ati vrut musai Golf. Puteai macar sa faci un TD cu Kia/Hyundai, cred ca ai fi ramas surprins totusi.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vrut musai golf, dupa cum am precizat mai sus.. am luat la pas reprezentante de la VW,Audi,Skoda,Seat,Bmw,Kia,Ford si Dacia.., test drive am facut cu Golf, A1, Scala, Leon. Personal mai am o comanda lansata pentru un Audi Q2, inainte sa dau comanda am facut un test drive cu o Kia xCeed 1.4 T-Gdi.. personal nu m-a incantat. Motorul mi s-a parut okieut, dar materialele de la bord cat si bordul nu stiu..imi dadeau o senzatie de ,,ieftin”. Poate nu e asa, poate sunt eu mai tipicar.. si am ales sa platesc brand-ul dar parca si o alta stare imi ofera un Audi aproape full fata de o Kia 😅. Evident cu diferenta pretului de rigoare.

Pana la urma daca nu ar exista oameni ( si mai ales cerere ) care apreciaza si branduri precum Audi, Mercedes, Bmw.. chiar si VW, cred ca aceste brand-uri ar da faliment.. in detrimentul Kia, Hyundai,Mazda,Nissan si restul asiaticelor 😀.

P.S- pana la urma alegerea o mai faci si cu inima si in functie de ce iti place ca design.

 

Modificat de stefan18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, yeeeeman said:

Acuma serios, de ce mi-as lua golf 1.0 3 pistoane cu 2 ani garantie

Ce va place sa aruncati informatii gresite... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar faza cu 2 ani garantie.. nu stiu de unde. Eu la ambele masini VW pe care le detin in prezent cumparate in 2019, am 4 ani garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ar fi fost surprins ca desi la aceiasi bani primesti mai mult, per ansamblu masina in sine e mai slaba, de aia si e mai ieftina la aceleasi dotari, ca nu face nimeni pomeni in ziua de azi. si o directie asa naspa ca nu stii niciodata pe unde sunt rotile. visul oricarui sofer...

 

tipa unii ca dsg nu e fiabil. si asta dupa X generatii. dar cutia aia cu dublu ambreiaj de la hyundai/kia, aflata de cativa ani pe piata, o fi fiabila rau nu? are si multe generatii in spate, ce sa zic.

 

personal mi se pare mic rau a1 ala, dar pt oras e suficient. doar ca pregateste-te sa dai  la orice piesa pret "premium".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mandelu Da, A1 e mic. De asta era discutia pentru mama mea. Din aceasta cauza am si ales Golf-ul, desi personal nu mi se pare la fel de reusit cum era 7.5, dar per ansamblu sper sa fie o masina care sa isi faca treaba. Mai ales ca o sa fie condus de catre cineva care nu are asteptari sportive/dotari sau drumuri lungi :). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am citit si m-am ingrozit de ce probleme ai avut tu cu un g7. eu cu g6 nimic. sincer, dupa astfel de probleme nu stiu daca mai aveam curaj sa iau acelasi model. esti curajos :).

si esti sigur ca nu ar fi bine sa iei o automata? pt oras transforma radical condusul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

traffictours

G8 e cea mai buna alegere la ceea ce iti trebuie din cate ai zis, e ieftina cu optiuni multe si valoare mare de revanzare. Pt performante deosebite se alege alt motor, alte optiuni, sau alta marca, toate astea insa cu un alt pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu am fost extraordinar de incantat de alegere..dar, nu eu sunt utilizatorul😁 ( plus ca ma gandesc ca poate am trans eu lozul nenorocos data trecuta ) Mamei mele i-a placut pentru ca este compromisul perfect intre o masina de clasa mica (A1) si ceva de clasa medie. I-am sugerat sa luam ceva automat.. eu la masina pe care o folosesc zi de zi ( un T-Roc ) am tot cutie manuala.. si sincer abia astept ziua cand o sa imi vina Q2-ul care este automat :). Dar, mi-a spus ca ea nu are drumuri mai lungi de 4-5 km si nu o deranjeaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca a fost data o comanda, acest topic se va inchide. Daca cineva se gaseste in aceeasi situatie imi poate da un mesaj pentru a-l redeschide. 
 

Mai departe de atat tin sa va amintesc ca desi suntem pe o arie in care discutam alegeri, gusturile NU se discuta! Nu este nimeni niciodata de condamnat ca a ales X model in detrimentul altuia pentru ca nu se afla nimeni intr-o pozitie care sa-i permita sa faca acest lucru!

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!