Jump to content

Valoare RCA 2021


theo
 Share

Postare recomandată

chiar daca city nu facea plata la timp, o facea. De asta pana acum service-urile au lucrat cu ei chiar daca stiau ca au bataie mare de cap.

Cred ca merita asteptarea la cat incasau pe reparatie vs efortul efectiv de reparatie + timpii mari de asteptare.

 

Asta cu regie proprie ar trebui sa dispara.

Ceri bani de piese noi pe origine la o masina veche dar dupa ce incasezi, o repari din dezmembrari ca sa iti mai ramana ceva in buzunar.

Nu tin apararea lui city insa cred ca e o problema si in alta parte. 

Modificat de moroenius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca refuzau city, 1 din 3 polite Rca era la city, asa ca puteau la fel de bine sa isi inchida portile. 
Cum au stat autoritatile sa se ajunga la asta, e si aici o complicitate. Nu poti lasa 1 asigurator cu cele mai mici preturi sa aiba practic monopol in piata. Inevitabilul se va produce, nu e sustenabil.

Plus legea care spune ca indiferent de polita, despagubirea maxima materiala e de 1.22mil euro.

Oricum aparent ar fi daune facute de asiguratii City de 150milioane euro inafara Romaniei..da, platim si pt alea.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e foarte complexa, sunt multe chestii pe care noi nu le cunoastem, e vorba de mafia asigurarilor, nu e normal sa fie asa mari diferente intre preturile politelor, insa luati-o mai usor cu afirmatiile certe, ca sa zic asa, sunt muuulte chestii ascunse in acest domeniu. Urmeaza bineinteles euroins insa derularea procedurilor va ramane dificila. Cel mai bine e sa nu am eu dreptate.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice piata libera se va autoregla la un moment dat. Cine plateste, ramane de vazut....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 ianuarie = Generali 12 luni - 894 lei - 2020 - 49 ani

6 ianuarie = Generali 12 luni - 937 lei - 2021 - 50 ani

Azi simulare 1613 lei

Cea mai ieftina acum - Asirom - 1292 lei

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decontare directa neaparat, sau CASCO. Efectul imediat va fi inmultirea in trafic a masinilor fara RCA.

 

Platit pe 17.09, la GRAWE: 1.0 TSI, 35, B4, 638 RON / 12 luni, fara decontare directa (am facut si CASCO).

Am verificat acum si noul tarif, tot la GRAWE ar fi: 906 RON. O scumpire de 42% intr-o saptamana.

Modificat de vwmkv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, vwmkv said:

Efectul imediat va fi inmultirea in trafic a masinilor fara RCA.

Fix la asta mă gândeam și eu.

 

Săptămâna trecută am reînnoit RCA, deși îmi expiră peste 2 săptămâni.

O decizie inspirată, acum e cu 50% mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martie 2021 -> 225 Ron 1.4 tsi B4 City 6 luni

August 2021 -> 425 Ron Grawe

 

Acum de curiozitate -> Grawe 6 luni 1.4 tsi B4 980Ron.

 

Drum lung de la 200 la 980 pentru 6 luni..dar aici se vede cel mai bine diferenta dintre nu-mi pasa unde fac RCA ca nu il folosesc eu..

 

Cine are City cu decontare directa ce face in situatia de fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

visul asiguratorilor, sa creasca primele. Erau mari si inainte de disparitia City Ins, acum deja e dezmat. 

Fara interventii rapide de plafonare nu se poate. Din pacate daca cititim CVurile conducerii ASF, ne ingrozim, sint numai politruci reciclati, fosile istorice de trista amintire si copiii lor.

 

Intamplarea face ca eu mi-am facut asigurarea in urma cu o luna, pe Emag. Emag mi-a propus doar 2 posibilitati, una fiind City

 

Asa ca m-am gandit ca stiu ei ce stiu de au doar 2 propuneri, probabil au ales companiile serioase... si am facut la City.

 

Acum nu stiu exact ce am de facut... daca am ceva de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt vreo 3 mil. de polițe rca City pe piață,  toate valabile fără nicio problemă până la data expirării.

Deci nu ai nimic de făcut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, practic daca se declara falimentul sau in perspectiva iminenta a acestuia, mai bine reziliezi contractul si te orientezi catre alt asigurator. Avand in vedere ca ai incheiat, cred, polita pentru o perioada relativ mare de timp, mai bine renunti acum sau in perioada urmatoare, dupa ce evaluezi in prealabil si noile valori ale politelor-acum toti asiguratorii au profitat si implicit au majorat preturile, posibil ca in perioada urmatoare piata sa se stabilizeze, iar preturile sa fie mai "decente".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dpdv legal, polița rca City este valabilă până la data pronunțării hotărârii definitive de faliment PLUS 90 de zile. Deci probabil încă vreun an de azi înainte.

Acum, e decizia fiecăruia dacă păstrează polița City până expiră sau încheie una nouă (dar de 2-3 ori mai scumpă).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pomenea mai sus ca în viitorul apropiat vor fi mulți fără RCA pe străzi și se recomanda decontarea directa.... Din păcate decontarea nu se aplica dacă vinovatul e fără RCA, cumva logic din perspectiva asiguratorului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , numai CASCO te scapa rapid in situatia asta

Altfel , iti repari masina pe banii tai , banii se pot recupera prin BAAR

Iar de vinovatul fara RCA se ocupa ei , il storc de bani , nu are sanse sa scape

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan, Euroins-ul practica tarifele cele mai mici, cu siguranta cei 3mil+ de asigurati de la City vor migra rand pe rand aici. Nu stiu date exacte, insa sa spunem ca luna de luna expira 250.000 de polite City si se reinoiesc la Euroins. In scurt timp, vor trece de cota de piata de 50%, acesta era motivul pentru care am recomandat decontarea directa, daca unii isi platesc politele la asiguratori mai seriosi. Din pacate, pana se regleaza ceva in domeniul RCA, intai se iau banii si apoi se gasesc solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru City Insurance se pot depune cereri de recuperare pentru diferenta sumelor   politelor in vigoare , se recomanda cu ridicare din Caseria BRD bifate si ar trebui sa fie solutionate destul de rapid (teoretic)  , prin transfer bancar poate dura cateva saptamani sau mai mult in situatia de fata. O cunostinta a depus si a primit raspuns in 6 zile lucratoare pentru ridicarea sumei din caserie. 

Atasat este formularul pentru cine este interesat . 

 

Cat despre Decontare directa vs Regres la casco tot exista  o portita prin care pierde "consumatorul" 

- Decontarea directa RCA -  se aplica doar pentru cei vinovati care au RCA valabil si acel RCA sa fie de Romania.  

- Regres pe casco  -  se aplica daca cel vinovat are RCA valabil ( indiferent de tara)  fara plata francizei sau marirea primei de asigurare  ( aparent un castig pentru consumator)

Dar atentie , aici se pierd bonusurile contractuale  de fidelitate anuale (reducerile  pentru nefolosire sunt resetate de la zero) exemplu aici fiind  Alianz .  Se considera folosirea politei aplicarea clauzei de Regres , asa ca bonusurile sunt resetate. 

Poate la 2->3 ani nu se simt , dar la 10+ ani  cum este cazul meu , ies mai ieftin cu plata anumitor daune din buzunarul meu decat sa apelez la casco.   Asta este tactica lor. 

 

:wacko:

 

city_insurance_cerere.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doomy deschiderea dosarului de dauna pe casco, cu regres pe rca-ul vinovatului nu implica pierderea bonusurilor. Acestea se pierd doar daca dosarul este deschis si se repara pe casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit exact cu allianz pe regres pe rca acum 4 ani si nu mi-a scazut polita casco in urmatorul an pt ca s-a considerat dauna. Logic ar fi fost sa scada pt ca si-au recuperat dauna, dar n-am avut cu cine discuta.

Momentan nu am masina ca sa pot simula niste cotatii de rca, eram curios daca si la generali, allianz s-au dublat preturile.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego Am facut eu acu una pe emag, pentru masina din semnatura, similara cu ce vei avea tu. Mi a dat doar Groupama: 835 Ron sau 1035 Ron cu decontare directa, pe 12 luni.

 

Actual am Generali, 780 de Ron pe an, fara decontare directa, deoarece am Casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Asadar RCA-urile la companiile care nu practicau preturi de mizerie au ramas pe acolo, nici vorba de scumpire cu 50% sau dublare. Cine platea si inainte la companii civilizate nu va fi asa afectat.

La mine diferenta o sa fie in mare parte datorata masinii, ultimul rca a fost 480ron la Allianz pe un an, fara decontare directa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, abia am facut RCA la o masina acum. Anul trecut Allianz 512lei, acum tot Allianz 563.

Exista o anumita crestere daca ne gandim ca s-a trecut si de la B6 la B7 dar nu e chiar ceva de speriat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg logica diferentelor de preturi uriase intre diversi asiguratori

dif.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara =))))))))))))))))))))

ai lovit de curand cu asigurat euroins/grawe sau ai pocnit pe careva tu avand rca euroins/grawe?

 

a doua explicatie e ca... alaturi de imprerial si sailun cei mai multi posesori de motoare mari aleg RCA ieftin :D

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si eu acum si intr-adevar s-au scumpit.

In urma cu 2 saptamani am facut la golf la grawe pe 6 luni cu decontare directa 284 ron, acum 603 ron aceeasi asigurare.

 

asigu.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 minutes ago, zidanne said:

@tavitara =))))))))))))))))))))

ai lovit de curand cu asigurat euroins/grawe sau ai pocnit pe careva tu avand rca euroins/grawe?

 

a doua explicatie e ca... alaturi de imprerial si sailun cei mai multi posesori de motoare mari aleg RCA ieftin :D

 

 

Nu am facut accident niciodata

Habar nu am care e explicatia , de asta am intrebat

B5 e ptr ca fosta masina era pe firma si am inceput de la 0 cu asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • tudy_cnu a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!