Jump to content

Trepidatii la relanti motor de 190 cp


Jargy
 Share

Postare recomandată

Problema este urmatoarea si cred ca am mai auzit pe cineva spunand acelasi lucru dar fara rezolvare: mai exact in stationare cu piciorul pe frana (la 750 rpm) se simt vibratiile motorului inclusiv in scaun, daca eliberez putin pedala rotatiile ajung pe la 950-1000, masina tot pe loc ramane insa se mai atenueaza din vibratii. Vibratiile la relantii sunt mult mai puternice pana cand masina ajunge la 90 grade, dupa ce se incalzeste se mai estompeaza.

Relantiul in stationare este la 750 rpm , este normal sau este prea jos?

Mulltumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Relantiul ala e, 750 rpm. Din putinele mele cunostinte de mecanica vibratiile la relanti pot fi de la volant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are transmisie manuala sau DSG ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, adrian001 said:

Masina are transmisie manuala sau DSG ? 

Este DSG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si tremura si cand e in P sau N sau tremura doar cand e in D/S/R ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sesizabil este in D...in N si P se mai estompeaza

Modificat de Jargy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km are masina ? La DSG cand stai in D ambreiajul pentru treptele impare patineaza continuu, e parial actionat. E ca si cum ai tine o manuala in panta doar in ambeiaj si in general apar vibratii la masiniile cu KM multi pentru ca volantul bimasic si hub-ul de ambreiaje sunt uzate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

38 000 km :(:(

Cel mai sesizabil este pana se incalzeste...dupa ce ajunge la 90 grade la fel se mai estompeaza ...dar vibratiile raman.

Am tot verificat alta masina , dar nu am avut decat cea de 150 cp dsg....si nu face la fel , chiar si cu km mai multi

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu, la reprezentanta ai fost?

Pana ala urma, garantia nu inseamna sa iti diagnostichezi masina pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost sin in Constanta si in Bucuresti...nimeni nu stie.

Zic ca nu are nimic daca nu se aprinde in bord...niste 

Poate s-a mai lovit cineva cu acest motor de aceeasi problema si are si o rezolvare....de asta imi exprim parerea aici

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

Eu am motorul de 190 CP si 228.000 km, dar nu am trepidatii si volant este cea din fabrica.

Trepidatiile pot sa vina de la volant, in principal, dar mai pot fi si suportii de la motor, insa nu stiu cum se manifesta trepidatiile in acest caz.

Chiar daca ai 38.000 km, poate sa apara uzura la volant din diverse cauze.... defect de fabricatie, uleiul din cutie, etc. Ideea e ca la reprezentanta vor recunoaste mai greu acest defect, mai ales daca masina e in garantie si reparatia cade in sarcina lor. Cel mai bine ar fi sa mergi la service-uri autorizate, despre care ai informatii ca sunt de incredere.

Cand am cumparat masina, am gasit in Germania un Passat B8 de 190 CP din 2016 care avea in istoricul service schimbata volant de 2 ori, iar prima schimbare a fost pe la 15.000 km.

Modificat de catalinpopa1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar fi problema sa recunoasca.Ideea este ca asta sa fie problema...sa nu schimbam degeaba.

Cum pot sa imi dau seama daca volant imi produce acele mici trepidatii?

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai masina mai e granatie sau nu ? Daca e in garantie tine-te de ei, or sa "arunce" piese in ea pana rezolva problema sau pana se dau batuti. Problemele de genul au potentialul sa fie destul de complexe si greu de diagnosticat. Daca nu mai e in garatie, atunci se schimba treaba pentru ca experminetele astea se vor face pe banii tai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

La cutia manuala stiu ca iti dai seama daca calci ambreiajul, iar la DSG am verificat cand am cumparat masina lasand masina sa functioneze in fiecare treapta, inclusiv in N. Alta verificare nu stiu, dar sunt aici colegi de profesie mecanici sau mai in tema cu astfel de verificari si te-ar putea ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este in garantie si a fost verificata de multe ori in amanuntit.

Nu s-a pus niciodata in discutie volant...si stiu ca mi-ar fi zis deoarece stiu pe cineva la reprezentanta.

Mi-ar fi zis macar sa stiu de unde este problema.In rest s-au verificat atat de multe incat chiar nu stiu ce sa mai zic.Nu se gaseste nimic.....

Modificat de Jargy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva...in mers nu are nici o trepidatie merge impecabil.Sau atunci cand este un pic turata....nu se mai simte nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-o pe manual si accelereaza ( usor ) in trepta 6 la 1100rpm gen... daca se aud zgomote si sau vibratii e de la volant, dar in cazul tau n-as prea crede.

Vibratiile se simt bine, sau doar asa... o usoara vibratie la relanti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minutes ago, acidone77 said:

Pune-o pe manual si accelereaza ( usor ) in trepta 6 la 1100rpm gen... daca se aud zgomote si sau vibratii e de la volant, dar in cazul tau n-as prea crede.

Vibratiile se simt bine, sau doar asa... o usoara vibratie la relanti?

Nu sunt foarte mari vibratiile...dar se simt in scaun putin, in volan...daca pui o sticla in locul de depozitare etc.

Si in principal pe scaderea turatiei de la 1000 rpm la 750 rpm.Acolo se simte cel mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un volant care e pe duca, se simte bine, si se si aude ( zgomote metalice gen ). Adica, ti-ai da seama ca e o problema, clar :) 

Incearca ce ti-am zis mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, eu am scapat de aceste vibratii alimentand doar de la MOL / OMV cu motorina Evo Diesel + / MaxxMotion. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am sesizat si eu o vibratie, ca si o bataie, o data la 4-5 secunde, dupa un drum de 150km in P. Motorul statea la aceeasi turatie, atat vizual cat si auditiv, nu percepeam nicio schimbare. Atat doar ca la 4-5s avea o bataie. A mai patit cineva? Motor 2.0 bitdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bataie sau vibratie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am aceeasi problema cu vibratiile, insa la un motor DFGA de 150 CP, B8 Variant 2018, cu 71.000km. La rece, pana ce ajunge acul la 90 de grade, simt o trepidatie in volan si in pedala de frana cand sta in P, N la 900 rpm. De la 1000 nu se mai simte nimic. In trecut se simtea si mai tare aceasta vibratie, insa am schimbat suportii motor + cutie la reprezentanta. S-au mai atenuat din ele, insa tot se simt. Cand vibreaza motorul, se simt trepidatiile si la bara fata, ca uneori imi tremura numarul de inmatriculare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
On 7/5/2021 at 9:07 AM, Raulbogdan said:

Salut, am sesizat si eu o vibratie, ca si o bataie, o data la 4-5 secunde, dupa un drum de 150km in P. Motorul statea la aceeasi turatie, atat vizual cat si auditiv, nu percepeam nicio schimbare. Atat doar ca la 4-5s avea o bataie. A mai patit cineva? Motor 2.0 bitdi

Acelasi lucru l am constatat si eu. Bitdi cuaa 150+k km.

La mine vibratiile/tremuratul se manifesta doar din cand in cand ( deci nu face tot timpul ), doar cand motorul este rece plaja 50-90grd, doar la relanti in P. Daca accelerez fin, +50/100rpm dispar, si totul functioneaza perfect. In mers totul functioneaza perfect.

Revizie recent facuta, schimbat toate filtrele, motorina maxxmotion, curatat inclusiv regulator presiune, nicio eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!