Jump to content

Navigatie cu probleme


lukitza
 Share

Postare recomandată

Am observat zilele trecute ca navigatia ma localizeaza eronat cu vreo 20-25km.

Am MIB2 si am incercat o resetare doar a navigatiei dar fara succes.

Se poate face o calibrare sau e vreo alta solutie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica și cu antena GPS scoasa... Țin sa cred ca e antena. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa scriu si eu tot in acest topic deoarece nu pot sa deschid unul nou si este cat de cat tot din aceeasi zona problema.

Am si eu o mica problema cu masina din descriere, are AID, in setarile masinii functia este activa dar nu imi arata/recunoaste semnele de circulatie, cred ca o singura data in parcarea subterana la Cora am vazut sa imi arate o limita de 30 pe bord, in rest nu imi arata niciodata, nici in oras, nici pe autostrada... Aveti vreo idee?

Modificat de Bingoro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema mea s-a rezolvat usor. Am updatat hartile la ultima versiune si acum imi indica pozitia corect.

Am facut un alt update prin toamna si cred ca acela a fost cu probleme.

Probabil nu am observat pana acum din cauza ca folosesc foarte rar navigatia masinii.

 

@Bingoro Nu iti afiseaza si o eroare "Dynamic Road Sign Display currently restricted"?

Eu de multe ori am eroarea asta si o perioada nu mai citeste semnele. Dar apoi isi revine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nup, nu am vazut vreodata mesajul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut mesajul asta la masina mea cand merg prin parcarile interioare la Mall sau alte magazine mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sitemul de detectare a semnelor cum functioneaza? Strict bazat pe camera, sau foloseste si o baza de date din navigatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am observat eu, atunci cand nu citeste semnele de pe marginea drumului se ia dupa navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat este ca mie nu imi apar deloc semnele, sa vad cand reusesc sa mai ajung in parcarea subterana de la cora, singurul loc unde tin minte sa fi vazut semne pe AID, sa verific daca chiar asa e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie vazut un log...fie harta e prea veche fie ceva nu e activat...in orice caz cred ca este o pb minora usor rezolvabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hartii i-am facut update de curand din sursa oficiala vw, da, trebuie sa ajung la cineva sa se uite cu vcds..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Verificare codare sigur e făcut ceva aiurea. 

Teoretic ar trb sa îți apară o codare defectuoasa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are treaba cu harta, semnele le citeste camera din parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel puțin la mine semnele sunt date în funcție de harta. Camera nu citește nimic. Imediat cum întru într-o zona unde nu este recunoscuta de harta... Dispar și semnele.. 

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Ioanid Constantin
On 18.03.2021 at 9:57, Aalexandr a scris:

Cel puțin la mine semnele sunt date în funcție de harta. Camera nu citește nimic. Imediat cum întru într-o zona unde nu este recunoscuta de harta... Dispar și semnele.. 

Ai dreptate Aalexandr ,eu nu am cameră în parbriz și cu toate asta apar semnele de circulație .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Acelasi lucru l-am observat si eu. Imediat ce intru pe un drum care nu e in baza de date a navigatiei (Discover Media), se dezactiveaza afisajul semnelor de circulatie.

Din ce am observat insa, pe restul drumurilor, sunt 2 modalitati de afisare a limitei de viteza (pozele de mai jos) pe AID. Tin minte ca am citit prin ceva manual care este diferenta.
Daca apare doar un singur indicator, informatia este venita de la navigatie.
In cazul in care apare o a doua limita care "pare ca se suprapune" pe prima limita (2 cerculete suprapuse) inseamna ca limita de pe navigatie e suprascrisa de informatia din teren, de la camera.

 

 

0.jpg

1.jpg

Modificat de The IOP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
AlexandruGalati

La mine limitele de viteza sunt citite garantat de camera , de ce zic asta ? Drumurile care abia intra in lucru , isi pun limite de 30/50 h sau cat isi pun , iar eu cum trec prin dreptul indicatoarelor marcate cu galben / drum in lucru , imi citeste exact cat scrie pe acele indicatoare abia montate ! 
Hartile erau vechi la masina deci nu avea cum sa stie navigatia de lucrarile alea si limita de viteza de acolo . 

Modificat de AlexandruGalati
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare! Sper ca postez bine. Astăzi am înlocuit bateria originală a mașinii , passat b8 , 2015, 2.0 TDI. După codarea am observat ca nu se mai actualizează ora si nu mai funcționează GPS-ul. A mai pățit cineva asta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gps ul....adica nu mai te vede unde esti? Fa o scanare sa vedem ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De 2 săptămâni navigația mea face figuri,in sensul că numai pot folosi,ecranul cât și butoanele de langa numai funcționează,doar volumul funcționează,mai sunt momente când merge,are cineva idee cum se remedieaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!