Jump to content

Probleme Sonda Lambda


Raulbogdan
 Share

Postare recomandată

Va salut, am achizitionat de la un reseller de masini un Passat B8 2.0 BiTdi saptamana trecuta. Masina a fost verificata de erori, la momentul vanzarii nu avea nimic. Am facut o diagnoza astazi si am gasit o eroare pe sonda lambda s1, pe pompa. Ideea e ca am un an de garantie, si cu cat gasesc mai repede problemele, ma gandesc ca se vor solutiona fara prea multe discutii. Intrebarea e daca are rost sa imi fac griji, e un inceput (cum e de ex la EGR) sa se strice sau e doar o eroare trecatoare? Check engine nu s-a aprins deloc.

143391097_741165619847598_7262725313105904958_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine eroare a disparut doar dupa ce am inlocuit sonda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorinbidian ai avut mil aprins? Eu am gasit eroarea intamplator, nu vad sa aiba vreun efect negativ asupra functionalitatii/consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aprinde imediat ce apare eroarea la scanare.

Nu pare sa fi influentat functionarea masinii sau a consumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare. Am si eu o eroare de sonda lambda (dupa ce s-a aprins martorul check engine). Passat B8 2.0 BiTDI 240cp.
Aveti vreo recomandare ce marca sa cumpar? aftermarket sau doar originala? n-as da 1500 de lei pe originala daca merge si aftermarket la jumate de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că singura recomandare în afară de original ar fi Bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de raspuns. Problema e ca nu gasesc niciunde sonda lambda Bosch cu codul de pe masina mea: 04L906262J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!