Jump to content

Alegere anvelope vara 2021


Aerofan
 Share

Postare recomandată

Salutare,a venit timpul sa schimb si eu anvelopele de vara,am avut pe masina hankook ventus s1 evo2(225/40/18) si momentan ma uit la hankook v12evo2 sau s1evo3,a avut cineva vreunul din modele?sau ce alte alternative as avea in aria de 350-400 lei/buc ?masina pe care or sa fie puse este octavia 2 rs(240cp)deci ma intereseaza aderenta in primul rand.multumesc,zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As mai suplimenta bugetul cu 30-40lei/anvelopa si as lua GY Eagle F1 Assymentric 5 :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pareri Nexen N'Fera Primus pe 17? As vrea sa le pun pe un 1.6 tdi...deci nu am nevoie de perfomante wow. Ma intereseaza mai mult partea de fiabilitate si zgomot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am optat pentru Nokian Wetproof-235/55/17, 103v xl. Am prins o oferta super ok la autosoft, cu DOT 2021. Vedem acum cum se comporta la drum. Dupa testele si review-urile citite se pare ca sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/30/2021 at 6:49 PM, andutzel said:

Pareri Nexen N'Fera Primus pe 17? As vrea sa le pun pe un 1.6 tdi...deci nu am nevoie de perfomante wow. Ma intereseaza mai mult partea de fiabilitate si zgomot...

 

Nu stiu modelul asta cum se comporta dar de cativa ani rulez diferite modele de la producătorul coreean (Su1, Su4, Su2, etc) iar la capitolul zgomot sunt exceptionale. 

 

Dpdv al calitatii, pe un set de jante drepte au cerut la echilibrare in zona 20-40g per roata (dimensiuni 16, 18 si 19, vara si iarna).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215/65/17, 99V, 69dB, dot 2021 Hankook S1Evo2 suv, dupa ce am scos din calcul nokian wetproof( fabricate in Rusia ).

Am mai folosit acest tip de anvelope si am fost multumit de comportamentul lor.

Imbunatatirea pe care am observat-o imediat a fost diminuarea zgomotului(aproape inexistent).

Cred ca la 410 lei/ buc este o anvelopa care ofera un raport cost-performante foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat anvelopele de vara Michelin PS4 ( 215/55/17 94W ), si dupa aprox 35.000km, 2 din ele sunt destul de uzate, si cel mai nasol e ca sunt uzate neuniform ( adica mai uzate pe interior ).

Cele mai uzate, si cu uzura neuniforma, sunt cele care initial au fost pe fata aprox 20k km in primul sezon, si dupa care le-am pus pe spate sezonul 2 aprox 15k km.

Acum le-am pus iar pe fata. Daca n-as face multi km, poate m-ar tine si vara asta sa zic, dar n-as prea sta foarte relaxat :) 

Asa ca am decis sa le inlocuiesc.

Nu pot sa le reprsez la PS4 decat ca din anul 2 s-au cam intarit, si a scazut comfortul, iar acuma se simt destul de tare ca sunt mai uzate :) 

M-am gandit sa incerc niste anvelope mai "medii" ( nu dpdv financiar, ca nu e cazul, pentru siguranta platesc cat trebuie ) dar pentru faptul ca oricum greu voi face sa ma tina 3 sezoane, asa ca prefer o anvelopa mai moale un pic, sa ma tina 2 sesoane decat una mai premium, care sa ma tina 2 jumate/sau 3 cu problemele enumerate mai sus. 

Doresc sa specific ca directia si unghiul de fuga sunt reglate toate si sunt in parametrii, deci exclus o problema "tehnica" la uzura.

 

Desi initial am fost hotarat pe:

https://www.cauciucuridirect.ro/product/Goodyear/EfficientGrip-Performance-2/D-123419

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Goodyear/EfficientGrip-Performance-2.htm

 

din ce am mai citit parca as mai lua in calcul si alte variante:

 

https://www.cauciucuridirect.ro/product/Fulda/SportControl-2/R-337847

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Fulda/SportControl-2.htm

 

sau

 

https://www.cauciucuridirect.ro/product/Dunlop/Sport-Maxx-RT2/R-319862

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Dunlop/SportMaxx-RT-2.htm

 

Da, am 300+cp, dar nu ma duc la liniute si nici pe circuit, deci avantajele unui anvelope super sport nu cred m-ar coafa, ca oricum nu le-as folosi la adevarata capacitate, si oricum alea nu prea se fac in dimensiunea mea, adica 215/55/17 94W (minim, adica pot fi si 98 Y de ex... )

 

Orice sfat e binevenit :) Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Circul cu PS4 pe o alta mașină, 245/45/17, nu am întâmpinat uzura neuniformă, am pus mai multe seturi... dar da, parca sunt mai tari un pic si cu ceva zgomot, la mine se desfac felii din ele dar e datorită suprasolicitării in curbe :) .

Fără sa insist in offtopic, la cauciucuri tocite pe interior ar putea fi telescoape uzate sau daca mergi mult cu masina plină sa nu cadă bine pe stradă la încărcare, sau ai prins un lot aiurea, e mult prea discutabil.

+1 pentru sugestia cu primacy 4, sunt mai jos in pret si bune per total.

Nu cumva când pui alte anvelope mai de buget sa ai surprize pe ud, eu am rulat si cu Primacy HP (cu multi ani in urma) dar pe ud alunecau, mai ales spre capătul vieții așa că prefer sa fie mai aderente când masina permite (nu vorbesc de suv).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost multumit de GY Eagle F1 Assymentric 2 si anu asta o sa trec la GY Eagle F1 Assymentric 5 pentru ca m-au tinut bine 5 sezoane. Nu fac multi km si probabil din aceasta cauza insa acum sunt destul de tari si au crapaturi pe lungime. Sunt zgomotoase din anu 3 parca insa numai pe un anumit fel de asfalt. In rest ca aderenta la 300 cp sunt chiar ok, bine ca se degradeaza in timp insa foarte putin deci per total ma declar multumit si sper ca versiunea 5 sa fie la fel de bune ca versiunea 2 sau poate chiar mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511, @ct_act am avut experienta personala cu Primacy HP, si am vazut pe alta masina din firma cum se comporta Primacy 3. Teoretic, acestea erau anvelopele de cursa lunga de la Michelin, care sa duca 70-80k km... pe mine nu ma mai intereseaza asa ceva, ca nu vreau sa le tin 4-5 ani :)

Asa cum s-a mai mentionat, cel putin ca feeling personal cu P HP ( ok, de la ele la P 4, a mai evoluat gama clar ) din al 2-lea an... deja nu mai straluceau, iar al 3-lea an a fost un pic chinuitor :) au tinut aprox 50k km ce-i drept, dar at what cost? nivelul de comfort a scazut, la fel si zgomotul la rulare, feelingul, etc...

 

@blordc si eu fost foarte multumit de GY Assym 2 si 3, n-am avut ce sa le reprosez, doar ca acestea au inceput sa le simt uzate moral din anul 3 doar ( si ultimul la fiecare :) ). Din pacate, GY nu ofera Assym 5 in dimensiunea mea, asa ca a trebui sa ma limitez la EG Performance 2 in cazul acesta. Dar, fiind tot o anvelopa de long run, care tine mult... si probabil performantele si atuurile nu se vor mentine si in anul 3, sau poate chiar 4...

 

La fel si cu Falken Azenis FK510, care din teste iese foarte bine la multe capitole, dar nu e oferita in dimensiunea mea...

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Falken/Azenis-FK510.htm

 

Ma mai uitam si la Vredestein Ultrac Vorti, dar din pacate nici acestea nu sunt in dimensiunea dorita.

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Vredestein/Ultrac-Vorti.htm

Am Vredestein de iarna, si pur si simplu m-au surprins la toate capitolele. Dupa 2 sezoane rulate, inca stau excelent, si culmea, acestea nu sunt uzate neuniform ca si Michelinurile de vara... 🤔

 

Oricum, intind sa cred ca alegerea va fi catre Fulda ( sub brand Continetal ), vad ca sunt facute in Germania. Lumea le lauda pentru comfort si silentiozitate ( cam ce as cauta si eu ), iar in teste ies ok, fara probleme deosebite :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fulda Eco Control am pe Duster si sunt ft silentioase. 

 

Experienta cu primacy 4 o am de pe masina sotiei, +1700 kg, 4x4, +200 cp/500 nm...dar 205/55/16. Si da, le recomand fara sa clipesc.

 

In mintea mea, din ce ai expus ceva se bate cap in cap.

 

Totusi, ca a 2a recomandare, uita te si la Nexen SU1 sau SU4 (nu știu daca exista pe dimensiune ta sau la ce pret se vand).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Cu Conti PremiumContact mergi la sigur.

Sau EcoContact 6, pentru mai multi km parcursi.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continental nu are Premium Contact 6 decat cu indice de viteza V ( bine, nu ca nu ar fi suficient ) dar mie imi trebuie minim W, si nu sunt XL.

Scuze, cred ca am omis sa specific acest aspect, minim W indice de viteza ( asa e in CIV si COC ) si minim 94 indice greutate ( merge si 98 ), si doresc anvelope XL.

Continental in cerinte exista doar Premium Contact 5 ( cu sau fara ContiSeal ) care sunt mult mai zgomotoase, si pe care le-am inlocuit cand am luat masina, fix din acest motiv. Si oricum sunt destul de vechi ca si concept.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 215/55R17 94W de la Falken e  ZIEX Ecorun, care sta binisor in teste, chiar  pe asfalt umed.

 

https://www.tyrereviews.com/Article/2020-Auto-Zeitung-Summer-Tyre-Test.htm

 

Curios, ContiPremiumContact 5 pe 17" erau cu indice W, acum vad ca astea noi nu au au decat V, se merge pe siguranta.😀

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fulda aparține de Goodyear. SportControl 2 nu cred că sunt o alegere rea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate... nu stiu ce de ramasesem cu impresia ca face parte din grupul Continental... :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, imi recomandati si mie ceva cu care sa inlocuiesc Pirelli Cinturato P7 care au venit pe masina si cu care sunt deja in al 6-lea sezon? 225/45/17. Carne ar mai fi pe ele, nici crapaturi nu au dar parca s-au plastifiat. Si as dori ceva mai confortabil (suspensia de leon fr ma termina) si mai silentios, parca. Astea ar fi primele 2 criterii. Evident si aderenta e importanta, ma mai arunc in curbe. Km pe an fac aprox 15.000. Si ceva mai jos ca pret fata de Michelin Primacy 4 daca se poate. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, acidone77 said:

am avut experienta personala cu Primacy HP... Teoretic, acestea erau anvelopele de cursa lunga de la Michelin, care sa duca 70-80k km... pe mine nu ma mai intereseaza asa ceva, ca nu vreau sa le tin 4-5 ani

Si chiar au dus 80k km, eu i-am făcut in 2 ani. :) probabil întărirea lor e data de perioada prea lunga de utilizare la tine. Dar in fine, sa revenim la anvelope noi, 2021. 

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posesor de PS4 aici, 225 40 ZR19 92Y... Le dau jos in decembrie (cand incepe sa ninga la Paltinis ;)) ) si le pun inapoi pe 20 februarie cand vin caldurile in Bucuresti.

Pana acum am vreo 20.000 de km cu ele (vara a doua) si nu ma pot plange.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ct_act nici eu nu urmaresc sa ma tina o anvelopa 80-100k km. Poate doar in ideea in care as face peste 30k km anual, si am avea drumuri superbe si autostrazi :)

 

@zidanne eu am facut in primul an 20k km, si au fost super. din al 2-lea an si pe la 25k km au inceput sa scada in feedback si comfort. E doar parerea mea, bineinteles, si vorbesc doar de 215/55/17. Poate in alte dimensiuni anvelopa se comporta foarte bine si in timp.

 

Sunt 99,99% convins sa dau o sansa anvelopelor Fulda, daca le gasesc la un pret corect.

La fel am riscat si cu Vredestein de iarna, si ma pot felicita pentru decizie :lol: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77 am Octavia 3 FL 2.0 TSI 190... sa zicem sa nu pot pune confort si O3FL in aceeasi propozitie. Poate doar cu un mare NU in fata.

Mai folosesc si Continental Premium Contact 5 cu FR (205 55 R16 91V) pe cealata masina... dupa 5 ani sunt la fel de moi. 

Am sa evit (dupa ce le-am primit pe O3FL) orice Nexen... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat HANKOOK VENTUS PRIME 3 K125 225/45R17 91Y pt Golf 6 GTD.

Inca nu le-am montat, daca tot a fost vremea asa friguroasa.

A mai folosit careva acest model ? Ceva pareri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe  hankook ventus s1 evo 2 ,235/45/17 . Se comporta excelent .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!