Jump to content

Retrofit Golf 7 - Faruri led OE


calinoi
 Share

Postare recomandată

Salutare! Detin un Golf 7.5 (2019) si am farurile standard, cu halogen, incat atunci cand am cumparat-o nu ma interesa prea mult aceasta parte, nu m-a interesat prea multe despre modelele GTI/R dar acum este cu totul alta poveste. M-am indragostit efectiv de look-ul farurilor LED de pe aceste modele. Intrebarea mea este, care ar fi cea mai ok varianta de a inlocui farurile standard cu varianta cu LED. Este recomandat sa merg pe ceva aftermarket sau doar OEM? Ma gandesc ca cel mai usor ar fi sa merg la dealership si sa cumpar asta de la ei, dar ar fi si cel mai scump probabil. Ma gandeam si la varianta cumpararii farurilor LED second-hand dar nu stiu daca as gasi un service sau ceva ca sa le montez, pentru ca eu nu m-as incumeta la asa ceva. Astept pareri, salutare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu e sa iei ceva de genul asta, dar trebuie sa studiezi review-uri care sunt calitative si ok dpdv al iluminarii. https://www.emag.ro/faruri-led-compatibil-cu-vw-golf-7-5-vii-facelift-2017-up-cu-semnal-dinamic-hlvwg7f75s/pd/DDD576BBM/

 

Sa faci retrofit presupun ca iesi cel putin dublu si cu mult mai multa bataie de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt gluma...nu o sa ai niciodata lumina corecta cu ele.

Retrofit oem, cu faruri sh, calculatoare, cablaje, etc...peste 1500 euro la modelul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

@F l o r i n Dar in dealership-ul de unde am luat masina ar fi o solutie sa le schimb? Ma gandesc ca exista posibilitatea asta, nu? Evident ca ar fi putin mai scump decat ce ai aproximat tu, dar e fara bataie de cap sau eventuale probleme.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu prea exista, deoarece trebuie facut retrofit...nu se schimba doar farurile si atat...si e foarte posibil sa nu faca.

Evident....undeva de minim 2 ori mai scump...intrucat reprezentanta o sa iti faca numai cu piese noi originale...nu SH, dar oricum....nu iti va face

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau ai varianta asta, care chiar lumineaza bine din reviewurile vazute. https://www.emag.ro/faruri-ledriving-osram-full-led-compatibil-cu-vw-golf-7-vii-2012-2017-crom-faruri-xenon-si-pozitie-halogen-ledhl104-cm/pd/DDB3J4BBM/

 

Intr-adevar alea la 2500 de lei, dupa cum zice si @Florin. sunt convins ca sunt foarte proaste pe partea de iluminare, dar bifeaza partea de aspect,  de care intreba @calinoi. 

Daca mergi sa intrebi in reprezentanta pregateste-te de un soc in legatura cu pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce vrei, strict pt oem-look si atat sunt bune cele de pe emag. @golf  TDI, tu ai postat pt mk7, el are mk 7.5

Pt functionalitate, nimic nu inlocuieste retrofit oem, sigur ca la un cost considerabil mai mare.

O spun din experienta de retrofit oem halogen la xenon la un mk6.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cine se pricepe sa schimbe 'continutul' unui far, poate sa faca lucuri minunate. Chinezii au ajuns sa faca module destul de bune.

NHK-Bi-LED-Projector-The-Fourth-Generation-3-0inch-LHD-low-beam-50W-high-beam-55W.jpg_q50.jpg

0001.jpg

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodata nu o sa fie exact ce trebuie,  comparativ cu cele oem. Nu uitati, vb de blocuri optice..trebuie sa fie ok pt sofer,  dar si pt cei se pe sensul opus.....

La faruri, numai oem recomand. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa zicem ca mai bine o las balta ? Multumesc oricum pt ajutor. O sa ma gandesc la varianta retrofit faruri oem de la dezmembrari dar nu stiu cine ar fi dispus sa o faca...Mersi inca odata tuturor!

Modificat de calinoi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus farurile full led de la osram pe un Golf 7 si sunt mai mult decat multumit, nu doar ca arata ft bine, dar lumineaza excelent, in special noaptea. Iar instalarea a fost ft usoara, eu am facut-o la un service, dar se poate face si acasa, plug&play :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de legale/omologate sunt aceste faruri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba despre aceleasi faruri de la Osram, vezi ca s'a mai discutat si cu cateva pagini inainte acest subiect :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/27/2020 at 4:04 PM, The_Ego said:

Cat de legale/omologate sunt aceste faruri?

Cei de la osram spun ca sunt omologate pentru circulatia pe drumurile publice. Mai mult de atat nici nu am investigat :)

Ce am verificat insa este efectul asupra celorlalti participanti la trafic, in special pe timp de noapte, si nu deranjeaza in niciun fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut

Detin un Golf 7.5 2018 echipare de baza, cu faruri halogen. Pentru o lumina mai buna, dar si pt aspect, m-ar interesa sa fac upgrade la faruri led OM.

Din ce am citit pe forum am înțeles ca exista mai multe echipări cu aceste faruri.

De ex. am găsit far stânga cod 5G1941035 echivalent 5G1941773 cu un singur calculator sau 5G1941081 cu doua calculatoare pe far.

In vederea achiziționării farurilor SH, poate cineva sa-mi spună codurile pt fiecare echipare ca sa știu ce sa cumpăr? Sau care model este compatibil cu masina mea? 

As dori un răspuns de genul: farul x are funcțiile a.b.c...si este compatibil cu echiparea trendline dacă are sau daca-i montezi ulterior senzorul y sau modulul z  s.a.m.d. Asta pt a ma hotărî ce faruri sa aleg si la ce alte modificări sa ma aștept.

 

P.S. Știu ca farurile xenon aveau nevoie de senzorii de autoleveling, la led mai exista acești senzori separat sau sunt in far?

 

Va Multumesc !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulterior nu poti sa-i montezi, ca nu vor lucra ok. Trebuie sa faci retrofitul complet. Te sfătuiesc sa cauti la dezmembrari,  farurile complet echipate. Știu.....pare mai scump asa, in final nu o sa fie.

In afara de astea, trebuie modificata, confecționată instalatia electrica,  iar bcm ul tau sa suporte,  daca nu, inlocuit,  scos component protection,  codari, adaptari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Multumesc Florin.

Am facut “săpături” si am găsit in sfârșit informațiile care sa ma “lumineze” pe un alt forum. Acum, trebuie sa ma hotărăsc ce vreau: oem sau aftermarket.

 

Florin, in legătura cu senzorul de autoleveling, in informațiile găsite era vorba despre un gti, care are suspensie independența pe spate, iar senzorul 5Q0512521J se montează pe puntea spate. Eu am punte fixa. Aici îmi da cu virgula. Oare o funcționa la fel?!?

 

Un link pentru colegii de pe forum care se gândesc sa facă retrofit. Sper sa nu încalc regulamentul 

 

https://www.golfmk7.com/forums/index.php?threads/mk7-5-oem-led-headlights-retrofit.371023/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca farurile de G7 continua sa se deterioreze asa cum o fac acum, cred ca va fi mare activitate pe topicul asta...

Va rog sa continuati sa postati despre retrofituri, daca veti continua cu ele.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, SFBogdan said:

 Multumesc Florin.

Am facut “săpături” si am găsit in sfârșit informațiile care sa ma “lumineze” pe un alt forum. Acum, trebuie sa ma hotărăsc ce vreau: oem sau aftermarket.

 

Florin, in legătura cu senzorul de autoleveling, in informațiile găsite era vorba despre un gti, care are suspensie independența pe spate, iar senzorul 5Q0512521J se montează pe puntea spate. Eu am punte fixa. Aici îmi da cu virgula. Oare o funcționa la fel?!?

 

Un link pentru colegii de pe forum care se gândesc sa facă retrofit. Sper sa nu încalc regulamentul 

 

https://www.golfmk7.com/forums/index.php?threads/mk7-5-oem-led-headlights-retrofit.371023/

Se monteaza si la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/23/2021 at 12:06 PM, dadu said:

Daca farurile de G7 continua sa se deterioreze asa cum o fac acum, cred ca va fi mare activitate pe topicul asta...

La ce te referi cu deterioratul farurilor? Eu am un Golf 7 din 2014, am făcut 120.000 km cu el, nu am pus nici un fel de folie pe ele și luminează in continuare excelent. Cu precizarea că am folosit exclusiv becuri Osram Night Breaker Laser de care sunt super mulțumit, chiar dacă trebuie să le schimb în fiecare an. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dar ce le-ai facut la farurile alea? Zici ca le-ai dat cu "smirghel"...

 

Eu am Golf 7.5 cu faruri Led MID si nu s-au facut asa. Doar niste pietricele sarite pe autostrada, in rest totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se fac singure...nu trebuie sa le ajuti cu nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/11/2021 at 4:48 PM, Xman_ghio said:

Dar ce le-ai facut la farurile alea? Zici ca le-ai dat cu "smirghel"...

 

Eu am Golf 7.5 cu faruri Led MID si nu s-au facut asa. Doar niste pietricele sarite pe autostrada, in rest totul ok.

Just wait...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ne opriti aici cu comentariile care nu au legatura cu titlul topicului. 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!