Jump to content

Golf 4 2000 motor 1.4 APE


george d.
 Share

Postare recomandată

Salut,

Sint in Germania, am gasit un Golf excelent din 2000, motor 1.4 APE. il pot inmatricula in Romania?

Mersi pentru un raspuns urgent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sint in Germania, am gasit un Golf excelent din 2000, motor 1.4 APE. il pot inmatricula in Romania?

Mersi pentru un raspuns urgent

Daca mai esti in germany si ai timp te poti interesa de pret la un catalizator si 2 sonde lambda pt POLO 1.0 MPI motor AUC.

MERCI

Zi-mi ca glumesti... ai idee cat de off-topic esti? Foloseste cu incredere PM pentru astfel de probleme!

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Da, eu am inmatriculat anul trecut in aprilie masina din profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laurentiu_moraru

Conform www.rarom.ro singurul motor de 1.4 are codul AXP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Nu e numai AXP.

Am atasat un print screen cu ceva motoare

Modificat de george d.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu te uiti pe brieful masinii si vezi daca are EURO 3 se poate inmatricula. Alternativ fa o copie xerox a brifului si trimite-l la RAR sa iti spuna ei exact daca se poate inmatricula sau nu.

Dar, din ce stiu eu, motorul s-ar putea sa fie chiar EURO 4. Ar putea Zorro Classic sa ne confirme.

Conform www.rarom.ro singurul motor de 1.4 are codul AXP

S-ar putea ca acea lista de la RAR sa nu fie updatata la zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Zorro : Si motorul tu e euro 3 sau 4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Schadstoffarm D4. Din cate stiu eu este EURO 3, dar in talon vad ca este trecut un cod corespunzator euro 2. Nu mai inteleg nimic dinRAR-ul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat ...nu se poate :blink:

Am vorbit la RAR si exact pe anul ala si codul ala de motor s-a facut schimbarea euro2-euro3. Si mi-a zis ca trebuie ceva dispensa de la Bucuresti. Si te costa de te rupe , dar nu e sigur ca se poate da.

Asa ca trebuie sa ma las pagubas.

Si masina e super betoooon (de la privat , a condus o tipa nefumatoare, are tot ce vrei pe ea, imi da set de cauciucuri de iarna nou , MP3 kenwood, clima automatic, impecabila) la 6700 euro (taxele sunt cam 750 in Romanica).

Dar statul roman decide : nu se poate nene , nu e buna pentru tara noastra.

Asa ca ma reorientez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei 6700, daca sunt fara taxe, imi par destul de multi pentru anul si motorizarea respectiva.

fara suparare de OT...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am totusi o nedumerire. Daca cei de la RAR au spus ca nu se inmatriculeaza acest tip de motor, Zorro Classic cum si-a inmatriculat masina? Ma gandesc ca cei de la RAR erau prost informati.

@Zorro Classic Ai avut ceva aranjamente, pile sau Polo respecta normele in timp ce Golf-ul nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai spus-o si o repet: din cate stiu eu, nu motorul e E3 sau E4..sau D3 si D4. ci intregul ansablu..adica motor, evacuare, catalizator..

pe unele masini, un motor poate fi E3 sau E4 depinde. deci nu motorul s einmatriclueza, ci intreaga masina.

deci, ca sa afli daca masina se poate sau nu inmatricula nu dai codul motorului la RAR..ci seria de sasius, sau copie dupa cartea masinii. eu asa imi amintesc... :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Nu am nici un fel de pile si nici nu sunt genul care as folosi pile! :unsure:

Ca idee, am citit raportul de mediu al VW pe 1999/2000, luat de pe site-ul lor. Polo cu motorizarea de 1,4 55kw are EURO 4 si GOLF cu motorizarea 1,4 55KW are EURO 3. Atasez doua extrase din raport (e prea mare ca sa-l atasez integral).

Aditional, citeste si ce au scris amicii de pe autoshow: http://www.autoshow.ro/forum/viewthread.php?tid=4854 . Este extrem de interesant!

Daca masina este OK, e pacat sa nu te zbati putin. Oricum, RAR sunt o mare gasca de nemernici, care de multe ori habar nu au ce masina se afla in fata lor. In loc sa se zbata si ei putin, ca tot le dai o gramada de bani pentru 3 poze si un sticker, fac pe nebunii.

Suma nu este prea mare daca are KM putini si arata excelent. Eu am dat pe a mea 6300 de EUR fara taxe, cu 15.300 de km reali la bord, set de cauciucuri de iarna, cu tot cu jante, AC automatic. Tinand cont ca masina de care spui tu este un GOLF IV, este justificata diferenta de pret. Incearca sa mai cobori putin pretul si chiar ca poti sa zici ca ai facut o afacere buna.

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toti si scuze ca nu am putut raspunde.

Eu calatoresc in Germania in interes de serviciu (cu avionul) si imi e greu sa aduc chestii de acolo. Cind am fost acolo a fost chiar o ocazie sa iau masina, desi aveam bilet de intors la avion.

Asa ca nu pot aduce. Referitor la preturi daca chiar va arde buza si nu va descurcati, va pot face un serviciu sa sun si sa intreb cit costa (la service-uri , dealeri sau magazine de piese de schimb). Dar mai mult nu pot (sorry).

PS : eu mi-am luat sonda lambda la 1.0 MPI AUC si a fost vreo 4.5 mil (la pretul asta aproape o iei din Romanica , avantajul meu a fost ca a fost de la nemti si ca transportul nu m-a costat nimic).

O zi faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!